Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застрашен ли е бизнесът от недостиг на кадри

Снимка: Радио Видин

Преди дни от Асоциацията на индустриалния капитал в България прогнозираха, че в следващите 5 години на пазара на труда в България няма да достигат 500 хиляди работници. Недостигът на кадри ще бъде причината и чуждестранните инвеститори да нямат възможност за разширяване на бизнеса си в страната. Това заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев. Според него в областта на автомобилостроенето ще се търсят 45 хиляди работници. В момента има остър недостиг на инженерно-технически кадри - както квалифицирани работници, така и машинни и електроинженери, ИТ специалисти. Васил Велев коментира още, че най-голямо търсене не само на българския пазар, но и в Европа, има на инженери. През първата половина на годината в бюрата по труда са обявени 312 свободни работни места за такива специалисти, като най-многобройни са тези в София, Варна, Пловдив, Стара Загора и Русе. 

Каква е ситуацията в Северозападна България? Възможно ли е бизнесът да не може да намери квалифицирани кадри в следващите няколко години?

Видинчани са категорични, че трудовото възнаграждение е основното, което може да мотивира младите специалисти и работници да останат да живеят и работят в България. Потърсихме за коментар Иван Сергисов, регионален представител на Асоциацията на индустриалния капитал за Северозападна България: 


"За съжаление това е възможно и нещата ще се развиват именно в тази посока. Говори се, че голяма част от качествените хора отдавна са напуснали България. Промените, които направиха много български правителства в образованието с тези нови програми и това надграждане доведоха до създаването на толкова много висши учебни заведения, които фактически не подготвят реални кадри за развитието на българския бизнес" - каза Иван Сергисов и допълни: 


"Съществува реална опасност за забавянето на темповете на икономиката ни при тези мрачни прогнози за недостиг на кадри на пазара на труда. Ние сме длъжни тези проблеми да бъдат поставени на дневен ред и да бъдат решени. Няма никакво значение кой е на власт - на власт са българи, а не хора от друго място."



Инженерната професия е по-трудна за усвояване и въпреки че възнагражденията вече са по- добри, кандидатите не са достатъчно, а оттам и подборът не е достатъчно добър. Оказва се, че бизнесът все повече се задъхва при подбора на кадри в редиците си, независимо от дейността. 


Разговаряхме със Светла Павлова, която е родом от Видин, но има частен семеен бизнес в областта на образованието и науката. Тя е готова да даде и по- висока заплата на своите служители, но за съжаление все по- рядко получава това, което желае като трудова дейност от тях: 


"Аз мисля, че може и по- скоро да няма хора. Ние се задъхваме и в момента и аз трудно намирам персонал. Живеем във време, в което всеки се интересува от заплатата, но аз изпитвам трудността да намирам интелигентни хора. Много са нещата, които трябва да се променят" - коментира Светла Павлова


Задъхва ли се бизнесът в Северозапада при наемането на кадри и може ли да се окаже решение на проблема привличането на кадри от съседни страни- това попитахме Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата: 


"Това е проблем на нашия край, може би на цяла България и на света. Ние организираме постоянно курсове за преквалификация, но всеки идва и пита за заплащане и когато чуе, че няма такова си тръгва. Голямата част от мотивацията е трудовото възнаграждение, но при нас хората имат големи очаквания, но те са далече от възможностите на работодателите. Много хора след завършване на училище остават в неактивна позиция, която ги демотивира допълнително" - каза Красимир Кирилов.


Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52