Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинчанка е "гласът" на студентите в холандски университет

2
Снимка: Мира Николова, личен архив

Млади хора с амбиции и успехи у нас правят своя избор да продължат образованието си в чужбина. Мира Николова е възпитаничка на училище "Цар Симеон Велики" във Видин, което завършва преди година. Още като ученичка е с активна позиция и извън заниманията в клас като доброволец в Младежкия червен кръст, а след това и областен координатор. За да продължи образованието си, се спира на университета в Леуварден в Холандия, а там като представител в комитета по програмата е "гласът" на своите колеги. За себе си казва, че е авантюрист по природа и от малка решава, че за да опознае и други култури ще следва в чужбина. Спира се на Холандия и на университета, който предлага възможност да изучава желаната от нея специалност.  Среща ѝ с бъдещите състуденти е още преди да започнат практика в университета:

"Преди да започнем годината, имахме начална седмица, в която всички студенти, които имаха желание, можеха да участват в различни занимания. Едно от тях беше  опознаване като тур на града и трябваше да изпълняваме различни задачи. Бяхме разделени на много групи. В една от задачите на всяка група дадоха по бутилка вода, а след час и половина трябваше да се върнем в центъра. Задачата ни беше да влезем в магазините, да комуникираме с местните хора, колкото можем с жестове с ръце, с каквото можем, защото не всички говорят перфектен английски, да се впишем в обстановката. Трябваше да разменим бутилката вода, ние я разменихме за бижутерска кутия. Хората бяха страшно отворени, разпитваха ни за играта. Беше им интересно защо го правим, откъде сме тръгнали, къде учим."

Така още в началото Мира е пленена от града и отношението към младите хора. Сред колегите ѝ са студенти от държави в Европа, а дори и от Америка и Африка. Общуват на английски, на какъвто език се и преподава в университета. Казва, че в обучението там се акцентира на присъствие и постоянност. Добавя, че в страната има висши учебни заведения, в които се учи повече теория и такива, където заниманията са предимно на практика с много проекти и задачи, които студентите сами решават:

"Имаме много проекти, много самостоятелна работа по групи. Работим с истински компании, не само в Холандия. Сами си намираме компаниите в повечето случаи. В университета ни подтикват сами да се справяме и доближават ситуацията максимално до реалността."

В помощ на студентите в Холандия са придобивки, които те получават. В някои от магазините за тях има отстъпки при пазаруване. На местните предоставят помощ от общината и безплатни карти за пътуване с градския транспорт. Студентите от чужбина пък могат да се възползват от безплатните карти, ако работят определен брой часове в месеца. Тогава за тях има и помощ от правителството.

Студентите могат да повлияят и на ръководството на висшето учебно заведение чрез свои представители в комитета по програмата, където участва и Мира. Дава ни конкретен пример. След тяхната намеса, от ръководството отложили изпит, за който студентите нямали достатъчно подготовка.

Мира е амбициозен студент с желание за повече знания и успех, който да е възможно най-добрият. Казва, че средното образование в България ѝ дава добра основа. След завършване на университета оставя отворената вратата за връщане у нас, но изборът все още ѝ предстои.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00