Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Федерация "Земеделие": Настояваме за изсветляване на сектора, честност към работника и достойно заплащане

Снимка: ЕПА/БГНЕС



Кои са основните проблеми в сектор земеделие и как ще се реши проблемът със сезонната заетост?  Ще останат ли сезонните селскостопански работници у нас след края на извънредното положение и отварянето на границите? Темата коментира Анелия Иванова - председател на Национална федерация "Земеделие" в КТ "Подкрепа". Наскоро федерацията излезе с конкретни предложения, които ще доведат до значително повишаване устойчивостта на бизнеса в сектора и до повече сигурност на заетите, както и  до запазване на селските региони на България.

Не е тайна, че земеделието е най-подпомаганият сектор, въпреки това е рзправен пред редица предизвикателства- особено сега, по време на извънредното положение. Един от проблемите, които трябва да намерят решение- как да се компенсира недостигът на работна ръка: 
"Работодателите казват- няма работници в земеделието, работниците казва- не ни плащат.... И двете страни имат право. Опитваме се да разберем какъв е проблема всяка година преди кампаниите да се поставя въпроса за липсата на сезонни работници, при положение, че бяха направени доста стъпки, ориентирани към улесняване на земеделските стопани за решаването на проблема със сезонната заетост- така наречените еднодневни трудови договори. Преди 5 години беше променен Кодекса на труда, като се даде възможност за наемане на сезонни работници в земеделието за 1 ден. Този подход- да се решават проблемите на пожар, всеки път кампанийно, преди започването на всяка кампания, за нас е непродуктивен и е доказано, че не върши работа. Основният проблем е ниската цена на труда. За нас това е проблемът в сектора- доказват го българите, които всяка година отиват да работят в земеделието на Западна Европа... Повечето от тях не говорят езика на съответната страна, но ортанизацията на труда и договорите, които им се предлагат, ги удовлетворяват и предпочитат да отидат на работа в Западна Европа. Т.е. основният проблем е устойчивостта, която те не намират тук по отношение на трудовите си договори  и доходите си... Те са си изоставили къщите, семействата, за да отидат да работят на полето- това е ниско квалифициран труд, но там е добре платен- 10,20 евро на час, във Франция, например. Но там българите се възползват от подписаните колективни трудови договори на национално ниво. Трябва да ма прозрачност, трябва да има изсветляване на сектора- в България това също е много голям проблем... Има много средства, които влизат в сектора, в същото време имаме сива заетост- това е сериозен проблем"- смята Анелия Иванова. 


Според синдикалиста, основната причина да няма българи, желаещи да работят в българското земеделие и животновъдство, е невъзможността на голяма част от работодателите да създадат условия за устойчива и добре платена заетост. Необходимост от сезонни работници със сигурност има, армия от безработни също има, в същото време работодателите не са заявили своите нужди от сезонни работници на борсата. За никого не е тайна и това, че голяма част от работниците получават заработеното на ръка, без да са обвързани с трудов договор- често по искане на работодателите, но според Анелия Иванова, понякога това е и по настояване на самите работници. 

Работата на полето у нас е неатрактивна- и откъм условия, и откъм заплащане. Това е вероятната причина, която отблъсква българите. Проблем е и липсата на браншови организации. 

Прозрачност и изсветляване на сектора, ясни правила и спазването им са необходими в сектора, според синдикат "Земеделие". По този начин ще бъдат създадени условия за устойчива и добре платена заетост. Това от своя страна ще компенсира недостигът на работна ръка у нас. По изчисления на синдиката, около 60% ръст на доходите- около 900 лева месечно, може да върне нашите сънародници от полетата на Западна Европа.  ТЕ ИСКАТ Достойно заплащане и добри условия на труд.  Достойно е заплащането на селскостопанските работници в Европа, където сега изпитват трудност. Но пък имат държавна политика, каквато у нас категорично няма. Въпреки неистовата нужда от работна ръка, Франция затвори границите си, а само преди дни от там принудително бяха върнати две групи работници- хора, които са тръгнали, рискувайки, вероятно подлъгани от посредническа фирма. Ролята на синдикатите там е ключова, а трудът на работниците е защитен, смята Анелия Иванова. Това е и вероятно причината нашите работници да не останат по родните полета.

Синдикат "Земделие" има конкретни предложения за решаване на проблемите, сред които по-активна роля на Агенцията по заетостта като посредник между работодатели и работници в сектора, създаването на земеделска камара и дигитална земеделска платформа, в която се събира цялостната информация на заетостта и нуждите от такава у нас, както и въвеждането на електронна трудова книжка, в която да се отчита всеки отработен час и по този начин работникът ще придобие възможност за натрупване на трудов стаж.

"Държавата трябва да задължи земеделските стопани да членуват в земеделска камара, или поне тези, които получават европейски средства... Да се отчита всеки трудов договор, да се натрупва всеки отработен час като трудов стаж, защото предвиждаме армия от социални пенсионери. Земеделците да се организират в сдружения...Държавата да задели средства по мярката 60/40, които да отидат за заплати в българското земеделие, така ще се задържат и работниците. Необходимо е обаче да има легитимни браншови организации, организирани в земеделска камара..." 

Честност по отношение на работника и достойно заплащане- всичко това би задържало селскостопанските работници у нас, категорични са от Федерация"Земеделие" към КТ "Подкрепа". Защото днес никой не иска да работи без пари. И никой не иска да работи, без да  му се зачита труда. А всеки труд си има цена- не и при нас, обаче. Особено в селското стопанство. 

Подробности за предложенията и условията на работа- у нас и в западна Европа, чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00