Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детството - преди и сега

Автор:
Снимка: Анжела Каменова



Когато си малък, бързаш да пораснеш. В момента, в който престъпиш детството и те погълне животът с пълна пара, моментално започваш да искаш да се върне времето назад и отново да си дете. 

Според възрастните, на днешните деца и младежи най-много им липсват игрите навън: 


"Днешните деца не умеят да играят на воля. Непрестанно играят на компютъра...Днешните деца нямат свободата, която ние имахме. За съжаление, джиесемите, таблетите- това предпочитат. Аз съм била добро дете и внуците ми не са лоши деца. Пазя детското в себе си. Моето детство премина на село в тичане и игра...На децата им липсва  това да изразяват емоциите с игра, а не вкъщи пред компютър. Аз продължавам да пазя детското в себе си."


Според децата, това, което не са имали в детството си техните родители и прародители, е свободата: 


"Свобода им е липсвала, което им е внедрило малко по-консервативни разбирания и се опитват да ги предават и на нас... Харесва ми да съм дете, не искам да пораствам. На моите родители им е липсвал интернет... Липсвало им е разнообразието, защото е нямало технологии. Обичаме да излизаме навън и да играем с топка. Децата бързат да пораснат, за да имат книжка за кола и да са самостоятелни."


Времената са различни, хората са различни, и желанията им са различни. Вярно е, че сегашните възрастни са прекарвали детството си навън в игри, но им е липсвала връзката с модерните технологии и разнообразието, което предлага модерният свят. Сегашните младежи пък имат връзка с целия свят във виртуалното пространство, но нямат безгрижните игри навън с приятели.  

В крайна сметка, независимо колко сме големи, важно е да запазим детското в себе си- така животът минава по-леко. 

Честит празник, деца!


Чуйте звуковите файлове. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив, съобразителен,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05

Владислав Георгиев: Преходът от живота в Париж към този във Видин

Днешният ни гост е Владислав Георгиев от Видин , брейк танцьор, който в годините след 2000-та беше един от най-добрите в нашия град. След завършването си, решава да замине за Прага, където живее около три години. Там среща любовта в лицето на екзотична девойка с корени от Мадагаскар, но родена във Франция, където семейството ѝ е емигрирало...

публикувано на 20.02.25 в 17:30

Защо зоопарковете трябва да се ангажират с екологични проблеми

Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в..

публикувано на 20.02.25 в 16:25

Могат ли вековните дървета да привличат туристи

Атанас Тодоров е от Пловдив, снима вековни дървета и разказва за тях. Започнал да издирва стари вековни круши и така се прехвърлил и на други дървета. Администратор е на фейсбук групата "Вековните дървета в България" . Преди около година и половина видял, че от Асоциацията на парковете в България търсят помощници, които да направят проверка на..

публикувано на 20.02.25 в 15:05

В Мездренска гимназия предстои да бъде открит STEM център

Учители и ученици в ПГ "Васил Левски" Мездра ще могат да учат и да преподават в напълно оборудван и модернизиран учебен център. Така нареченият STEM център предстои да бъде открит официално от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев. Учебният център предлага обучение в направленията информатика, програмиране и математика,  обясни..

публикувано на 20.02.25 в 14:00