Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ценностите на християнското семейство...

Снимка: БНР

Денят на християнското семейство и младеж е чудесен повод да насочим вниманието към... семейството.  Въведение Богородично, което Църквата чества днес, е един от дванадесетте Господски и Богородични празници и е посветен на християнското семейство и младеж. На този ден Мария е въведена в храма Господен. Неслучайно този ден църквата е отредила на християнското семейство и на младежта, обяснява Негово Високопреосвещенство Даниил Митрополит Видински:

"Трябва да имаме ясно познание за събитието, за да знаем как да празнуваме. Йоаким и Анна добиват дете когато са на възраст. Те са благодарни на Бога и посвещават малката Мария на него... Преди това те не са се упреквали не са се карали, а са понасяли всичко със смирение. Помагали са и на други хора...Трябва да празнуваме този празник подражавайки на нашите праведници Йоаким и Анна, на тяхната съпружеска вярност и любов към Бога. Тогава и нашите молитви за благополучие на нашите семейства Бог ще ги чуе. Ще ни закриля от многото изпитания на които живота днес ни подлага. И тогава в семейството ще има мир и разбирателство, а децата ще растат в рай. Ето така трябва да празнуваме този празник. Честит празник и Бог да ни пази!"


Доскоро семейството се възприемаше единствено като "основна клетка" на т. нар. социалистическо общество, което трябваше да създава и подготвя послушни членове на системата. Писателя Николай Фенерски има свое мнение, което изразява в есето си "Клетките на обществото" и вярва, че семейството е важно, а отговорността е на всеки от нас:

"Възрастите си имат приоритети, това се учи по психология още в 9 клас. Нормално е на 16 да мислиш за весели неща, за отношенията ти с връстниците, нормално е на 25 да започнеш сам да изкарваш хляба си и да искаш да се задомиш. Нормално е на 35 да имаш едно, две или колкото си искаш деца - и да се грижиш за тях всеки ден. Да се грижиш и за половинката си. Това са нормалните неща и те не са нещо, измислено вчера, а днес вече невалидно. Нормалните неща са вечни, важни, неотменими...Въведението на Богородица в храма всъщност е влизане у дома, тя влиза у дома си, по един чудесен начин тя още като дете е въведена при Невместимия, Когото ще роди. И ние така, имаме си дом, обручени сме, обрекли сме се един на друг и Бог е посред нас, в безопасност сме...Докато сами не излезем навън. А там става страшно."


Ангел Иванов е завършил журналистика, но отдавна не практикува тази професия, той е на 31-а години и определя себе си, като вярващ човек:

"Християнските ценности са навсякъде около нас... Който искрено търси вярата никой не може да му попречи да я открие...Има християнски семейства и аз познавам такива... "

Протоерей Михаил Иванов е свещеник във видинското село Покрайна. Потърсих и него по темата:

"Хората почват да разбират празниците и да се интересуват. Не само да знаят, че е празник, да вникнат в него...Младите хора също вече се интересуват. Лично мен към вярата ме насочила баба ми, която под формата на приказки ми разказваше библейски притчи..."

В анкета на Радио ВИДИН видинчани бяха категорични, че уважават този празник и се събират семейно да го отбележат. Дори и да не можете да спазите всички традиции за църковния празник, отделете в този ден малко повече време за децата си, поговорете с тях, кажете им колко са важни и специални за вас. Демонстрирайте любовта си към децата си и към любимия човек, тя е в основата на всяко здраво семейство!


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28