Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ощетени ли са притежателите на годишни винетки?

кола пътуване път
Снимка: РАДИО ВИДИН

Заради извънредното положение и въведените ограничения за пътуване, шофьорите с валидни годишни винетки нямат възможност да ги ползват пълноценно. Въведените КПП-та на изходите на областните градове действат от около месец, а до края на извънредното положение, ако не бъде удължено, остават още 3 седмици. Това означава, че много водачи на МПС ще бъдат ощетени с около 2 месеца от продължителността на действие на винетката.


Не всички шофьори се чувстват ощетени заради закупените годишни винетки, но има и такива, които биха желали да бъдат компенсирани по някакъв начин, сочи анкета на Радио ВИДИН:


"Разбира се, че сме ощетени, защото сме заплатили, а не може да се използва. Трябва да си стоим вкъщи и спазваме правилата. Би трябвало да се удължи периода на годишната винетка, в много държави е направено. Да речем- предвид ситуацията в момента може да се преглътне, но все пак ако продължи за по-дълъг период това положение би трябвало да има адекватни мерки... Млад шофьор съм и не се чувствам ощетен, въпреки че се чувстваме като затворници. Пътувам си извън града с декларации... Имаме винетка и не мога да я използвам. Трябва 50% от винетката да върнат парите... Не се чувствам ощетен, би трябвало да се спазват тези разпоредби. Може да искаме да ни върнат парите, това в кръга на майтапа. Трябва да се мисли за някакво обезщетение, което не е така лесно. Не съм от Видин тук ни завари карантината, мога да се върна в София, но после не може да се върна и става много сложно."


Пътните такси са държавни такси и подлежат на плащане дори в ситуация на извънредно положение- това заяви проф. Олег Асенов, член на Управителният Съвет на Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ).


"Какъв е обхвата на целевата група засегната от подобни ограничителни мерки, говорим за по-малко от половината потребители на пътя. Процента на годишните винетки е под 50 %, точният процент е 48 %. Това от една страна, директивата, по която се събират тези такси, има член, който казва, че по никакъв начин едни групи, които се таксуват, не могат да се поставят в състояние на дискриминация спрямо други групи. Тези, които имат краткосрочни винетки, не биха могли да ползват такова удължение, а това са 52 % от потребителите на пътя. От друга страна, трябва ясно да кажем кои пътувания все пак са ограничени. Защото не е ограничено пътуването за ходене на работа, за снабдяване с храна и лекарства, пътуване с цел грижа за хора в рискови групи. Да, има ограничение, съгласен съм. Ограничени са туристическите пътувания, с цел социални контакти, култура, образование, спорт. Това са съществени части от живота на хората. Това не го отричам, просто искам да представя обективната картина на мотивите, с които се иска подобна мярка. Гледайки и запознавайки се внимателно със Закона за извънредното положение, в него няма нито един текст, член в който да се казва, че държавните такси няма да се плащат. Подчертавам, че пътните такси са държавни и в този смисъл те подлежат на плащане, дори и в ситуация на извънредно положение."


Който платил-платил... Остава ни само да се надяваме след 13 май, когато изтича извънредното положение, отново да пътуваме свободно, защото това не е единственото неудобство, на което сме подложени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07