Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетни грижи за пчелите

Снимка: Полина тодорова


Решаване на старите наболели проблеми- на това залагат пчеларите, след като вече е факт Експертният консултативен съвет по пчеларство. Основната му дейност ще е свързана с промените в Закона за пчеларството, предстоят срещи с министерството, за да могат те да бъдат приети. Да се регулират пръсканията, да се контролира цената на меда, да се криминализира кражбата на кошери, по-високи глоби за нерегламентирани пръскания - това са част от исканите промени. За промяна на отношението към пчеларите и превръщането на сектора в приоритет на държавата ще се бори и евродепутатът Момчил Неков. Дали това ще се случи- времето ще покаже. Иначе пролетта идва, пчелите се събуждат за нов живот, проблемите остават същите, но пчеларите не трябва да се предават, категоричен е Петър Младенов- председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев" във Видин:

"Продължаваме, защото тези, които са приели пчеларството като мисия, хоби или начин на живот, продължават напред, въпреки неблагоприятните обстоятелства. Природата въври само в една посока, годишните сезони се сменят, цикълът на развитие на пчелното семейство се повтаря, а ние трябва да сме винаги там, където и когато пчелите имат нужда от нас. Сезона вече отдавна започна и сега всички са по пчелините...

Както всяка година, и сега се наблюдава смъртност- някъде е символична, някъде достига до 60 %. Отново можем да "хвърлим камъни в градината на арендаторите"- площите, които са третирани с пестициди, оказват влияние. Те действат с натрупване, отравянията не са видими веднага, а след 3-4 месеца. Имам надеждата, че пчелите ще преодолеят и тези неблагоприятни обстоятелства."


В началото на пролетта на пчелините се провеждат санитарно-хигиенни мероприятия, свързани с това да се облекчи зимуването на пчелите, контролират се и хранителните запаси, каза още Петър Младенов:

"Там, където са на изчерпване, трябва да се подхранят, извършват се и някои специфични практики, които касаят затоплянето на гнездото, за да се стимулира яйцеснасянето. Не трябва да се позволява да функционират слаби семейства... Доста е черната работа, но ако се свърши добре, тя е в основата на един успешен сезон. Скоро започват и третиранията срещу вароатоза- това е един много важен момент, защото неедновременното третиране намалява ефекта. Добре е по региони да се извърши по едно и също време, за да има по-голям ефект и да можем да освободим семействата от този паразит или да се сведе до някакъв санитарен минимум, който да позволи на пчелното семейство да функционира нормално."

Какво пожела Петър Младенов на своите колеги и има ли шанс пчеларството да бъде включено за подпомагане по някоя от мерките в Програмата за развитие на селските райони- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Главен инспектор Генади Янчовски, "ПБЗН" - Видин: Екипите са реагирали на над 120 произшествия

На днешния ден  спасителите от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"  отбелязват п рофесионалния си празник. За да разкаже за отговорността и предизвикателствата на тази нелека професия, в студиото на Радио Видин гостува главен инспектор Генади Янчовски - началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност..

публикувано на 18.07.25 в 16:49

Коя е "Сестра ми"

През целия си живот доктор Ирини Харингфорд е живяла с мисълта, че е била изоставена от родителите си. „Подарена“ на леля си. Вярвала е, че майка ѝ и баща ѝ са я отхвърлили, избирайки да оставят в семейството само прекрасната ѝ сестра Елинор. Романът „Сестра ми“ на Мишел Адамс е от книгите, които през цялото време ти се иска да..

публикувано на 18.07.25 в 16:30

От боклука до любовта: Историята на Лиза

Днес ще ви разкажем една от онези истории, които топлят сърцето . Преди повече от две години Стефка Иванова от Видин намира малко кученце, захвърлено сред боклуците. Кръщава го Лиза. Изтощена, слаба и отчаяно нуждаеща се от грижа, Лиза започва да разцъфтява с всеки изминал ден от вниманието и обичта на Стефка. Животът,  и на двете, се..

публикувано на 18.07.25 в 16:03

Самодейци от Монтанско отиват на събора в Копривщица

Групи и индивидуални изпълнители на автентичен фолклор ще представят област Монтана на 13-ия Национален събор на българското народно творчество в Копривщица, който тази година ще се проведе от 8 до 10 август. Определени са от жури с председател д-р  Стела Ненова от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. За Славейко..

публикувано на 18.07.25 в 15:45

Индустриален парк правят във Видахим

Със символична "първа копка" днес беше дадено началото на изграждането на индустриалния парк "Видин-юг", обособена територия, за която са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона в крайдунавския град е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е..

публикувано на 18.07.25 в 14:54

"Едно" на 18 юли 2025 година

В "Едно" представяме събитията, които от фондация "Подкрепа за реализация"- Видин организираха през последните седмици.  Във видинското село Майор Узуново се проведе десетото издание на международния етнофестивал за хора с увреждания "Балканска среща". Организира се от фондация "Подкрепа за реализация" в партньорство със сдружение от..

публикувано на 18.07.25 в 14:44

"Вечер(на) дума": Когато литературата се поднася с коктейл и залез над Дунав

Днес ще си говорим за литература... и ако тя, литературата, беше напитка, тази вечер във Видин щеше да бъде поднесена с резен залез, щипка музика и коктейл от изящни думи. Ще ви разкажем за събитието Вечер(на) дума , което не просто събира поети и писатели. Стилът? Официален. Етикетът? Изискан. В тази вечер, в която думите ще звучат..

публикувано на 18.07.25 в 14:20