Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетни грижи за пчелите

Снимка: Полина тодорова


Решаване на старите наболели проблеми- на това залагат пчеларите, след като вече е факт Експертният консултативен съвет по пчеларство. Основната му дейност ще е свързана с промените в Закона за пчеларството, предстоят срещи с министерството, за да могат те да бъдат приети. Да се регулират пръсканията, да се контролира цената на меда, да се криминализира кражбата на кошери, по-високи глоби за нерегламентирани пръскания - това са част от исканите промени. За промяна на отношението към пчеларите и превръщането на сектора в приоритет на държавата ще се бори и евродепутатът Момчил Неков. Дали това ще се случи- времето ще покаже. Иначе пролетта идва, пчелите се събуждат за нов живот, проблемите остават същите, но пчеларите не трябва да се предават, категоричен е Петър Младенов- председател на видинското пчеларско дружество "Димитър Балев" във Видин:

"Продължаваме, защото тези, които са приели пчеларството като мисия, хоби или начин на живот, продължават напред, въпреки неблагоприятните обстоятелства. Природата въври само в една посока, годишните сезони се сменят, цикълът на развитие на пчелното семейство се повтаря, а ние трябва да сме винаги там, където и когато пчелите имат нужда от нас. Сезона вече отдавна започна и сега всички са по пчелините...

Както всяка година, и сега се наблюдава смъртност- някъде е символична, някъде достига до 60 %. Отново можем да "хвърлим камъни в градината на арендаторите"- площите, които са третирани с пестициди, оказват влияние. Те действат с натрупване, отравянията не са видими веднага, а след 3-4 месеца. Имам надеждата, че пчелите ще преодолеят и тези неблагоприятни обстоятелства."


В началото на пролетта на пчелините се провеждат санитарно-хигиенни мероприятия, свързани с това да се облекчи зимуването на пчелите, контролират се и хранителните запаси, каза още Петър Младенов:

"Там, където са на изчерпване, трябва да се подхранят, извършват се и някои специфични практики, които касаят затоплянето на гнездото, за да се стимулира яйцеснасянето. Не трябва да се позволява да функционират слаби семейства... Доста е черната работа, но ако се свърши добре, тя е в основата на един успешен сезон. Скоро започват и третиранията срещу вароатоза- това е един много важен момент, защото неедновременното третиране намалява ефекта. Добре е по региони да се извърши по едно и също време, за да има по-голям ефект и да можем да освободим семействата от този паразит или да се сведе до някакъв санитарен минимум, който да позволи на пчелното семейство да функционира нормално."

Какво пожела Петър Младенов на своите колеги и има ли шанс пчеларството да бъде включено за подпомагане по някоя от мерките в Програмата за развитие на селските райони- чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45