Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видински математици с отлично представяне в Национално състезание по математическа лингвистика

Ученици от кръжока по математическа лингвистика в ППМГ "Екзарх Антим Първи" Видин
Снимка: Радио Видин


За шеста поредна година видински ученици от Профилираната природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" участваха в Национално състезание по математическа лингвистика. Тази година то се проведе в Благоевград, домакин на събитието бе ПМГ "Акад. Сергей Корольов". Организатори са Министерството на образованието и науката и Регионалното управление на образованието в Благоевград. 


Отборът от Видин бе съставен от  Десислава Цанкова, Петър Петков и Кристиян Славчев от 10 клас, и Рая Симеонова от 12 клас, които посещават кръжока по математическа лингвистика, обясни преподавателят им по математика Роза Георгиева:

"Доставя удоволствие може би защото не е задължителен учебен предмет и хората, които идват тук, го правят по желание. Представят се все по-добре. Нашите деца са в горната възрастова група, която е 8-12 клас  и когато в 8 клас влязоха в нея, бяха най-мъничките и им беше трудно, тъй като задачите са едни и същи от 8 до 12 клас. Преди това, когато бяха 7 клас, имаха страхотни постижения, например от 100 точки имаха 99,5, но бяха най-големите в тази възрастова група... Аз съм много доволна от представянето им, особено Деси, тя се представя много по-добре от хора, които са много по-големи от нея върху същите задачи... Математическата лингвистика не е много математическа, всъщност е свързана с езици, математиката в нея е свързана с това, че трябва да се мисли логично..."
 


Десислава Цанкова е в призовата петица на Национално състезание по математическа лингвистика. Конкуренцията в нейната възрастова група - 10 клас, е от 50 човека, а общо в интелектуалната надпревара са взели участие 220 ученици от 5 до 12 клас от цялата страна, разделени в два потока: 5-7 и 8-12 клас. Ето какво сподели Десислава за своето представяне: 


"За втори път ходя на Национално състезание по математическа лингвистика, бях много развълнувана. Вече съм в категория от 8-12 клас, та се притеснявах за трудността на задачите, но бяха доста интересни. За първи път ми се случи да се вложа във времето и премислих всичко. Бях доста уверена накрая, дори да не съм ги решила, съм се постарала максимално. Първата задача беше на език, който се говори в Тайланд, четири момичета отиват на ресторант и правят поръчки, но ние не знаем какво са си поръчали, имаме само едно ресторантско меню и трябва да асоциираме поръчките им и да разберем кой какво си е поръчал... това е доста нестандартна задача за лингвистиката... Другата задача беше на аварски език, а третата на китайски..."


Десислава Цанкова харесва езиците, математика ѝ е любима, а пък рисуването е страстта ѝ. Тя отдавна рисува, сега е решила да обърне сериозно внимание на рисуването, затова ходи и на уроци. Петър Петков е от 10 в клас , той също е участвал в Национално състезание по математическа лингвистика. Ето и неговите впечатления:


"За пръв път отивам на такова състезание, но се справихме сравнително добре, последната задача беше трудна, беше на китайски, с транскрипция на думите... Приятно е и развива ума и логиката..." 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинско читалище участва в проучване за нагласите на младите европейци

Видинското читалище "Светъл ден - 2009" заедно с организации от още три държави - Румъния, Словакия и Унгария, участва в проучване доколко Европейската стратегия за младежта се свързва с младите хора в Европа. В допитването са включени 1403-ма младежи на възраст между 18 и 24 години. Проучването, което е част от инициативата eSAT, е публикувано в..

публикувано на 01.11.24 в 15:44

Величественият Айвари

Днес в рубриката "97 лапи и 1 опашка" ви срещаме със Симона Славейкова и нейното куче Айвари . Той е порода ши цу и е на 5 години.  Ши цу е тибетска порода и е известна още като "императорското куче", защото много често са били подарявани на владетелите в Китай.  Айвари е изключително наблюдателен и едно от любимите му занимания е да седи..

публикувано на 01.11.24 в 15:05

На визитация в "Общинска болница" с д-р Йордан Иванов

Точно преди пандемията от covid-19 една общинска болница някъде на брега на Дунав и на ръба на българския Северозапад се бори за оцеляване в мъртвата хватка на абсурдни разпоредби и непонятни стандарти. В Северозапада по принцип оцеляването е обичайното състояние на хора и институции, поради което местните са го превърнали почти в изкуство...

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Красота под смола: Как природата се превръща в изкуство

Днес в рубриката "Професия хоби" ще ви запознаем с един необикновен начин да запазим красотата на природата завинаги - капсулирането на естествени елементи в нежни бижута от епоксидна смола .  Мадлен Рачева от Видин се занимава с това изкуство, което е повече от хоби - то е магичен процес на съхраняване на най-красивите моменти..

публикувано на 01.11.24 в 13:00

Инициативата "Млад благотворител" подкрепя каузи на ученици

За осма по ред година инициативата "Млад благотворител" подкрепя доброволчески каузи на ученици. Конкурсът се организира от фондация "Благотворител" . Той е за благотворителни инициативи на ученици от 8-и до 12-и клас, като те сами избират идеята, обясни председателят на фондацията Станислава Рашева . Седем от предложенията ще бъдат подкрепени..

публикувано на 01.11.24 в 12:55
Уникален стенопис в катедрален храм

Къде са съвременните будители?

В Деня на народните будители 1 ноември търсим отговор на въпроса кои са съвременните будители и продължава ли нашето възраждане. Да, като пример за съвременни будители може да приведем учителите. Те са хората, които поемат огромната отговорност да ни дадат най-важното за началото на нашия живот. Задачата им обаче не е лесна, защото търсенията..

публикувано на 01.11.24 в 12:14

Автор от Монтана представя книга за 50 значими български личности

В Деня на народните будители в Монтана представят новата книгата на писателя Димитър Петров- "Герои на три епохи- кратки очерци на 50 значими личности от българското минало" . Тя е трета поред за младия автор и в нея са включени биографии на 50 исторически личности от три епохи- Средновековие, Възраждане и Ново време, каза за Радио ВИДИН  Димитър..

публикувано на 01.11.24 в 12:00