Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За професионалната реализация на учениците

Снимка: Архив Радио ВИДИН

Регионалното управление на образованието във Видин е направило справка в областта дали професиите, които учениците учат в училище, им помагат за професионалната реализация. Според данните, изнесени от началника на управлението Веселка Асенова, 22-ма са започнали работа по придобита професия, а 88 по- друга професия. 98 млади хора учат висше образование по придобита професия, а 253- по друга, показва още справката.


"Решихме да направим тази справка, за да разберем дали професиите са удачни и дали се реализират учениците след завършено средно образование. Колегите и учителите положиха доста усилия, но успяхме да изготвим тази статистика... Констатацията ни е, че ние предлагаме качествено образование... 52-ма ученици са продължили висшето си образование в чужбина..."
, посочи Веселка Асенова.


Европейското бъдеще на българското образование диктува нов подход при прилагане на политиката за тясна връзка между училище и бизнес. Това е необходимо сътрудничество, което дава практическа реализация на учениците. 

"Това, което ние правим, е дадем на децата достатъчно добра квалификация", коментира Мариета Георгиева, директор но ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин и допълни:


"...Много от учениците ни са приети в университети още преди да завършат... Около 80% до 85% от децата при нас продължават образованието си в университетите... Безспорно за добрата реализация на завършващите училище играе роля и подходът на преподавателите..."


Коментар по темата направи и сътрудникът на Радио ВИДИН във Враца Жоро Александров:

"Помните ли, че преди години бабите ни съветваха да учим, за да не работим, т.е. да следваме висше образование, за да не се прегърбваме на нивата. Сега ситуацията е коренно различна и управниците учат децата ни, че е по-добре да си хванат занаята в ръце, пък тогава да мислят дали ще следват. Днес изразът е „Хвани си хляба в ръцете, па тогава мисли за университет“. Реално погледнато тезата на управляващите е разбираема - защото липсва работна ръка, а все повече млади се качват с еднопосочен билет на Терминал 2 и си търсят късмета в Европа. И са прави, защото знаят, че дори и да мият чинии или да оправят леглата по хотелите ще взимат в пъти повече от онова, което техните родители с дипломи за висше образование изкарват в родината. В същото време статистиката показва, че местният бизнес рядко заслужава някой от завършващите гимназисти да останат в родното си място и да работят. От известно време във Враца рекламират дуалното обучение, което, ако трябва да преведа, означава хем да учиш, хем да работиш срещу заплащане. Има и първи стъпки в тази посока, а 10 деца вече се обучават като строители. Но... дали това стига, за да привлече вниманието на младежта и да охлади мерака за диплома за бакалавър или магистър. По-скоро ще се наводним с бесарабски българи, молдовци и виетнамци, отколкото да убедим българските тийнейджъри, че е по-добре да хванат занаята в ръка, вместо да се пробват за университета."



Един от основните проблеми пред току-що завършилите професионалните гимназии и университет продължава да бъде липсата на опит, който почти винаги се изисква от работодателите. По тази причина за много завършващи намирането на работа по специалността продължава да е трудно.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19