Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големите проблеми на малките библиотеки

Снимка: Радио ВИДИН

В Детския отдел на библиотеката в Лом се радват на малките си читатели. Приятно изненадани са от факта, че броят им расте непрекъснато. Расте, обаче и интересът на децата към нови автори и нови книги. Ломската библиотека се старае да следва модата, но по принцип малките библиотеки все по-трудно успяват да отговорят на новите потребности, и то заради недомислие и неглижиране от министерството на културата, сподели Кристина Илиева - завеждащ "Детски отдел": 

"Това е последната несправедливост, вопиющото негрижиращо отношение на държавата към малките читалища. Всяка година участваме в проект за подпомагане на книгата към министерството на културата. На ниво Регионални библиотеки, на ниво областни градове, отпускат 11 хиляди лева. На ниво читалищни библиотеки- 1200. Лично бих попитала министъра той за 1200 лева, при 20 лева книга, ще купи 60 книги. За Лом- 30-хиляден град- за възрастни, за деца... Защо хората от малките градове, в които нямаме регионална библиотека, сме умишлено дискриминирани...  Да ни дадат една достойна сума, с която да си обогатим фонда- това е единственият начин децата ни, гражданите, да се докоснат до нова книга....Миналата година спечелихме за 5 хиляди лева проект, намалиха го на 3 500, тази година го намалиха 10 пъти...  Това е абсолютна дискриминация. Ние обслужваме Ломска община. Селските читалища са още по-дискриминирани..." 

Макар и трудно, в библиотеката в Лом закупуват книги от новия жанр тийн -роман- такива, каквито търсят днешните младежи. Имат фентъзи-литература, имат книги от известни сред децата блогъри- в това число и български.  Имат и много енциклопедии, към тях също има голям интерес- като например енциклопедията, която проследява възникването на железопътния транспорт, каза Кристина Илиева: 

"Те не са виждали влакове, не са се возили на влакове и им е интересно всичко това ... Имаме енциклопедии за най-малките по история, които са с тестове- има въпроси за това кой какво е прочел и какво е разбрал. Пъзел-тест... Трябва малко да ни се помогне. Сега искаме да си купим три чифта 3 D очила, които са на 5 месеца технологии.  Влизаш в клетката, в Египетските пирамиди и правиш виртуална разходка... Искаме учителката да доведе децата и да видят. Технологията е това- да събуди, да видиш, да си го представиш..."

Въпреки всички трудности, библиотеката в Лом посреща своите малки читатели целогодишно. Работното им време през лятото е така разпределено, че читалнята е отворена през целия ден и очаква своите читатели. А най-редовните от тях, които прочетат поне 20 книги, ще бъдат наградени с екскурзия до Плевен



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00