"Помните ли, че преди години бабите ни съветваха да учим, за да не работим, т.е. да следваме висше образование, за да не се прегърбваме на нивата. Сега ситуацията е коренно различна и управниците учат децата ни, че е по-добре да си хванат занаята в ръце, пък тогава да мислят дали ще следват. Днес изразът е „Хвани си хляба в ръцете, па тогава мисли за университет“. Реално погледнато тезата на управляващите е разбираема - защото липсва работна ръка, а все повече млади се качват с еднопосочен билет на Терминал 2 и си търсят късмета в Европа. И са прави, защото знаят, че дори и да мият чинии или да оправят леглата по хотелите ще взимат в пъти повече от онова, което техните родители с дипломи за висше образование изкарват в родината. В същото време статистиката показва, че местният бизнес рядко заслужава някой от завършващите гимназисти да останат в родното си място и да работят. От известно време във Враца рекламират дуалното обучение, което, ако трябва да преведа, означава хем да учиш, хем да работиш срещу заплащане. Има и първи стъпки в тази посока, а 10 деца вече се обучават като строители. Но... дали това стига, за да привлече вниманието на младежта и да охлади мерака за диплома за бакалавър или магистър. По-скоро ще се наводним с бесарабски българи, молдовци и виетнамци, отколкото да убедим българските тийнейджъри, че е по-добре да хванат занаята в ръка, вместо да се пробват за университета."
Един от основните проблеми пред току-що завършилите професионалните гимназии и университет продължава да бъде липсата на опит, който почти винаги се изисква от работодателите. По тази причина за много завършващи намирането на работа по специалността продължава да е трудно.
Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..
Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..
37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят. "Повече от..
Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков. "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..
Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..
Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт. Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната. Мнозинството е от 126 депутати. Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив? Ще успее ли..