Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Не е изпълнен нито един стратегически проект за развитието на област Видин през последните години

Снимка: Радио ВИДИН

Междинната оценка за реализирането на Областната стратегия за развитие в периода 2014-2020 година бе представена пред Областния съвет за регионално развитие във Видин. Стратегията е приета преди пет години и определя средносрочните цели и приоритети за развитие на област Видин. Какво обаче е изпълнено от определените тогава цели? Оценката е направена от екипа на Националния център за териториално развитие.

"Към днешна дата област Видин е останала без реализирани идеи за проекти посочени още със създаването на плановия документ. А това са: изграждане и развитие на индустриална зона; регенериране на крайградските промишлени зони; мултимодален транспортен център; регионален център за изследване, технологии и иновации; хидротехнически съоръжения; център за агро-химическо обслужване; скоростен път Видин-Ботевград; модернизирана ЖП-линия; газопреносна мрежа. Това са ключови проекти и са ключовите предпоставки за възходящо развитие на района. Слабите страни на областта, посочени при създаването на Стратегията, са се влошили през този период: транспортната инфраструктура, слаборазвитата икономика, липсата на икономически генератори в областта, лошата материално-техничаска база на туризма, чуждестранните преки инвестиции са с много нисък обем, демографията е със знак "минус", безработица, която е ужасяваща на места, ниски доходи, бедност... Оползотворени ли са възможностите, които са посочени преди пет години- 10 пъти "не", обясни арх. Стойчо Троев, главен експерт в Националния център за териториално развитие.

Снимка"Умерено позитивна оценка" поставиха експертите от Националния център за териториално развитие. Нито един от заложените преди 5 години стратегически проекти за развитието на област Видин, които трябваше да катализират подема на региона, не е изпълнен, а негативните тенденции се задълбочават. За този период населението на областта се е стопило с 10 620 човека или 10,9%, показва междинният доклад за изпълнението на областната стратегия за развитие.

Част от членовете на Областния съвет за развитие във Видин застъпиха мнението, че е необходима незабавна целенасочена държавна политика, за да се възроди изоставащата в своето развитие Северозападна България.

"Такава Целенасочена стратегия е изработена преди две години и не е отживелица, защото в момента аналогични програми се изпълняват в редица западни страни, като: САЩ, Испания, Унгария, Германия, Скандинавските страни, дори в Турция", обясни изпълнителният директор на Националния център за териториално развитие проф. д-р Веселина Троева.

"Съществува такъв документ, който изповядва вашето виждане- държавни инвестиции в индустриална инфраструктура, в подобрена комуникация, в образование, квалификация и привличане на готови специалисти чрез Програма за изграждане на 1000 жилища точно в този район. Това го има черно на бяло написано и мотивирано преди две години. Предложението ми е: вземете в ръце тази програма и лобирайте директно пред Министерски съвет за нейната реализация", добави арх. Стойчо Нотев.

Повече по темата, какво казаха кметове, общински съветници и областният управител- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58

Има ли нужда от промени в размера на такса смет

Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС)  и Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ проведоха съвместно заседание. Един от въпросите, които обсъдиха касае размерите на местните данъци и такси и предложения за промени в законодателството. Кметът на Мездра Иван Аспарухов е председател на..

публикувано на 14.04.25 в 15:18

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00