Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съществува ли у нас резерв на пазара на труда

Снимка: Радио ВИДИН

В страната ни има резерв на пазара на труда от около 500 000 работници- това заяви в края на миналата година директорът на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков. В същото време работодателите настояват за внос на работници от трети страни. Според Иван Нейков сред тези 500 000 работници има хора с увреждания в трудоспособна възраст, както и тези, за които се твърди, че нито учат, нито работят. Според експертите на Балканския институт по труда и социалната политика именно те работят в областта на сивата икономика. В този резерв на пазара на труда влизат и около 200 хиляди млади пенсионери, които няколко години след своето пенсиониране имат запазена трудоспособност. Според директора на Балканския институт по труда и социалната политика и бивш социален министър Иван Нейков, искането на бизнеса за внасяне на работници от трети страни е грешно, а много български работници смятат, че вносът на работници от трети страни се ползва като натиск за задържане на заплатите в страната. В същото време хората с увреждания у нас са доста сериозен трудов ресурс, който не се използва.

"Много от хората с увреждания нямат дефицити, относно придвижването. Те могат да имат някакво заболяване, но това не им пречи да стигат до работното си място. От друга страна новите технологии и изменението на Кодекса на труда, което бе направено преди няколко години позволяват хора, които имат двигателни затруднения да работят дистанционно, което ще бъде и много по-евтино за работодателя, тъй като той няма да поддържа работно място", заяви Иван Нейков.

Помага ли днес трудовото законодателство на малките и средни предприятия? Според Иван Нейков е задължително през 2019 година да бъдат направени промени в нормативната база. Написаното за последните близо 40 години трудово законодателство важи само за големите фирми. Може и да бъдат валидирани знания и умения на даден работник, придобити по неформален начин днес, каза още Иван Нейков. По данни на Националната агенция за приходите у нас има малко над 300 000 работещи фирми, а по данни на Националната агенция за малки и средни предприятия 93 процента от всички тези фирми са микропредприятия, с по- малко от девет работници. Ако искаме този гръбнак на българската икономика да функционира съобразно закона, трябва да направим такъв закон, който те да могат да спазват, коментира още директорът на Балканския институт по труда и социалната политика. За новата 2019 година експертите прогнозираха три процентна инфлация. Според Иван Нейков, обаче това няма да повиши  покупателната способност на българите. Новото законодателство ще е сериозна подкрепа за съществуващите предприятия, особено ако се отправи поглед към съществуващия реален резерв на пазара на труда. Какво казва бизнесът по този въпрос? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, председател на Видинската търговско- промишлена палата.

"Няма как да не отдадем заслуженото на г-н Нейков, тъй като той е специалист в тази област и след като казва, че има такъв ресурс, той навярно наистина съществува. За съжаление, в нашия град това, което виждаме, е повече на хартия и на документи. Има бройка безработни и те са много, но когато се наложи фирма да търси хора, почти винаги тя не може да ги намери" - каза Красимир Кирилов.

Българският Северозапад е един от най-бедните региони в Европа и днес младите хора го напускат, търсейки масово препитание в чужбина или в по- големите градове на страната. Тук, обаче, продължават да съществуват, макар и рядко, занаяти, които и днес могат да изхранват семейства. Подобен пример има в село Дъбова махала, където ковачът Петър Иванов продължава да вае красоти от метал и макар тежка, тази работа му доставя истинско удоволствие. Неговите творби се продават в цялата страна и в чужбина. 

"Много са нещата, на които самата държава ги научи, с тези социални помощи и така нататък. За българина традицията просто се загуби, да е трудолюбив и да мисли за изграждане. Когато си на работа от 8.00 часа например, ти трябва да си там в 7.30 и да се подготвиш. От понеделник до петък да работиш и в събота и неделя да почиваш- това вече го няма, като че ли. Липсват ни трудовите навици" - посочи Петър Иванов.

Попитахме и видинчани защо много българи в трудоспособна възраст не работят днес и на какво разчитат.

"Като гледам във Видин няма свободни работни места. Аз не съм чул някъде да търсят, освен продавачки и сервитьорки ... Тия, които работят, отдавна са в чужбина- тук са останали само чиновници" - коментираха жителите на крайдунавския град.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00