Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли лек за българското здравеопазване

Снимка: Радио ВИДИН

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев предложи два модела за реформа в здравното осигуряване. С тях се въвежда задължително здравно застраховане, като в единия модел се предвижда и доплащане от пациента.

Първият модел сдържа пълна демонополизация на Здравната каса и наличието на множество здравни фондове. Вторият вариант предлага задължително здравно застраховане, което ще има три стълба: Здравната каса, здравно застраховане и доброволно здравно застраховане.

Дали предлаганите промени ще са в полза на пациентите? Елисавета Котова, представител на Националната пацинетска организация, заяви, че засега е трудно да се отговори еднозначно, тъй като липсва конкретика в предложените модели:

"Това, което в момента се коментира и тиражира, не е изчистено, като позиция, и дали ще е в полза на пациента. Според мен трябва малко по-сериозно да бъдат прегледани нещата вътре и след това да бъдат изкарани навън. Факт е, че здравната система се нуждае от реформа. Много неща трябва да се направят. Най-важното е да се направи така, че парите да бъдат изразходени правилно, да бъдат изразходени по правило и по значение, а не просто едни пари да изтичат и да отиват от едно място на друго без да има някакъв смисъл. Сега непрекъснато има някъде някой, който иска и когато се вдигне шумотевица, се дава и следващият, който надегне глас, ще му бъде затворена устата временно, а нещата си продължават по същия начин. Реформата трябва да е наистина такава, че да бъде в полза на всички- и на пациента, и на лечебното заведение."


БСП реши да внесе вот на недоверие към кабинета заради политиката в областта на здравеопазването. Лидерът на левицата Корнелия Нинова определи плановете за реформа в здравното осигуряване като "здравен геноцид" и обвини управляващите, че се канят да натоварят допълнително гражданите финансово без да подобряват качеството на здравните услуги.

"Очевидно е, че в сектор здравеопазване се харчат все повече пари, а тази задължителна услуга, която държавата би следвало да предостави на всеки един гражданин, плащащ своите осигуровки, е все по-некачествена. На второ място- предложението, което правят управляващите, за още една вноска-застраховка е неконституционно съобразно и освен това ще натовари още повече българските граждани, а в същото време не се предлагат никакви по-добри здравни услуги. Много пари изтичат в частните болнични заведения за скъпи клинични пътеки за сметка на държавните и общинските болници, които в по-голямата си част са на ръба на фалита или вече са фалирали, защото са регистрирани по търговския закон. Предложението ни във "Визия за България" е частните болници, които искат да работят със Здравната каса да не бъдат търговски дружества, а държавните и общинските категорично да не бъдат търговски дружества, а единствено лечебни заведения, до които всеки един български гражданин има достъп въз основа на своите вноски, въз основа на това, че му е гарантиран достъпа до здравеопазване от самата Конституция на България.", обясни народният представител от Видин Филип Попов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28