Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проект готви промени за възпитанието на учениците

Снимка: Радио Видин

Училищата да възпитават децата на 16 ценности, нагласи и умения- това е предвидено в новия проект за стратегия за възпитателната работа в образователните институции за периода 2019- 2030 година на Министерството на образованието и науката. С помощта на семействата си младите хора ще се учат да се гордеят с България. Освен това ще се учат и на доброволчество, работа в екип и уважение към европейските ценности. Учениците ще трябва да умеят да разрешават конфликти по неагресивен начин, да придобият нетърпимост към корупцията, а техните преподаватели ще ги възпитават на патриотизъм, доброволчество, благотворителност и толерантност. Това са част от 16- те цели, които Министерството на образованието и науката е заложило в проекта за стратегия за възпитателната работа в образователните институции. С документа експертите искат да постигнат формиране на личностни качества, ценности, нагласи и мотиви, които да подпомогнат пълноценното развитие на детето. Проектът беше представен пред началниците на регионалните управления на образованието, учители, директори, неправителствени, професионални организации и родители в края на април. Сред поставените цели е формирането на национална идентичност, чрез уважение на историята, традициите и обичаите ни. Идеята е децата да изпитват национално самочувствие и гордост. Как може да се постигне това в учебните часове- попитахме Лиана Иванова, директор на видинското училище "Отец Паисий", която е и преподавател по история.

"Народ без история няма как да бъде народ. Това да знаем собствената си история е много ценно и формира редица качества, особено, когато изучаваме частта "българска история". Периодът от създаването на българската държава до падането и под османска власт е особено интересен период за изучаване от учениците."- коментира Лиана Иванова.

Учениците трябва да придобият качества, които да им помогнат да си изберат професия. Според експертите от МОН полезно за децата е също да стават доброволци, да се включват в дейности, свързани с екологията. Задължително е да проявяват толерантност и уважение към правата на хората с увреждания. Важно за подрастващите е също да придобият умения за разрешаване на конфликти по ефективен и неагресивен начин. Те трябва да са дисциплинирани на улицата и да изпитват нетолерантност към корупцията в обществото, предвижда още документът. Постижимо ли е това- попитахме Евлогия Манджукова, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин.

"Вменявайки възпитателната работа само на учебните заведения практически това е поредния административен акт, който цели да постигне някакъв резултат, но някак си лично на мен не ми се връзват нещата. Странно е, че за възпитание спря да се говори още преди 30 години. Ако това не стане задача №1 на цялото ни общество, няма как с един административен акт да бележим сериозни резултати."- каза Евлогия Манджукова

Според авторите ключово условие за осъществяването на успешна работа в училище е ефективното взаимодействие със семейството.  Родителите могат да влизат в часа на класа и да присъстват на извънкласни занимания, празници, състезания, конкурси и каузи. Когато родителите нямат достатъчно време, учителите ще оказват по- голямата подкрепа. Разговаряхме с Пролетка Ганчева, родител на ученик от 9 клас във видинската езикова гимназия "Йордан Радичков":

"Работата в тази насока първо трябва да започне с родителите на децата, защото възпитанието на едно дете започва от семейството и средата, в която се изгражда това дете, като характер и носител на ценности в едно общество. В училището, в което учи моят син има обратна връзка и ние родителите сме информирани. Правят се родителски срещи и тази форма на контакт я има. Има, обаче какво още да се желае. Най- голямата ценност е толерантността във всичките и форми на проява и мисля, че трябва да се работи в тази насока."- уточни Пролетка Ганчева.

Според министъра на образованието и науката Красимир Вълчев родителите и учителите имат обща мисия - да направят децата по-добри:

"С тази стратегия искаме да провокираме разговор за възпитателната функция, разговор, относно партньорството между образователните институции и семейството. Имаме нужда от усилване на възпитателната функция и такова партньорство. Имаме нужда от относително съгласие по отношение на това в какво трябва да възпитаваме децата си, но това съгласие не трябва да бъде наложено. То трябва да бъде постигнато в училищните общности."- заяви министърът. Според него средната посещаемост, дори когато се вземат всички мерки в едно училище със свръхконцентрация на проблемни деца, нараства от 40 на 60%. Поставят се преброителни камери, наказват се училища, подава се информация за спиране на помощи, глобяват се и родителите, но въпреки това мерките не са достатъчни."- коментира за БНР министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.

Възпитанието е най-важното, с което трябва първо да започнем, коментира председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева. Според нея възпитанието е основа за мотивацията на един млад човек. Тя допълни, че Синдикатът на учителите е ревностен защитник на новата стратегия и трябва да подадем ясен сигнал към родителската общност и към обществото като цяло, че проблемът за възпитателната работа трябва да бъде ангажимент и грижа на семейството, на училището и на всички институции, които отговарят за възпитанието на младите хора. Днес, сякаш нещата се развиха във времето и цивилизацията, като че ли започна да връща запазената си територия и в образованието. Този процес, обаче трябва задължително да бъде подкрепен и политически, за да се радва на успешна реализация. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00