Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се завърнат ли ИТ-специалистите от чужбина

Снимка: БГНЕС

Около 31% от българите, които живеят и работят в чужбина, биха се върнали, а други 21% се колебаят- това показва анкета, проведена от Българската асоциация на софтуерните компании сред повече от 4 000 наши сънародници в над 70 държави. Българският софтуерен бизнес твърди, че може да наеме поне 25% повече специалисти в сектора. Представителите на този бранш се обръщат към българите в чужбина, като им предлагат по-добър стандарт у нас. Така ли е всъщност? Ще намерят ли добра реализация тук нашите сънародници? 
Около 35 000 специалисти са ангажирани в ИT- сектора у нас в момента, като 40 процента от софтуерните компании имат потребност да увеличат персонала си, коментира за БНР Георги Захариев, представител на браншовата асоциация: 
"Хора, квалифицирани, които да нямат работа в България, няма. Ние трябва да ги търсим някъде на друго място, защото ръстът на индустрията като цяло е прекалено бурен. Като говорим за нашата индустрия, не всички са ИТ- специалисти" - каза Георги Захариев.
Секторът предлага работа не само за ИТ- специалисти, но и за хуманитаристи и заплати между 3 и 4 пъти по-високи от средната за страната. Компаниите от сектора "Информационни технологии" се обявиха срещу намерението на правителството да повиши максималния осигурителен доход от 2 600 лв. на 3 000 лв. през следващата година. В писмо до институциите те предупредиха, че това ще доведе до отлив на инвестиции и кадри от сектора с интензивно развитие и принос за икономиката и бюджета на страната. Според Доброслав Димитров от Българската асоциация на софтуерните компании човек, който работи в ИТ-индустрията в България, е равен или по-добре платен, отколкото човек, който работи в този вид индустрия в Германия, а вдигането на този праг може да бъде определен като данък "успех". От Българската асоциация на софтуерните компании обмислят да стартират кампания "ЗАвръщането", за да привлекат хора в софтуерната индустрия, коментира още Доброслав Димитров.

Ще намерят ли добра реализация тук нашите сънародници и какви са техните намерения? Робърт Маринов е компютърен специалист от Видин, който вече от година и половина живее заедно със семейството си в Англия. Днес той работи в сферата на системите за сигурност и на този етап не обмисля завръщане обратно в родината, като работната му заплата не е сред водещите критерии за това.

"Нямам представа как върви заплатата на ИТ- тата в Германия, нито знам колко е заплатата в България. Тук, ако го обърнеш в български пари, е от порядъка на 8- 9 000 лева. Нещата са несъизмерими, според мен. Аз много трудно бих се върнал отново, защото в общи линии заплатата не е единственият критерии, когато избираш къде да живееш. Аз съм бил доволен и от приходите си в България, но самото качество на живот тук е много по- различно. Никаква заплата не може да компенсира разправията в дадена институция, например" - каза Роберт Маринов.

Българският Северозапад е един от най- трудните за живеене региони в Европа. Тук ИT- специалистите не са едни от най- предпочитаните от работодателите. Въпреки всичко добре подготвени кадри се срещат все още и в Северозападна България. Разговаряхме с Дилян Трайков, собственик на малък сервиз в Монтана за ремонт и поддръжка на компютърни системи, преинсталация и възстановяване на операционни системи:

"За да се занимава човек с този вид работа, той трябва да я харесва и да я разбира. Постоянно излизат нови неща, които са нови програми, нови ъпдейти и трябва човек да е наясно с тези неща, за да знае как да отреагира при даден казус на клиент." Дилян Трайков не е съгласен с проведеното проучване на Българската асоциация на софтуерните компании и според него не може и да става въпрос за сравнение на заплащането на труда на ИТ-специалистите у нас и в Германия. 

Още един пример на млад човек от Видин, който успешно се реализира у нас в сферата на информационните технологии. Преди две години той представи достойно страната ни на световните финали по ИТ- технологии в САЩ. В състезанието се включиха повече от 400 000 участници от над 130 държави. Калоян Тодоров, тогава ученик във видинската ПМГ "Екзарх Антим І", днес е студент и успешно работи като SAB консултант в София. 

"Не мога да се оплача. Добро е заплащането в този сектор и все повече и повече хора започват да се занимават с професии в тази насока... Според мен това си зависи от човека, ако той се стреми да постигне някаква блестяща и огромна кариера, разбира се, че той ще замине да се реализира в чужбина. От друга страна е и факторът "семейство", който би го задържал тук" - коментира Калоян Тодоров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00