Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще задължат ли работодателите да назначават хора с увреждания

Снимка: Радио Видин

Квотен принцип при назначаване на хора с трайни увреждания, според който работодатели с 20 до 49 работници трябва да назначат поне един човек с увреждане, с 50 до 99 - двама, със 100 и над 100 - четири процента от средносписъчния им състав - това са част от готвените промени в Закон за хората с увреждания. Ако не се изпълнят тези квоти, работодателят внася всеки месец във фонда към Агенция за хората с увреждания такса в размер от 80 на сто от минималната заплата за всеки неназначен човек с увреждане. Това решение предизвика недоволство сред представители на бизнеса. Мнението на председателя на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов е, че практиката може да е европейска, но това не значи, че е правилна. 

"Имам тежки възражения срещу всички неща, които се случват на квотен принцип. Прилагането на такъв принцип изисква някой да знае какво се случва на българския пазар на труда, а такъв човек няма. Склонен съм да се съглася с бизнеса - по-добре да има стимули за такива фирми" - коментира преди дни Димитър Манолов в свое телевизионно интервю. Неговите очаквания за самия закон са, че той няма да направи нищо хубаво, а точно обратното. 

Публикуваният на 28 август за обществено обсъждане проект на Закон за хората с увреждания ще изземе допълнителен финансов ресурс от бизнеса. Това се казва в позиция на Българската стопанска камара, изпратена до медиите. Камарата възразява остро срещу предвиденото въвеждане на квоти за хора с увреждания и го определят като "пряка намеса на държавата в стопанската дейност". През последните седмици българските работодатели нееднократно изразиха категоричната си негативна позиция срещу въвеждането на квоти за наемане на хора с трайни увреждания. Бизнесът подчерта, че ефектът от една подобна мярка ще бъде крайно негативен за целия пазар на труда. Според работодателите това е унизителен подход спрямо хората, които по една или друга причина са с над 50% намалена трудоспособност. Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско-промишлена палата.

"Според мен това е изключително трудно начинание. Темата е доста трудна за коментар ... От фирма до фирма разликата е огромна. Промените трябва да бъдат изготвени правилно от експерти с изключително богат опит в тази област" - каза Красимир Кирилов.

Готовността на работодателя да наеме работник или служител се определя от професионалните качества, знания, умения и компетенции, а не от здравословното му състояние. В условията на задълбочаващ се недостиг на работна сила българският работодател възприема хората с увреждания като ценен човешки потенциал, напомнят предприемачите. Те допълват, че възможностите за наемане на хора с увреждания в голяма степен се възпрепятстват от обективни обстоятелства, извън сферата на отговорностите на работодателите. Едно от основните препятствия е липсата на достъпна публична среда, която да позволи на хората с увреждания да учат, да се развиват и да стигат безпрепятствено до работните си места. Осигуряването на достъпна публична среда е основен ангажимент на централната и местна власт, се напомня в позицията. От Българската стопанска камара са категорични, че публикуваният проект не отразява публично изразените възражения на засегнатите страни, но и въвежда нови непропорционални изисквания, насочени преди всичко към изземане на допълнителен финансов ресурс от бизнеса.
Приложими ли са готвените промени и къде се корени основният проблем при осигуряването на трудова заетост на хората с увреждания - това попитахме Петър Кичашки, изпълнителен директор на Института за модерна политика и член на Комисията за защита от дискриминацията.

"Тези квоти и в момента ги има, но те не са задължителни. С новия проект се цели една задължителност на квотите. Тогава всеки работодател, който е длъжен да наеме човек с увреждане, ще е задължен, ако не го направи, да внесе една немалка сума, която да отиде във фонд за насърчаване на заетостта на хората с увреждания ... Аз винаги съм бил умерено скептичен към сработването на квотния принцип за уязвими групи на пазара на труда. Ние едва ли не се опитваме, да се намесим в свободните стопански отношения и да изискаме от работодателя да наеме определен тип човек не заради неговите умения и способности, а заради някакъв външен признак, който не зависи от него, в случая неговото увреждане. Според мен това е опит за приспиване на дълбочинните проблеми на хората увреждания в България" - коментира темата Петър Кичашки.

В Община Ружинци има пример от Северозападна България, при който хора с увреждания могат да бъдат назначени на работа наравно с другите работници. Главният виновник това да може да се случи е кметът на Общината Александър Александров, а назначаването на работа на хората с увреждания става по проект на Министерството на труда и социалната политика.

"Включихме се в програмата още щом разбрахме за нея. Около 57 души ще бъдат назначени на работа, предимно като портиери в различни общински обекти. Имаме нужда и от шофьори, като от 350 души трябваше да правим подбор и сега останах около 60 души, от които ще назначим служители. Хората много се радват, защото в малките общини като нашата, която е единствен работодател в региона това означава много за тях. Голяма част от хората са в предпенсионна възраст и им трябва трудов стаж за да натрупат годините за пенсиониране" - каза Александър Александров
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00