Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли днес герои на труда

3
Снимка: Радио Видин

На 1-ви май отбелязваме Деня на труда и Международната работническа солидарност. Този ден се отбелязва с решение, прието през 1889 година в Париж на учредителния конгрес на Втория интернационал. Много хора все още спорят дали 1 май е комунистически празник. Героите в днешно време не са мит и никога не са били. Всеки от нас прави нещо добро и полезно независимо дали е лош или добър човек. Героите не остават заключени в рамките на миналото. Човек крие в себе си героизма и често му се налага да го доказва по време на житейските изпитания, които му се поднасят ежедневно. В този смисъл "героят на труда" ги проявява ежедневно на работното си място. На 1-ви май, когато отбелязваме Деня на труда и Международната работническа солидарност потърсихме за коментар Иван Нейков, директор на Балканския Институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Това е едно понятие, което сигурно остана в историята, защото младите, на практика почти нищо не знаят, а при старите има поне две гледни точки- за тези, които са били наистина всеотдайни и са работили с мисъл и са създавали добри продукти и такива, които бяха назначавани за герои по чисто партийна линия. Мисля, че и днес има професии, които колкото и странно да прозвучи, полагат изключителни усилия, за да си вършат работата. От години българските медицински сестри са герои на труда, защото продължават да полагат усилия в една наистина нереформирана сфера, в която е трудно да бъдеш непрекъснато на линия."- подчерта Иван Нейков

На 1- ви май разговаряхме и с различни представители на видинското трудово общество. Пламен Димитров по професия е стругар, но предвид липсата на търсене на тази специалност на пазара на труда през годините се е наложило да се преквалифицира към много други работни места:

"Аз мисля, че този ден вече е отживелица. Днес се работи повече от 8 часа, почти навсякъде. Дори и на 1- ви май пак се работи и затова мисля, че този ден е отживелица."- коментира Пламен Димитров.

В Деня на труда и Международната работническа солидарност разговаряхме и професионален международен шофьор от Видин. Росен Йотов вече около 16 години упражнява шофьорската професия, но днес е предпочел спокойствието на родното си място за празниците. Според него всичко се прави за пари и много от семействата на международните шофьори се разпадат, поради тази причина. Големият химически комбинат "Видахим", който даваше хляб на хиляди видинчани в годините на социализма, спря работа през 1998 г. заради натрупани задължения от 69 млн. лева и липса на инвестиционен интерес. Четири години по-късно беше приватизиран за 1 лев и отново включи част от мощностите си. През 2015 г., обаче коминът на ТЕЦ- а на "Видахим" отново спря да дими. Производството спря, а още стотици хора останаха отново без работа. Навремето, обаче в "химията", както я наричаха видинчани, работеха истински герои на труда. Те работеха на трисменен непрекъснат режим и с получаваните си трудови възнаграждения изхранваха своите семейства. Лъчезар Лазаров е един от тях. Днес, вече пенсионер, той с тъга си спомня за онези години:

"Тези, които работят съвестно и не се занимават с глупости, а с това, което им е работата със сигурност са герои на труда. Всички онези, които създават благата, например в момента се ремонтира площада- това са работниците и без тях не може, как иначе ще се ремонтира площада ... Герои на труда е имало, има и винаги ще има."- сподели Лъчезар Лазаров.

Колко важно е трудовото възнаграждение днес и могат ли да се чувстват герои на труда хората, които работят на минимална работна заплата и въпреки това дават всичко от себе си в работния процес- това попитахме още Иван Нейков, директор на Балканския Институт по труда и социалната политика и бивш социален министър:

"Винаги ще има хора, които ще взимат повече и хора, които ще получават по- малко пари. При липса на подходяща квалификация няма как да се очаква голямо възнаграждение."- поясни Иван Нейков

На 1- ви май потърсихме и видинчанин, който от години живее и работи в чужбина. Тихомир Тодоров е от 4 години в Чехия, постигнал е професионално израстване и днес той пожела да сподели празника на труда с радио Видин:

"Четвърта година съм тук и на 1- ви май се почива. Всички държавни предприятия, включително банките и учрежденията почиват. Тези почивни дни са платени. Аз лично не се считам за герой на труда. Според мен човек би трябвало да има нормална работа с нормално заплащане в собствената си държава, но на този етап за мен това в България не се случва и затова съм тук."- коментира Тихомир Тодоров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00