Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Движението е здраве

Снимка: Радио ВИДИН

Кампанията Денят на предизвикателството е проява от програмата на Международната асоциация Спорт за всички TAFISA и се провежда ежегодно от 1983 г. през месец май в над 100 страни на всички континенти. Националната кампания Ден на предизвикателството 2019 година цели да се популяризират системните занимания с физически упражнения и спорт и тяхната роля за здравето, добрата форма, работоспособността и дълголетието на хората, независимо от тяхната възраст, пол, социален и здравен статус. В "Посоките на делника" говорим за това - трябва ли да полагаме някаква физическа активност, за да сме здрави. 

Спортът помага много на подрастващите най-вече, но трябва да спортуват и възрастните, смята треньорът по лека атлетика в Спортен клуб "Радуканови" Мирослав Радуканов:

"Това е доказано, че спортът и движението независимо под каква форма, има огромно влияние на човешкия организъм... При нас в клуба идват деца, които нямат никаква двигателна култура, но след тренировките им личи, че подобряват и движението, и здравето си... 11 години съм бил в системата на МВР и секретар на спортния клуб към полицията-"Видапол". Участвали сме в много състезания с колегите и това се отразяваше благоприятно на стресовата работа... Препоръчвам на всички да намират време за спорт или поне за разходка. От Колодрума до Баба Вида са около два километра и е прекрасно място за разходка..."

По време на физическо усилие се увеличава броят на белите кръвни телца. Обяснението: активността стимулира освобождаването на хормоните на стреса, които пък от своя страна позволяват на белите кръвни телца, разположени по стените на кръвоносните съдове, да преминат в кръвообращението. Колкото повече бели кръвни телца има в кръвта, толкова по-добри са защитните сили на организма.

Николай Колев от дълги години води Баскетболен клуб "Видин" и според него спортът и движението трябва да е начин на живот:

"Физическа активност трябва да имаш цял живот...Ходя по училища и виждам деца, които са с наднормено тегло. Има и с високо кръвно, което не е нормално...Трябва да се спортува. Независимо от възрастта... Виждам по градската градина и хора, които тичат и това е много хубаво. Моят апел е - спортувайте, това е здраве..."

Бъдете сигурни в едно- колкото по-разнообразни са спортните ви активности, толкова по-добре. Когато се приберете вкъщи след работа, закалени от редовните тренировки, предстоящото пазаруване в кварталния магазин или заниманията с децата, няма да ви изтощават толкова.

По време на физическо усилие организмът произвежда ендорфини. Тези хормони ни карат да се чувстваме приятно и позволяват по-спокойно да посрещаме трудностите на живота. Усещането за умора изчезва. И накрая по време на спортна активност мозъкът е стимулиран от различна информация като например тази да не паднем или как да извършим някакво движение. А всички се чувстваме по-добре, когато духът ни е бодър.

"Мъдреците казват, че движението е живот", казва Снежка Гечева на Волейболен клуб "Бдин-Вида".

"Трябва да се спортува. Трябва да има движение...За съжаление много деца не искат да спортуват...Хубаво е да се движат. Върнаха се и школите с народни хора, което също е хубаво... Ако един човек цял ден е седял на работното си място, е хубаво да има след това двигателна активност...Човек, който се движи и спортува по друг начин възприема света..."- каза още Снежка Гечева.

Една тренировка - милион ползи за организма. Дори 30-минутен джогинг "отмива" стреса от всекидневието и повдига настроението, доказват изследвания. Участници в изследване, които тичали по 30 минути дневно в продължение на 3 седмици, започнали да заспиват по-бързо и сънят им бил по-продължителен и здрав в сравнение с периода преди тренировките.

Павел Павлов е терапевт и работи с хора с увреждания и според него е важно да се спортува и да се натоварва човек според възможностите си.

"Всички знаем, че движението е живот. Човек има двигателен апарат и той е създаден за да се движи..."- коментира още той.

Анкета сред млади хора показа, че повечето са ангажирани с някаква спортна дейност и са на мнение, че това им помага и освежава.

Отделяйте време за движение. Движението под каквато и да е форма е здраве. Приемете предизвикателството и бъдете активни.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00