"Преди да започнем годината, имахме начална седмица, в която всички студенти, които имаха желание, можеха да участват в различни занимания. Едно от тях беше опознаване като тур на града и трябваше да изпълняваме различни задачи. Бяхме разделени на много групи. В една от задачите на всяка група дадоха по бутилка вода, а след час и половина трябваше да се върнем в центъра. Задачата ни беше да влезем в магазините, да комуникираме с местните хора, колкото можем с жестове с ръце, с каквото можем, защото не всички говорят перфектен английски, да се впишем в обстановката. Трябваше да разменим бутилката вода, ние я разменихме за бижутерска кутия. Хората бяха страшно отворени, разпитваха ни за играта. Беше им интересно защо го правим, откъде сме тръгнали, къде учим."
Така още в началото Мира е пленена от града и отношението към младите хора. Сред колегите ѝ са студенти от държави в Европа, а дори и от Америка и Африка. Общуват на английски, на какъвто език се и преподава в университета. Казва, че в обучението там се акцентира на присъствие и постоянност. Добавя, че в страната има висши учебни заведения, в които се учи повече теория и такива, където заниманията са предимно на практика с много проекти и задачи, които студентите сами решават:
"Имаме много проекти, много самостоятелна работа по групи. Работим с истински компании, не само в Холандия. Сами си намираме компаниите в повечето случаи. В университета ни подтикват сами да се справяме и доближават ситуацията максимално до реалността."
В помощ на студентите в Холандия са придобивки, които те получават. В някои от магазините за тях има отстъпки при пазаруване. На местните предоставят помощ от общината и безплатни карти за пътуване с градския транспорт. Студентите от чужбина пък могат да се възползват от безплатните карти, ако работят определен брой часове в месеца. Тогава за тях има и помощ от правителството.
Студентите могат да повлияят и на ръководството на висшето учебно заведение чрез свои представители в комитета по програмата, където участва и Мира. Дава ни конкретен пример. След тяхната намеса, от ръководството отложили изпит, за който студентите нямали достатъчно подготовка.
Мира е амбициозен студент с желание за повече знания и успех, който да е възможно най-добрият. Казва, че средното образование в България ѝ дава добра основа. След завършване на университета оставя отворената вратата за връщане у нас, но изборът все още ѝ предстои.
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..