Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Гергьовден- за вярата, името и честта на пагона

На 6 май почитаме паметта на Свети Георги Победоносец. Мненията за произхода на този празник са различни. Според някои автори той е с тракийски корени, според други има славянски произход, трети пък го свързват с далечното минало на прабългарите, идващи от Азия. Безспорно е обаче, че Гергьовден води началото си от древен езически празник, свързан с пасищното отглеждане на овце и кози. Името на светеца произлиза от гръцкото "Георгиос", което означава земеделец. Според преданията той е римски войник, който израства в Кападокия (днешна Турция) в християнско семейство. За живота и делото на светеца разказа свещеник Илия Симеонов, от видинска епархия:

"Свети Георги е бил от светците- воини, бил е в един римски полк- войник. Роден е в Кападокия и неговите родители са го възпитали в благочестието на християнската вяра ... Когато става 20-годишен постъпва в този римски полк в армията и се отличава с много голяма героичност. Той е бил любимец на императора Диоклетиан, но след като той започва своето гонение срещу християните, Свети Георги като християнин открито изповядва вярата си и изобличава идолските богове на императора."- обясни Йерей Илия Симеонов.

Днешният Гергьовден е обявен и за Ден на храбростта и Българската армия. Той започва да се чества като такъв още с нейното създаване. Празникът е официално учреден на 9 януари 1880 година от княз Александър I Батенберг. По- рано, на 1 януари е учреден и военният орден "За храброст"- отличие, с което се удостояват извършилите подвизи на бойното поле. През 1946 година комунистическото управление прекъсва традицията на празника, обявявайки го само за "Ден на пастира". Традицията е възстановена през 1993 година с постановление на Министерския съвет. През годините видинският гарнизон може да се похвали с много свои успехи- за тях разказа полковник о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса и резерва:

"Това е ден, в който свеждаме глави пред героизма и патриотизма  на българските офицери, сержанти и войници ... През годините, след създаването на третата българска държава, след освобождението, в Северозападна България и по специално във видинска област, частите, създадени и дислоцирани на територията на областта са Трети пехотен Бдински полк, формиран във Видин през 1884 година, 15-ти пехотен Ломски полк, формиран във Видин и получил знамето на берковската 9-та пеша дружина, който след две години престой във Видин е преместен в Белоградчик. Друга част е и 66-ти пехотен полк, формиран през втората световна война през 1941 година. Във Видин малко хора знаят, че за първи път е създадена и е дислоциран щабът на 6-та пехотна бдинска дивизия, формиран на 1 януари 1892 година."- разказа полковник о.з. Венизел Петков, председател на Областния съвет на офицерите и сержантите от запаса и резерва

Името Георги е едно най- често срещаните имена в България до днес. От 2007 до 2015 година Георги е на първо място в класацията на най-предпочитаните имена за новородените момчета в България. През 2016 година отстъпва пред Александър, което е най-често срещаното име, но през 2018 година името Георги отново застава начело на класацията. Потърсихме именници от Северозападна България, приятели на радио Видин и личности с принос за този край на страната. Д-р Георги Гаврилов е новият кмет на Община Лом, спечелил местните избори през есента на 2019 година. Сътрудникът ни Владимир Недев ни срещна с него на Гергьовден:

"Името ми е избрано от родителите, съответно. Няма как да по друг начин, тъй като и двамата ми дядовци по майчина и бащина линия носят същото име и едва ли е имало голям спор как да се казвам аз ... Работата е наша фамилна черта. Аз имам вече над 30 години трудов стаж и в който и колектив да съм работил винаги съм обявяван за работохолик ... За първи път изпадаме в такава ситуация, иначе винаги сме празнували днешния празник с всичките му ритуали и обичаи. В момента ситуацията е малко по- особена, животът, обаче и по- силен от коронавируса и вярвам, че всичко това ще премине скоро и ще се завърнем към нормалния начин на живот."- подчерта д-р Георги Гаврилов.

На празника разговаряхме и с художника Георги Паунов-Паунеца от Вършец, който преди дни отбеляза 76-ия си рожден ден. Когато е едва 18-годишен, открива първата си самостоятелна изложба, днес той е майстор в създаването на картини с маслени бои. В кариерата си има над 30 самостоятелни изложби. Притежава 4 златни медала от престижни изложби в България, а през 2012 година е удостоен и със званието "Почетен гражданин на Вършец". 

"За да бъда кръстен Георги аз идвам с името- през 1944 година се сблъскват два самолета тук, над връх Ком и хвърлят варели, които падат до майка ми. Майка ми е била бременна с мен, тогава се е уплашила и ме е родила до една черница недоносен ... Уважавам името си, приготвил съм това- онова, едно агънце ще се запече и с децата, понеже те са във Франция, но единият сега си е тук и ще се съберем."- каза Георги Паунов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41