"Смятаме, че проблемите в нашето общества се коренят много по-надълбоко, не са от последните десетина година. Събитието, което разделя българската нация на две страни, може би това е българското национално разединение на българския народ. Решихме да се върнем там да проследим личните истории на хората, как са се променили съдбите им, да проверим как те живеят в Сърбия. Хората определят като ужас войната. Тези хора са запазили българското в себе си и се наричат с гордост българи. Нашата цел беше да покажем личните истории на хората."
През този ноември на страницата на Околобългарско се публикуват снимки от региона на Западни покрайнини, разделени села между Сърбия и България, факти , посветени на Ньой и Западните покрайнини, снощи бе представен късометражния документален филм "100-годишна граница". Разговорът ми с един от създателите на филма Антонина Лозанова продължава
"Въпреки че са отделено преди много години, тези хора не се оплакват. Посетихме много малки селца, те ни нагостиха. Ние не гоним нещо политическо, искахме да покажем човешки съдби, чисто човешкото. Можем да се поучим от тези хора."
От 20 ноември може да се гледа филма „100-годишна граница" на страницата на проекта. От Околобългарско отправят покана към всеки, който има желание, да се включи в популяризирането на тази тема. Младите хора желаят това да се превърне в национална кампания, с която да обърне внимание на нуждата от обединяваща кауза на обикновените хора.
Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..
От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път. " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..
Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември. Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..
В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците приготвят обедно меню по време на часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..
Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..
Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...
В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..