Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

CoVID(IN)- пандемията ще мине, но проблемите остават

Защо Видин е най-силно засегнат от COVID-епидемията в страната?

Снимка: Радио ВИДИН

Към днешна дата потвърдените случаи на заразени с COVID-19 в област Видин са 154. Това нарежда региона на първо място в страната в съотношението брой заразени спрямо населението. Какво доведе до тази ситуация?

Дълго време видинският регион бе привидно далеч от епидемията. Преломният момент дойде в навечерието на Великден, когато стана ясно, че 11 медици от видинската болница "Св. Петка" са дали положителен резултат за коронавирус. Така лечебното заведение се оказа най-сериозното огнище на заразата в региона.

До днес общо 40 души от медицинския персонал от почти всички отделения са с доказан COVID-19. Именно болницата "разпали" и останалите по-големи огнища в областта.

Лекуван в неврологията пациент от Дома за възрастни хора в село Гара Орешец зарази още 19 от домуващите, като четирима души вече починаха.

92-годишна жена от подобен дом, но в Кула, лекувана в хирургията на областната болница във Видин, също се оказа положителна за коронавирус. Последните резултати показват, че са заразени още 17 от общо 43-ма домуващи в Кула, както и две от санитарките и четири контактни лица.

Четвъртото огнище е сред деца и младежи с увреждания в център за настаняване от семеен тип във Видин. И тук се предполага, че заразата е внесена отвън, тъй като домуващите са били в изолация. Прокуратурата извърши проверка заради скока на заболеваемостта в социални домове във Видинско, но не откри нарушения.

"Най-вероятно вирусът е внесен отвън- може би от чужбина. Това са примерно колеги от болницата и вече от болницата тръгва навсякъде. Такава е схемата. От 23 март, откогато съм в РЗИ, всички медицински заведения- болниците във Видин и Белоградчик, Центърът за спешна медицинска помощ и неговите филиали в Белоградчик, Димово, Кула, Брегово, са снабдени с лични предпазни средства, спирт за дезинфекция на повърхностите. Всичко са имали. Друг е въпросът дали колегите са го взели на сериозно или малко са подценили ситуацията и заради това така се получиха нещата в крайна сметка", е анализът на директора на Регионалната здравна инспекция д-р Венцислав Владински.

Според кмета на Видин д-р Цветан Ценков основната причина Видин да е с толкова много заразени е географското местоположение на региона, това, че оттук премина огромна част от трафика от Западна за Югоизточна Европа. Представители на Националния оперативен щаб пък смятат, че медиците от видинската болница са подценили ситуацията, те от своя страна твърдят, че в началото на епидемията не са имали достатъчно защитни средства.

Опозицията в Общинския съвет във Видин в лицето на БСП няколко пъти настояваше противоепидемичните мерки да се обсъдят задълбочено на извънредно заседание на съвета. Това обаче не се случи.

"Нееднократно сме алармирали по въпроса с видинската болница и за здравеопазването във Видин като цяло. Низ от проблеми, които не се решиха, а дори ескалираха. Искахме създаване на общински фонд "Здраве", защото смятаме, че Общината трябва да подпомага здравеопазването, но за наша изненада и огорчение това не беше прието. Общинският щаб, който трябваше да опазва живота и здравето на видинчани, според мен, не върши никаква работа. Мерките, които обявяват шумно, са по-скоро една бутафория и празни приказки, които нямат реални резултати. Всичко това доведе до ескалирането на този проблем с коронавируса. Резултатът е такъв, че Видин в момента спокойно можем да кажем, че е българското Бергамо. Наистина можеше много повече да се направи. Имаше и адекватни действия от страна на областния управител, който се опитва нещо да направи, но явно и той среща някаква съпротива от страна на общинското ръководство. Народните представители също може да се каже, че не взеха отношение по този проблем. В болницата работят хора, които са доста подготвени, има добри специалисти, но наистина проблемът беше подценен от страна на управляващите, от страна на ръководството на общината, от страна на здравното министерство. Проблемът беше неглижиран. Хората вече упорито говорят, че болницата не лекува, а заразява. Дано това да е останало в миналото и проблемът да се реши...", обясни председателят на местната структура на БСП Димитър Велков.

Народни представители от левицата отправиха няколко питания към здравния министър Кирил Ананиев за ситуацията във Видин. Отговорите, според тях не са задоволителни:

"Трябва да има целенасочена държавна политика специално за региони, като Видин, където има недостиг на кадри. Обмисляме и законодателни инициативи. Внасяли сме в Народното събрание такива инициативи, с които да се задължат кадри, които завършват медицина, да специализират във видинската болница. Който и да е директор на видинската болница, който и да управлява видинската болница, без подкрепа на Министерството на здравеопазването, на изпълнителната и на законодателната власт, няма как да се подобрява положението. Това е основен проблем- липсата на кадри, застаряващи кадри, интензивния сектор, кардиолози, неврологията. Това е свързано и със заплащането. Заплатите биха могли да се повишат. Имаше многократни обещания от министъра на здравеопазването, от премиера, че ще се осигури адекватно заплащане на медицинските специалисти. Не знам обаче това доколко е факт. Това също е един от основните проблеми- привлекателността на професията в един такъв регион", е мнението на народния представител от БСП Филип Попов, а относно причините за големия брой заразени добави:

"Много голяма част от видинчани, от хората от областта, работят в други европейски държави, където имаше много големи огнища на коронавирус и тези хора се завърнаха във Видин. Видин е на две граници и преминава много голяма част от трафика, от хората, които се завръщат изобщо в България, а част от тях са носители на този коронавирус. На следващо място е и доколко са се спазвали предписанията и мерките за безопасност."

Проблемът със състоянието на видинската болница коментира и народният представител от управляващата партия ГЕРБ Владимир Тошев:

"Изключително сериозна, да не кажа много тревожна, е ситуацията. Единственият проблем е недостигът на медицински кадри- среден медицински персонал и лекари. Удържаме положението с инфекциозното отделение във видинската болница, но нещата не вървят на добре. Предстои събрание на акционерите на болницата, за да се избира ново ръководство. Най-сериозният проблем в болницата е с кадрите и засега аз не виждам успешно и спешно решение."

Още на 13 април ръководството на болницата във Видин публикува призив за набиране на доброволци- лекари, медицински сестри и санитари, които да помогнат в битката с коронавируса. До този момент обаче няма информация някой медик да се е отзовал. А причините за по-масовото разпространение на коронавируса във Видинско явно са комплексни- граничното разположение на региона, подценяване на ситуацията, завръщането на много жители на областта от Западна Европа, масово неспазване на противоепидемичните мерки и най-вече проблемът, който не е от вчера, лошата кадрова и материална обезпеченост на двете все още действащи болници в област Видин. 


Едно обаче е сигурно- пандемията рано или късно ще отмине, но проблемите във видинската болница и в здравеопазването в региона въобще, ще останат нерешени.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00