Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще успее ли бизнесът в Северозапада да повиши заплатите

Снимка: Радио Видин

По инициатива на премиера Бойко Борисов миналата седмица се проведе тристранна среща между синдикатите, работодателите и правителството. Целта бе да се предприемат спешни мерки, поради нестихващите протести и трусовете между коалиционните партньори. В срещата участваха и представители на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Според председателя на Конфедерацията Кирил Домусчиев протестите са недопустими и те пречат на икономиката на страната. Той обеща, че от следващата година средните работни заплати в частния сектор ще се увеличат с двуцифрено число. Ще успее ли, обаче бизнесът и по- точно този в българския Северозапад да се справи с това предизвикателство? Кирил Домусчиев изтъкна, че едни от най-големите проблеми, които до този момент задържат доходите са недоброто образование и ниското ниво на умения на работещите. Това ли са посоките, в които трябва да се върви и нормална ли е намесата на синдикатите- това попитахме Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата: 

"Това не е първият път, в който се отправят подобни призиви. Мнението на търговско- промишлените палати в България, поне през последните десетина години е, че няма как да не свързваме повишението на заплатите с производителността на труда. Всеки трудов договор е индивидуален между двама души, тоест, ако някой смята, че произвежда достатъчно много за една фирма и фирмата е в добро финансово състояние, и би трябвало да му се заплаща повече, тук вече ние няма как се месим в индивидуалните отношения на хората ... Там, където няма колективен трудов договор не мисля, че е работа на когото и да е, да се меси в отношенията между двама души. Моите впечатления са, че всеки, който уважава собствения си бизнес, цени и персонала си." - коментира Красимир Кирилов.

Председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров също изрази задоволство от водените разговори в тристранния съвет. Според него действително има нужда тази тенденция на двуцифрен ръст на доходите да бъде продължена, затвърдена и гарантирана през следващата година, изтъкна синдикалният лидер. Потърсихме за коментар и синдикалните организации. Разговаряхме с Вероника Ценова, експерт към Регионалния съвет на КНСБ във Враца. Според нея бизнесът в Северозападна България ще трябва също да се съобрази с призива за повишение на заплатите в частния сектор:

"Редно е бизнесът да отговори на този призив, защото става все по- голяма драмата с липсата на кадри, а и хората са твърде притиснати с повишението на стоки и услуги ... Бизнесът може да повиши заплатите и е редно да го направи. Много добре знаем, че разпределението на доходите между бизнеса и работниците и служителите не е никак справедливо ... Ние си пожелаваме всички тези придобивки и повишения, които получават работниците и служителите да бъдат решени на масата на преговорите." - заяви Вероника Ценова.

Състоянието на българския Северозапад е известно на всички, живеещи в този регион на страната. Днес видинчани все по- трудно намират подходяща работа, за да изхранват своите семейства. Голяма част от населението е в пенсионна и предпенсионна възраст, а малкият и среден бизнес все повече се задъхва при намирането на кадри. Оптимисти ли са, обаче хората във Видин, че бизнесмените ще могат да откликнат на предизвикателството и да повишат заплатите на своите служители през следващата година- това ги попитахме в анкетата по темата:

"Смятам, че няма да се случи и единствената гаранция за минималния доход на работниците все още е минималната работна заплата ... Нямам впечатления синдикалните организации да вършат това, с което плашат и което обещават ... Младите хора системно емигрират и може би оттам идва и цялата работа, според мен." - коментираха видинчани.

Какво казва бизнесът по този казус? В състояние ли са малките и средни предприемачи от Северозападна България да отговорят на предизвикателството и да повишат трудовите възнаграждения на служителите си? Разговаряхме с Анжела Митева от Видин, която е собственик на малък цех за закуски в Крайдунавския град:

"В случай, че се увеличи производството и обемите нещата ще рефлектират и върху заплатите. С оглед на ситуацията в този обезлюден демографски район може би няма да се случи. Градът се е превърнал в един инкубатор за хора до 12-ти клас и възрастни хора." 

През последните две години имаме двуцифрен ръст на средата работна заплата. Тази тенденция ще се запази и през следващата година. Това каза председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев след срещата на работодателите и синдикатите при премиера Бойко Борисов. Той подчерта, че ще растат заплатите на специалисти и служители с добри знания и умения. Факт е, че има нужда тенденцията за двуцифрен ръст на доходите да продължи и да бъде гарантирана през следващата година, това подчерта Пламен Димитров, президент на КНСБ. В частния сектор работят 78 процента от заетите хора у нас и искаме до фирмите да стигне тази договореност за по-високи заплати. Ще станат ли реални тези искания- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00