Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дивите прасета- това голямо зло

Снимка: БГНЕС


Африканската чума не подмина и Видин. Огнище с две болни прасета бе открито в квартал "Нов път". Неясно остана как двете прасета са се разболели, но отвсякъде се тръби, че основен заподозрян в цялата ситуация е дивото прасе- като преносител на заразата. И тук вече опираме до това как ще успеем да се справим с популацията му. Натоварени с тази задача са ловците. С трима ловци от региона си говорим за живота и поведението на дивата свиня и за това- намаляването на популацията на дивата свиня- мисия възможна ли е?

Дани Вътков е от Видин, сред многото му хобита е и ловът. И понеже очевидно заразата при нас идва от Румъния, на въпроса възможно ли е дивото прасе да е преплувало Дунав, за да ни донесе заразата, той отговори: 

"Не е нужно дивото прасе да преплува Дунав, при положение, че от години ежедневно сечем наши гори, товарим на камиони дървесината и изкарваме в Румъния. Ние минаваме през терените, през които минават и дивите прасета. Пътят е много къс... Дивото прасе променя своето местонахождение според това- дали има храна или има опасност от хищници. То е в състояние да измине 30-40 км на денонощие без никакви усилия. Изключително интелигентно животно, с изключително чувство за самосъхранение. Били сме свидетели как едно такова животно се измъква по най-хитрия начин и прави за смях 30 човека- ловци- половината гоначи, половината на засада. Инстинктивно намира правилния път за измъкване. Изключителен интелект в екстрени ситуации. Затова и оцелява при трудни условия... Иначе е отличен плувец...

Въпросът е, че от миналата година се говори за чумата, ние изпуснахме този момент да се справим отчасти с този проблем. Подобна ситуация е имало в Белгия, където е имало категорична забрана за влизане в горите, евакуирани са военна полиция ловци и е било масова сеч на диви прасета... При нас- забраняват груповия лов, разрешават индивидуалния- заразата пак може да се пренесе, освен това, открива се ловът на пернати- те са в полето, но там ходят и дивите прасета- житото отмина, но сега прасетата слизат при царевицата, при слънчогледа....Аз нямам реална представа и не зная как при нас ще се случат нещата..."

Според Дани Вътков, всякакви провокации за това има или няма чума, са безпочвени и навлизат в графа теория на конспирациите. Както много други хора, и той смята, че още миналата година е трябвало да се действа по-твърдо, а не с измислена ограда, която не би могла да спре прасетата. 

Според кмета на село Меляне, общ. Георги Дамяново, Ботьо Петков, който също е ловец, е допусната и друга грешка  миналата година- трябвало да бъде удължен срокът на груповия лов. А там, в Балкана, има доста диви прасета:

"Тази година има голяма популация, но няма как да се унищожи... Дивите прасета имат много голям преход- сега ще има преход около август-септември, слизат в низините, където има големи масиви с храна. След това края на октомври, началото на ноември, се връщат обратно. Такъв контакт неминуемо ще доведе до зараза. Спокойно могат да минат и в Сърбия. Ние знаем какво трябва да правим и ще го правим- нямаме избор." 

Наистина няма да имат избор ловците, на тях ще се падне тази задача- да се справят с популацията, въпреки, че Ботьо Петков не е оптимист, че напълно може да бъдат прочистени горите от дивите прасета. И Илия Георгиев- ръководителят на ловно- рибарското дружество във Видин не е оптимист, че проблемът ще бъде решен скоро. Пред Йорданка Петрова той каза, че пътищата на зараза са много. Иначе е обучен как да разпознава симптомите на заразено прасе.

Иначе в региона дивите прасета са в нормалния запас. И българските, и сръбските ловци полагат грижи за тях. Над 400 са преброени на територията на ловно-рибарското дружество във Видин. А какво ще се случи, ако и те изчезнат - засега не се знае... Горките ни диви прасета...

Какви са възможните пътища на зараза, какви места предпочита да обитава дивото прасе, кой е по-опасен- майка, която пази малките или мъжкарят, и още любопитни подробности за живота на дивото прасе, чуйте в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00