Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Влияят ли цените на енергийната борса върху цените на стоките и услугите?

Снимка: Архив Радио ВИДИН


Синдикати и работодатели предупредиха, че цените на енергийната борса ще повлияят на цените на стоките и услугите, ще доведат до инфлация, задържане на заплатите и обедняване на населението. Синдикати и бизнес поискаха от държавата извънредни и спешни мерки, за да се овладеят цените на електроенергията на борсата. Опасението е, че това ще рефлектира и върху цените за бита. Анализ на енергийното министерство пък сочи, че цените на българската борса са най-ниските в Европа. Темата се дискутира по настояване на КНСБ в Националния тристранен съвет за сътрудничество. Те настояха държавата да предприеме спешни действия, за да стане енергийният пазар предвидим. Дали това е така попитахме Мария Лазарова - областен координатор на КНСБ в Монтана:

"...С цените с които върви тока за индустрията, се очаква да има и поскъпване на продукти...Ние настояваме от работодателите да вдигнат заплатите, но с това поскъпване няма как да стане...В случая сме на една позиция с работодателите, че КЕВР трябва да може да се намесва...Покачване на цените на стоките има. Не знам какво е видял министъра, но покачване има..."

По време на срещата президентът на КНСБ Пламен Димитров поиска на КЕВР да се дадат законодателно повече правомощия, за да се намесва при кризи като настоящата. Опасенията са, че цените на стопанския сектор ще повлекат и тези за битовите потребители. Стига се до там предприятия да спират производства, възможна е и спекула.

По темата потърсихме и мнението на Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата. Според него няма как всяко едно покачване на електроенергията и горивата, да не се отрази на цените:

"Цените са едно уравнение което включва в себе си суровина, енергия, труд и печалба разбира се. Когато едно от тези условия бъде повишено, то друго трябва да се намали...Трябва по пътя на производството на енергия да се направи нещо. Производителят продава на една цена, а тя стига двойна до нас...В крайна сметка крайният потребител винаги е потерпевш..."

По темата от малко по- различен ъгъл потърсихме и мнението на Евтим Стефанов изпълнителен директор на Бизнес инкубатор - Видин и на Агенцията за регионално развитие:

"...В различните производства се влагат различни суровини и енергия и е нормално да има поскъпване...Горивата поевтиняха, но това не се отрази на продуктите от първа необходимост...Има поскъпване във всички сфери..."

Хората от Видин коментираха, че има поскъпване на продукти, като хляб и зеленчуци. Според тях, след като има увеличение на цените, трябва да се увеличат заплатите и пенсиите.

В крайна сметка  дали цените на енергийната борса ще повлияят на цените на стоките и услугите и ще доведат до инфлация, задържане на заплатите и обедняване на населението, предстои да разберем.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45