Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се върнат ли?

Снимка: БГНЕС

Никой не може да каже колко точно българи живеят в момента извън родната си страна, по различни данни броят им е между 1 млн. и 2,5 млн. души. Голяма част от тях са се устроили добре в чужбина и едва ли биха се върнали отново, но има и такива, които главно по носталгични причини, сериозно обмислят завръщането си. Поради това Държавната агенция на българите в чужбина започна кампания, част от която е да изпраща писма на емигранти, като ги кани да се върнат обратно в България. Целта е да се бори липсата на кадри в страната и да се привлекат българи, напуснали Родината.

Сред най-засегнатите региони от масовата емиграция след промените е Северозападна България. Липсата на препитание и добър стандарт на живот и досега принуждават видинчани да поемат по гурбетчийския път. Почти няма семейство, което да е без "представител" зад граница:

"Майка ми е в чужбина от 16 години, баща ми е в Германия, имам леля в Италия. Много от роднините ми, за съжаление, са в чужбина. Причината е безработицата и недоимъкът. Моето мнение е, че не трябва да се връщат в България. Макар че там са на чуждо място, са по-ценени, отколкото нас ни цени нашата държава... Сестра ми и братовчед ми са в Румъния от близо 10 години. Там завършиха и работят. Мисля, че никога повече няма да се върнат, там са много по-щастливи... Всички бягат по чужбина, за да си търсят работа- трябва нещо да се промени тук... Аз съм сигурен, че емигрантите ни ще се върнат..."
, казаха видинчани в анкета на Георги Жиков.

Зорница Миткова от 16 години е в Испания, би се завърнала в родния Видин, но в едни по-добри времена.

"Имам семейство там, имам дете и мъж. По принцип бих се върнала, защото носталгията винаги я има, но много неща трябва да се променят тук, за да се върнат хората: заплащането, здравеопазването... Много е жалко, че нямаме този стандарт на живот, който го има навън", каза пред Венцислав Величков Зорница.

Видинчанката Полина Илиева от години живее със семейството си в Съединените американски щати.

"Инициативата на Агенцията е хубава. Може би по този начин ще бъдат получени някакви по-конкретни отговори от хората, но не смятам, че по този начин българите ще се върнат. Това е България, обичаш я, това е твоята Родина, но когато трябва да мислиш за това, го виждаш по друг начин, защото всеки иска по-доброто за децата си. В България нещата са несигурни и когато човек намери нещо по-сигурно и по-добро от тук, разбира се, че няма да "тръгне да скача в Дунава", обясни Полина пред Катя Борисова.

Заедно с Българската асоциация на софтуерните компании и Министерството на икономиката, Държавната агенция за българите в чужбина е разработила онлайн анкета с конкретни въпроси към емигрантите, за да се проучи какви са техните нагласи, защо живеят там и какво би ги накарало да се върнат. Допитването ще бъде активно до 25 септември, след което резултатите ще бъдат обобщени и анализирани, за да се определи какви да бъдат следващите стъпки към привличането на сънародниците ни от чужбина.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45