Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли богатите да плащат данък "богатство"

Снимка: архив

Преди дни от Конфедерацията на независимите синдикати в България представиха предложения за задълбочена данъчна реформа. Сред тях са въвеждането на необлагаем минимум за данъка върху доходите и създаването на нов данък- данък "богатство". Той ще се налага на физически лица, които имат допълнителни жилища, скъпи коли и други луксозни стоки. Моралната логика на идеята за подобен данък, обаче е доста съмнителна. Изключително манипулативно е да се твърди, че богатите трябва да плащат повече данъци, защото така се създава илюзията, че те не не го правят. Данъкът върху дохода в България не е много коректно да се нарича „плосък“. Защото той е по-скоро пропорционален. Това колко лева плаща един човек под формата на подоходен данък зависи от това колко е висок доходът му. Какво тогава ѝ е несправедливото на сега действащата система и какво повече може да се иска? Това е възможно най-справедливата форма на данъчното облагане дори по логиката на самите синдикати. Какво, обаче имат предвид те, когато внасят новите предложения? В България много хора имат собствени жилища.  Има и много българи, които са собственици на повече от един имот- по наследство или защото са спестили пари, с които после за закупили апартамент, в който да живеят децата им. В кои случаи ще бъде налаган "данък богатство", ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Мария Лазарова, регионален координатор на КНСБ за област Монтана:

"Това е едно от предложенията ни и то е най- вече с акцент към спестяванията над 1 млн. лева. Според мен много трудно ще се осъществи това предложение, но е редно да се замисли правителството. Не говорим само за данък "богатство", а говорим за общо девет предложения от КНСБ."- поясни Мария Лазарова.

Представителите на другият голям синдикат в България- КТ "Подкрепа" също подкрепят предложението на колегите си от КНСБ за въвеждането на данък "богатство". Потърсихме за коментар Ваня Григорова, икономически съветник на президента на КТ "Подкрепа" и председател на сдружение "Солидарна България":

"Преди време имаше и предложение за данък "лукс", което по същество беше същото, просто бе наречено по различен начин. В момента има много разгорещен дебат по темата- може ли да се въведе такъв данък и в какъв размер да бъде той ... Има просто скъпи коли. Определено едно "Ламборджини", което струва 400 хиляди евро не е нещото, което един беден човек би си позволил."- коментира Ваня Григорова.

Всеки ще се съгласи, че богатите хора, които са заслужили своето богатство чрез труд и предоставяне на блага, които се оценяват високо от обществото, няма за какво да бъдат наказвани. Как, обаче обществото ни днес гледа на богатите хора и трябва ли те да плащат по- високи данъци от останалите- това попитахме видинчани:

"След като моят мозък щрака ще карам не за 500 хиляди, а за 500 млн. лева кола ... Десетте процента плосък данък е най- справедливия данък в света. Богатите са умни и затова имат пари и работят по 18 часа на ден ... хубаво намерение, но нека преди това компетентните органи да установят по какъв начин е придобито въпросното богатство."- коментираха видинчани.

Кой наистина ще плаща данък "богатство" ако той бъде въведен у нас? Разговаряхме с Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика:

"Плащането на данъците със сигурност не е едно от най- приятните занимания, както на богатите, така и на бедните. Това е част от всяко едно цивилизовано общество. Всяка държава сама създава своята данъчна система. Например ние всички искаме шведския социален модел, но не съм чувал някой от българите да иска  тяхната данъчна система, защото там данъците започват от 50% нагоре."- коментира Иван Нейков.

Дали ще бъде въведен данък "богатство" у нас и преразпределянето на пари ще помогне на бедните- предстои да разберем. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00