Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Календар "отброява" добрите дела в дните на извънредното положение

Снимка: Народно читалище "Съзнание-1927" Долни Вадин


Добрите дела в дните на кризата, породена от новия коронавирус, намериха място в "Календар на доброто". В инициативата са включени хора и граждански организации, чиято мисия е да помагат. Досега са записани 115 истории, към които ще бъдат добавени и други, обясни Мила Станчева от "Форум Гражданско участие":

"Календарът на доброто е един дневник или архив на всичко онова, което сдружения, читалища и други организации в най-различни сфери са направили от началото на извънредното положение досега. Става дума за помощ към възрастни или хора с определени заболявания, към ученици и малки местни общности, хора в неравностойно положение и много други групи, които са в особена нужда. И това са организации, които не само не са спрели да работят във времето на криза, а напротив - хвърлят се още по-сърцато в услуга на тези хора и работят още по-усилено за тях в тези наистина предизвикателни и специфични условия, в които сме в момента. Нашата основна цел е да покажем на възможно най-много хора за тези организации, да могат те да видят работата им, да се запознаят с тях, защото всички ние знаем поне по една гражданска организация, но често не си даваме сметка колко близо до нас е и колко неща върши."

Една от историите в Календара на доброто е тази за дейността на Народно читалище "Съзнание" в оряховското село Долни Вадин. Секретарят на културното средище Анелия Спасова разказа за нея:

"Първите няколко седмици, докато нещата влязат в някакъв ритъм, както знаете, помагахме на възрастни хора при пазаруване. След това ориентирахме изцяло дейността на читалището в онлайн среда. Стартирахме онлайн читалище Долни Вадин, направихме онлайн маратон на четенето, сега продължаваме с онлайн клипчета, филмчета. Стартирахме и "Село назаем на един клик разстояние", като пускаме клипчета на доброволци от предните издания...Сега хората може би имат най-голяма нужда от говорене. Те искат да говорят, искат да започнат да се срещат, да се виждат. За момента обаче ние като читалище все още не можем да ги съберем на едно място, тъй като все още за нас не се отнасят разхлабващите мерки. Очакваме до дни Министерството на културата да излезе с насоки как да действаме. Ние никога не сме губили дух и никога не сме били отчаяни. Сигурни сме, били сме сигурни и сме сигурни, че ще можем при всяка една ситуация да се справим."


Чуйте повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00