Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Движението е здраве

Снимка: Радио ВИДИН

Кампанията Денят на предизвикателството е проява от програмата на Международната асоциация Спорт за всички TAFISA и се провежда ежегодно от 1983 г. през месец май в над 100 страни на всички континенти. Националната кампания Ден на предизвикателството 2019 година цели да се популяризират системните занимания с физически упражнения и спорт и тяхната роля за здравето, добрата форма, работоспособността и дълголетието на хората, независимо от тяхната възраст, пол, социален и здравен статус. В "Посоките на делника" говорим за това - трябва ли да полагаме някаква физическа активност, за да сме здрави. 

Спортът помага много на подрастващите най-вече, но трябва да спортуват и възрастните, смята треньорът по лека атлетика в Спортен клуб "Радуканови" Мирослав Радуканов:

"Това е доказано, че спортът и движението независимо под каква форма, има огромно влияние на човешкия организъм... При нас в клуба идват деца, които нямат никаква двигателна култура, но след тренировките им личи, че подобряват и движението, и здравето си... 11 години съм бил в системата на МВР и секретар на спортния клуб към полицията-"Видапол". Участвали сме в много състезания с колегите и това се отразяваше благоприятно на стресовата работа... Препоръчвам на всички да намират време за спорт или поне за разходка. От Колодрума до Баба Вида са около два километра и е прекрасно място за разходка..."

По време на физическо усилие се увеличава броят на белите кръвни телца. Обяснението: активността стимулира освобождаването на хормоните на стреса, които пък от своя страна позволяват на белите кръвни телца, разположени по стените на кръвоносните съдове, да преминат в кръвообращението. Колкото повече бели кръвни телца има в кръвта, толкова по-добри са защитните сили на организма.

Николай Колев от дълги години води Баскетболен клуб "Видин" и според него спортът и движението трябва да е начин на живот:

"Физическа активност трябва да имаш цял живот...Ходя по училища и виждам деца, които са с наднормено тегло. Има и с високо кръвно, което не е нормално...Трябва да се спортува. Независимо от възрастта... Виждам по градската градина и хора, които тичат и това е много хубаво. Моят апел е - спортувайте, това е здраве..."

Бъдете сигурни в едно- колкото по-разнообразни са спортните ви активности, толкова по-добре. Когато се приберете вкъщи след работа, закалени от редовните тренировки, предстоящото пазаруване в кварталния магазин или заниманията с децата, няма да ви изтощават толкова.

По време на физическо усилие организмът произвежда ендорфини. Тези хормони ни карат да се чувстваме приятно и позволяват по-спокойно да посрещаме трудностите на живота. Усещането за умора изчезва. И накрая по време на спортна активност мозъкът е стимулиран от различна информация като например тази да не паднем или как да извършим някакво движение. А всички се чувстваме по-добре, когато духът ни е бодър.

"Мъдреците казват, че движението е живот", казва Снежка Гечева на Волейболен клуб "Бдин-Вида".

"Трябва да се спортува. Трябва да има движение...За съжаление много деца не искат да спортуват...Хубаво е да се движат. Върнаха се и школите с народни хора, което също е хубаво... Ако един човек цял ден е седял на работното си място, е хубаво да има след това двигателна активност...Човек, който се движи и спортува по друг начин възприема света..."- каза още Снежка Гечева.

Една тренировка - милион ползи за организма. Дори 30-минутен джогинг "отмива" стреса от всекидневието и повдига настроението, доказват изследвания. Участници в изследване, които тичали по 30 минути дневно в продължение на 3 седмици, започнали да заспиват по-бързо и сънят им бил по-продължителен и здрав в сравнение с периода преди тренировките.

Павел Павлов е терапевт и работи с хора с увреждания и според него е важно да се спортува и да се натоварва човек според възможностите си.

"Всички знаем, че движението е живот. Човек има двигателен апарат и той е създаден за да се движи..."- коментира още той.

Анкета сред млади хора показа, че повечето са ангажирани с някаква спортна дейност и са на мнение, че това им помага и освежава.

Отделяйте време за движение. Движението под каквато и да е форма е здраве. Приемете предизвикателството и бъдете активни.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45