Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 20 процента от българите са бедни, сочи проучване

Снимка: Радио Видин

През 2018 година линията на бедност общо за страната ни e 351.11 лева, средно месечно на човек от домакинство. Това стана ясно от проведено преди дни проучване на Националния статистически институт. Размерът на линията на бедност се запазва, а относителният дял на бедното население намалява с 1.4 процентни пункта в сравнение с предходната година. Това показват данните, които обобщават индикаторите за бедността и социалното включване през 2018 година. Те са част от общите показатели на Европейската общност за проследяване на напредъка на страните в борбата с бедността и социалната изолация. Основен източник на статистически данни за пресмятане на индикаторите е ежегодно провежданото наблюдение "Статистика на доходите и условията на живот". Според проведеното проучване, пазарът на труда и икономическата активност са основните фактори, които увеличават риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението. Относителният дял на бедните е най-висок сред безработните лица - 56.1% за 2018 година. Безработицата днес ли е основният проблем за бедните хора- това попитахме икономистът Радослав Георгиев от Видин:

"Притесняващото е че, ако имаме едно нормално четиричленно семейство, в което и двамата родители работят на минимална или малко над минималната работна заплата- автоматично всички попадат под линията на бедност. Това означава, че ние с вече осигурена заетост на гражданите не можем да осигурим нормален начин на живот на семейството ... Когато един човек не иска да работи, обезверен е, тогава по- лесно се приема фактът, че той живее в лишения. Когато, обаче това се случва с хората, които са на работа всеки ден, тогава вече имаме сериозен проблем изобщо с формирането на икономическите процеси в държавата."- коментира Радослав Георгиев.

От 2015 година към основния въпросник на изследването на Националния статистически институт бе добавен и въпросът за етническата принадлежност, като анкетираните сами я определят. През 2018 година най- висок е относителният дял на бедните, сред лицата от ромската етническа група- 68.3%, а най-нисък сред лицата, самоопределили се към българската етническа група- 15.6%. При изключване на пенсиите и останалите социални трансфери в доходите на домакинствата равнището на бедност нараства до 45.2% или с още 23.2 процентни пункта. Според данните за 2018 година, ако в доходите на домакинствата се включат доходите от пенсии, но се изключат останалите социални трансфери (обезщетения, социални и семейни помощи и добавки), равнището на бедност се повишава от 22.0% до 29.5%, или със 7.5 процентни пункта. Рискът от бедност при безработните мъже е с 11.8 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени. През 2018 година бедните работещи на възраст от 18 до 64 години е 10.1%- това е нивото и от 2017 година. Най-висок е относителният дял на работещите бедни с начално и без образование- 66.2%. Делът на работещите бедни с висше образование е 6.2%. Висок е и относителният дял на бедните сред едночленните домакинства с лице на възраст над 65 години, самотните родители с деца, както и домакинствата с три и повече деца. Попитахме видинчани, посетили съботния пазар в града, как живеят те днес:

"Хората търсят стоки, които са евтини и които са втора или трета употреба ... Официално бедните са 22% иначе са много повече ... Глупави сме, защото търпим да ни манипулират."- коментираха видинчани.

Къде се нарежда българския Северозапад и какво казват синдикатите по темата? Потърсихме за коментар Вероника Ценова, експерт към регионалния съвет на КНСБ във Враца:

"КНСБ не за първи път поставя въпроса за "работещите бедни", чийто доходи не покриват дори и необходимия жизнен минимум, а разделението на бедни и богати е най- сериозно именно в България от цяла Европа. Ножицата става все по- широка и обикновено бедните търсят решение чрез миграция, вследствие на което районите обезлюдяват. Бизнесът пък се изправя пред все по- тежкия проблем с намирането на квалифицирана работна ръка и се създава едно социално напрежение и допълнително разделение в обществото, което не води до нищо хубаво."- каза Вероника Ценова.

Относителният дял на бедните е най-нисък в домакинства с двама възрастни и едно дете (12.0%) и в домакинства с двама възрастни под 65 години (13.3%). При едночленните домакинства рискът от бедност при жените е с 16.3 процентни пункта по-висок отколкото при мъжете. Ако в домакинството живее едно лице над 65 години, рискът от бедност е с 24.0 процентни пункта по-висок от домакинство, в което живее едно лице под 65 години, показва още проучването на Националния статистически институт. Какво мислят работодателите и има ли светлина в края на тунела, според тях- това попитахме Елеонора Негулова, председател на Националното сдружение за малък и среден бизнес в България:

"След 50 години работа в една друга система, първоначално социализъм и след това развит социализъм, българското общество така и не може да осъзнае ролята на бизнес сектора, за да реши един генерален проблем. Това е проблемът с нивото на доходите и стандарта на живот. Понеже не мислим предприемачески, имаме много малък дял на предприемачите в България, които създават заетост и осигуряват доходи на тези, за които са поели икономическата отговорност- оттам идва и нивото на нашия стандарт на живот."- коментира Елеонора Негулова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00