Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Студено буче - пазител на автентичния фолклор

3
Снимка: Радио Видин

Днес гостуваме  на хората в монтанското село Студено буче. Село, което е само на пет километра от Монтана, а в същото време жителите му, които нямат собствен транспорт, трудно се  придвижват до областния град. Причината е липсата на обществен транспорт, автобуси не идват заради лошите пътища. Това е болката на всички местни хора, с които разговаряхме.

Общата площ на землището на селото е около 25 хиляди декара, като обработваема от нея е 16 800 декара. То е много богато с подпочвени води. Рядкост са къщите в селото без кладенци, или както там се наричат "герани". Студено буче както повечето села преди години е било голямо, сега въпреки близостта си до областния град, запустява. В селото живеят повече възрастни хора, повечето са над 65 години. Има и деца, те ,обаче, учат в близкия областен град Монтана. В селото има магазини, читалище, църква, която е ремонтирана наскоро, кметство, чешма.

На въпроса как се живее на село и кой е основният проблем, който тревожи местните хора, те споделят: "За сега селото ни е в бедно състояние, път нямаме, много ни е лош пътя, автобуси нямаме, пенсионери сме няма как да отиваме в болницата. Нищо не става от нас. Шосето да направят. Е, как ще имаме автобуси, като имаме дупки. Иначе сме много добре, празнуваме всички празници."

Кмет на селото е Петър Александров Петров, който е родом от селото. Той е запознат с проблемите и се опитва да ги решава, доколкото е възможно.  Говорейки за проблемите, които съществуват в село Студено буче, кметът Петър Александров подчертава ,че основният проблем е пътят:

"Проблемът ни е пътят и транспортът. И като добавим и това, че нямаме и транспорт, хората ходят със собствени коли, уговарят се, пътуват с една кола. Хората се издържат от пенсия, а по-младите пътуват до Монтана и там работят. Тук хората са добри хора и много обичаме да ходим на различни изяви по села и градове. Гостоприемни сме. Идват гости от различни държави по случай празника на Монтана, Свети Дух. Поддържаме темпото и живината в селото... Иначе всички обществени сгради са ремонтирани - черква, площада, читалището, кметството, гробищния парк. В момента правим заграждането на гробищния парк. Престъпността е в рамките на нормалното, познаваме си се кой обича да пипа. Нямаме кражби по домовете...  За съжаление няма работа в селото. Имаше кооперация "Агротруд", докато тя работеше имаше база, трактористи и 5-6 семейства се изхранваха. Предимно хората ходят в Монтана. През 2008 година се закриха и училището и детската градина. Имаме 40 деца, които пътуват с автобус до Монтана. И работните места са там. 6 човека имам по програма за 14- дневки работят по почистване на улици, гробищен парк. Едно време имахме и за озеленяване, но ги спряха тези програми. 14 човека получават всеки ден храна по програма "Топъл обяд"... Кражби няма, но няма и работа за местните хора, които са принудени да пътуват със собствен транспорт до Монтана и там да работят. Винаги има бракониери в гората, те са роми. Постоянно на работа полицай нямаме, такъв идва от Монтана в определени дни, ако има жалби и оплаквания. Черквата ни е в много добро състояние. Отец Ангел идва на празника Свети Архангел Михаил, празника на черквата. Тази година дадохме и курбан чорба на населението."

Жителите на селото макар че са над 65 години, не отстъпват по нищо на младите, особено за нещата, свързани с празници, концерти, културен живот. Жените се опитват да съхраняват народните традиции и да запазват и предават обичаите на своите деца и внуци. Севдалинка Цекова е председател на читалището в селото, тя разказва за дейността на читалището, което е построено през 1923 година и съхранява българския дух на хората в селото. През годините е имало много певчески групи, танцов състав. От 2009 година активността на читалището се възражда. Самодейките репетират активно и го правят с желание.

"Искаме да предадем на поколението това, което е било едно време. Нашите песни са от автентичния фолклор. Преди години участвахме в един проект и се класирахме на трето място, така посетихме Крайова. Зарадваха ни с новината, че ще ни направят носии и това е нещо много за нас. Имаме детска танцова група." 

Всички жители на селото идват в пенсионерския клуб, в него се събират на раздумка, за разтуха, споделят свои радости и скърби.  Председател на пенсионерския клуб е Стоянка Целова Павлова, тя сподели за работата на клуба и необходимостта от него:

"Клубът е действащ, всяка сутрин клубът е отворен. Обменяме приказки, кой какво правил, поговорим си, почерпим се. Участваме в певческата група, повечето от певческата група са от клуба на пенсионера. Ходим на екскурзии, на море.“

Храмът "Свети Архангел Михаил" също е действащ и събира на църковни празници жителите и гостите на селото. Георги се грижи за храма. Преди две години му е направен основен ремонт и в момента е в много добро състояние. Има посещаемост, прави се курбан по време на празника. Вярващи хора има, сред тях има и млади хора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37