Използва ли се вълната в ежедневието ни днес- така, както се е използвала неотдавна от нашите баби и дядовци, и какво е преимуществото на това да използваш вълнени материи, вместо изкуствените поларени и синтетични?
За темата ни подсетиха две млади жени от Враца, които разработват свой проект, свързан със създаването на различни изделия от вълна и тяхното използване. Вълната е от семейната ферма на Миглена Младенова в Челопек, в която се отглеждат овце- каза Миглена Младенова:
"Ползваме само бялата и кафявата вълна, искаме сами да багрим вълната...Изработваме различни неща - мартеници, брошки, диадеми, чанти пластени... Това е основен проблем - няма реализация на вълната и няма цена, друг проблем е, че трудно се намира къде да занесеш вълната на дарак... Плъстенето някога е било стар български занаят... Другата ни цел е да наблегнем на свойствата на вълната и повече хора да се замислят върху предимствата на вълната пред изкуствените материи."
Оказва се, че светът на вълната е необятен заради многобройните й предназначения, ценни качества и положителното й влияние върху човешкия живот като материя. Вълната изолира от топлина и студ, тя е водоотблъскваща, огнеустойчива, еластична, износва се много дълго, антистатична материя е, шумоизолираща, антиалергенна.
Вълната е 100% естествено и напълно устойчиво влакно. Количеството енергия, необходимо за производството на вълна е много по-ниско от това, което се използва при производството на синтетични влакна, като например найлон.
Във Видин работи магазин, в който в момента се предлага основно вълнена прежда. Преди време са се предлагали вълнените одеяла - родопски и олекотени. Тогава е имало и голям интерес към тези изделия. Днес вълнените изделия все по-малко се търсят - обяснява Вера Драганова, която вече 30 години продава вълнени одеяла и прежда. 1 кг вълнена прежда струва 15 лв, а едно родопско одеяло 52 лв, има и олекотени по-меки одеяла, те са по-евтини. Ако донесете вълна и направите размяна, може да си вземете вълнено одеяло на по-ниска цена - казва Вера Драганова:
"Хората донасят вълна и ние им даваме одеяла срещу доплащане.. Тоя бранш замира, няма вълна...тук-там някой гледа некоя овца, повечето гледат кози...аз спя с вълнени одеяла, не ползвам юргани, много ми е топло...Вълната е и лек, лекува, като ме боли кръста, сложих си вълнен шал и ми мина...Сега децата носят изкуствени дрехи, а по-рано децата се обличаха във вълненко, вълната е полезна..."
Вълната е много подходяща за деца, тя е прекрасна алтернатива на памука за бебешки и детски дрешки. Тя е мека, но изключително издръжлива и дълготрайна, не е алергенна, помага за регулиране на телесната температура. Вълната има способността да държи топло през зимата и хладно през лятото, което води до по-спокоен сън.
Сред малко известните факти е и това, че вълната е "силна"- едно вълнено влакно се счита за по-силно от стомана.
Още едно преимущество има вълната- вълнените влакна са биоразградими и се състоят от естествен протеин, наречен кератин - подобно на протеина, открит в човешката коса. Това означава, че когато се изхвърля, вълната може да се разпадне в почвата за броени години. Това съвсем не е без значение днес, в условията на все по-голямото замърсяване на околната среда.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..