Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Емил Миленков: Страхът от коронавируса е на път да срине първичната здравна помощ

д-р Емил Миленков
Снимка: Жоро Александров


Пациенти с различни заболявания масово не търсят лекарска помощ, защото се страхуват да не се заразят с коронавирус. За това алармираха от Сдружението на общопрактикуващите лекари във Враца. Досега бяхме някак си на втора линия оставени, разкри доктор Емил Миленков председател на Асоциацията на джипитата във Враца. 


"Не се коментираха нашите условия на работа. Ние сме изправени в пряк контакт с пристигащите от чужбина наши съграждани, където болестта напредва бързо. В моята практика се показа един такъв пациент с положителен бърз тест, пристигнал от чужбина на 17 март. Вчера се е почуствал зле и за съжаление мина през кабинета. Очакваме референтната лаборатория да се произнесе с резултата. Поставен е под домашна карантина."


Контактите с пациентите, за които има съмнения за коронавирус не са изолирани случаи в ежедневната практика на личните лекари. И въпреки, че личните лекари са част от първата линия, засега не е предвидено да бъдат подпомогнати със защитни средства, сподели доктор Емил Миленков:



"Оставени сме, както се казва, на произвола на съдбата, сами да си доставяме маски, ръкавици, шлемове, дезинфектанти, докато на други здравни учреждения им се дава по друга линия." 



Според медика личните лекари също трябва да бъдат включени в изследването с бързи тестове.


"Има колеги, които съобщават за прекарана симптоматика, подобна на клиника, през месец февруари и март. Нищо не пречи на такива, които са носители на симптоматиката, да бъдат направени тестове, да се види дали сме носители на този вирус. Да бъдем спокойни, ако сме носители, там се пробва PSR-реакция, да се види дали сме се изчистили или го носим в себе си. Защото сме потенциално опасни за пациентите. Въпреки че сме с маски и средства, може да доведем някой пациент да се разболее за съжаление."



Страхът от коронавирус е на път да срине първичната здравна помощ, заради масовия отлив на пациенти, алармира доктор Миленков.

"То не само при нас, но и в повечето здравни заведения, отливът на пациенти, страхуващи се, довежда до други последствия,  тъй като не само коронавируса подлежи на лекарски контрол. Има случаи на хронични заболявания с инфаркт, инсулт, които се подминават от пациента с лека ръка на фона на стреса, да не би случайно да се заразят с коронавирус. За това моля гражданите, когато имат здравословен проблем, независимо от какво е, по телефона с личния лекар да влязат с контакт да споделят своите притеснения и оплаквания."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за ремонти, къде да изхвърлим строителните отпадъци

Лятото обикновено е времето за ремонтите в дома, но как да се освободим от строителните отпадъци и ненужните стари мебели? За това има установен ред.  За строителните отпадъци е необходимо да се наеме контейнер или пък, ако са малко количество, за целта могат да се ползват контейнерите за едрогабаритни отпадъци, които са поставени в жилищните..

публикувано на 15.07.25 в 17:35

Д-р Тодор Тодоров, КОЦ Враца: Ранното диагностициране е решаващо за лечението рака на гърдата

Ракът на гърдата е най-честото онкологично заболяване при жените. Според статистиката, засяга всяка осма жена, което го прави социално значимо и е необходимо вниманието всички институции. Това обясни д-р Тодор Тодоров, ординатор в хирургичното отделение на Комплексен онкологичен център /КОЦ/ Враца. Той обърна внимание и на подмладяването на..

публикувано на 15.07.25 в 17:31
Валентина Васильонова

Валентина Васильонова, КНСБ: Работещите в агенциите към министерството на земеделието заслужават достойно заплащане

Споразумение за увеличение на заплатите от 1 юли подписаха синдикатите към земеделието с ресорния министър Георги Тахов. Документът спря насрочения за днес протест, каза в "Земята, която ни храни" Валентина Васильонова , председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието към КНСБ. По думите й това е първата и много важна стъпка за..

публикувано на 15.07.25 в 17:19
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: Хората се страхуват от ваксините, когато нямат информация за тях

154 млн. детски живота са спасени през последните 50 години с помощта на ваксини, което прави по 6 деца на минута. Напоследък обаче институциите алармират за спад на ваксинацията срещу някои сериозни заболявания, каза в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова.  По думите ѝ принос за това имат пандемията от COVID-19 и..

публикувано на 15.07.25 в 16:28

Видински преподавател с награда за доклад в Национален форум

Научният доклад на тема изкуствен интелект на видинския преподавател по професионална подготовка в ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“ - Видин Цецка Александрова се класира сред първите 6 от общо 31 участници на Х Национален форум на младите педагогически специалисти 2024-2025 година, провел се в Арбанаси.  На форума участниците..

публикувано на 15.07.25 в 16:00

Община Видин с разяснителна кампания за регистрацията на кучетата

Стартира разяснителна кампания за регистрация и кастрация на домашните кучета в Община Видин.  Кампаниятаподпомага  дейностите за овладяване на популацията на бездомни кучета.Срокът има гратисен период -  до 1 септември, след което ще се налагат санкции на стопаните на кучета. Основните стъпки, за да регистрирате кучето си, разясни..

публикувано на 15.07.25 в 14:20

Читалището в Синаговци събира стари предмети за изложба

Изложба на стари предмети от миналото на село Синаговци организира НЧ "Наука 1925", което тази година ще отбележи 100 години от създаването си.  От читалището се обръщат към всички жители на селото да донесат в читалището стари вещи, свързани с бита и живота на техните баби и дядовци, като носии, фотографии, книги, съдове и други,..

публикувано на 15.07.25 в 12:10