Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетният сняг и земеделието в условията на коронавирус

Снимка: Любо Андреев


Ситуацията с епидемията от коронавирус ще се отрази негативно на целия ни живот, на всички сектори от икономиката, в това число и на българското земеделие. Това прогнозира Александър Александров от Управителния съвет на Съюза на зърнопроизводителите във Видин. Според него, най-опасна е възможността да заболее някой от бригадите механизатори, защото тогава под карантина ще бъдат поставени всички, а трябва да се спазват задължителните агротехнически срокове. 
Скорошното изявление на министър Танева, че зърно има за две години напред, не е съвсем обективно, смята зърнопроизводителят, въпреки че към момента проблеми няма: 

"Храни има, но те ще свършат. А трябва да се засее, да се ожъне... Никой не може да каже колко време ще продължи ситуацията. Един от работниците да се разболее, ще поставят под карантина всички... Ако карантината трае 15-20 дена, сеитбата ще мине..."

В условията на извънредно положение селското стопанство трябва да продължи да произвежда, а земеделските култури и животните не могат да чакат. Секторът е донякъде облагодетелстван, защото е по-изолиран, намира се основно извън големите градове, а повечето дейности са на открито и не предполагат големи струпвания на хора в близка дистанция. Въпреки това, опасността е налице, а търговията въобще не върви, смята Александър Александров:

"Търговията е умряла, горивата падат надолу, ако някъде има търговия, тя е вяла, явно хората са заели изчаквателна позиция...  Не сме подготвени да посрещнем подобно предизвикателство.... Природата в момента ни показва какво ни чака, обарнахме се срещу нея и тя ще ни го върне..." 

Разработване на инструкции и правила за работа в земеделието по време на извънредното положение - това поискаха в писмо до министерството на земедерлието биопроизводители. Те предлагат да се приложи изцяло електронно подаване на документи. Според председателя на Българска Асоциация Биопродукти -Албена Симеонова, ситуацията в момента ще има много негативни последствия за сектора:
"Работниците се притесняват да идват на работа...Транспортът поскъпва, фирмите със семената са притеснени за това как ще си получат парите. Малките и средни фирми, които и в момента са изправени до стената, ще фалират. Ако те фалират и се освободят работници, които са основната маса работещи у нас, тогава ще видим какво ще правят тези хора, които не мислят за това как ще оцелее земеделието, как ще оцелеят селата... Банките- би трябвало с тях да се получи смислено предложение за замразяване на  плащанията... Всичко зависи от политиката на държавата."
Сняг през март- явлението е колкото необичайно, толкова и нормално. Проблемът е, че този пролетен сняг най-вероятно ще се отрази на рано цъфналите дръвчета, коментира агрономът Иван Попов: 
"За дръвчетата, които цъфнаха първи, е опасно- моето мнение е, че по-голяма част от реколтата от праскови и кайсии е провокирана. Надявам се при предишните топли дни да са се опрашили и оплодили. Най-вероятно няма да има реколта или ще е много слаба... Засега при сините сливи се надявам да няма проблеми, защото все още не са цъфнали, останалите овошки също... Късната резитба няма да се отрази, ако е извършена както трябва, добре е да се обработват раните при отреза, за да се предотврати заразяването на дръвчето. По-дебелите рани е добре да са намазани с овощарска замазка, защото иначе водят куп проблеми в развитието на дръвчетата. При напъпилите дръвчета една закъсняла резитба обърква вегетацията, най-добре е да се извършва по време на покой, а дръвчетата отдавна са излезли от фазата на покой... Има опасност и от слани по-ксно, но сме в ръцете на природата....Добре е, което можем, да спазваме и да пазим равновесието в природата... "

Още по темите в предаването чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00