Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достойни ли сме за Ботев?!

„Само онзи, който е живял, страдал и плакал с народа си– само той може да го разбере и да му помогне“

Днес честваме подвига на Христо Ботев и почитаме паметта на всички загинали за свободата и независимостта на България. Поетът-революционер- останал завинаги на 28 години, но оставил неоценимо наследство от гениални стихове, ярка публицистика и проза и дал живота си за това сега да можем да се наречем свободни. Днешният ден е повод да се замислим, че нищо не идва даром, да помислим достойни наследници ли сме на Войводата.

"Христо Ботев- една от най-значимите и най-загадъчните личности в българската история. Разбира се, че Христо Ботев е в кръвта и сърцето на всеки българин, разбира се, че това е личността, чийто завети трябва всеки от нас да спазва и да следва. Но дали е така? Това е голямата въпросителна, която е стояла през всичките години след гибелта на този велик българин. Дали сме достойни за заветите на Христо Ботев, дали ги изпълняваме? Това е големият въпрос, поставен с острота в моята книга "Вол за Вола", обясни публицистът от Велико Търново с корени от Северозапада Борислав Костов и добави:

"Ние сме позабравили идеалите на Ботев, неговите стремления, това, за което той отиде да воюва и да даде живота си. Струва ми се, че портретите на Ботев кичат кабинети на български личности, които въобще не са достойни, които никога не са си спомняли заветите на Христо Ботев и неговите идеали, неговите остри думи. Разочарован съм от това, което е. Поднасяме венци на паметните плочи, рецитираме стиховете на Христо Ботев, а въобще не изпълняваме това, което Войводата е мислел за България."

Борислав Костов е убеден, че Ботев е убит не от турската потеря, а от четник-българин. Проучванията са публикувани в книгата "Вол за Вола. Пищов за Ботев", съставена в съавторство с покойната Стефка Цветкова.

Създателят на проекта "Незабравимата България" Искрен Красимиров също търси истината за това кой уби Христо Ботев. Теренното проучване във Врачанския Балкан ще бъде част от бъдещата му монография "Убий Ботев".

Според единствения оцелял след Освобождението очевидец на последните мигове на Ботев - Никола Обретенов, петима са били край него в сетния му час: Георги Апостолов, Никола Обретенов, Сава Пенев, Димитър Тодоров-Димитрото и Перо Македонеца. Искрен смята, че убиецът е един от тези петима души. С него разговаря Жоро Александров.

"Бих цитирал едно мнение на Стефан Стамболов малко след Освобождението, когато го запитали горе-долу същия въпрос: Какво би се случило с Ботев, ако днес беше жив? Той се позамислил малко и отговорил: Заради неговата безгранична буйност, непримиримо несъгласие с всяка робска реалност, каквато имаме и днес, щеше да увисне на бесилото...", каза Красимиров.

"За мен Христо Ботев е най-голямата българска светиня. За мен новата България, в която ние живеем, започва от него, от неговото дело. Ботев е уникален с това, че той е не само революционер, а от него започва и българската литература- изключителен поет, невероятен публицист. Неговата публицистика и днес е точно толкова актуална, колкото и в онова време. Не сме особено достойни наследници на Ботев. Мисля, че му дължим. Дори и на 2 юни, когато сирените завият, една част от българите си продължават своя път, своето ежедневие. Колкото и да бързаме, Ботев заслужава поне няколко минутки да помълчим и да спрем своя ход в негова памет", призова видинската поетеса Диана Сиракова, ръководител на литературен клуб "Иван Деспотов"- традиционнен участник в Националния конкурс за ботева и възрожденска поезия във Враца.

В прикачения звуков файл можете да чуете един от най-силните файлетони на Ботев "Това ви чака" в изпълнение на Велиса Тошева от литуратурния клуб, както и още по темата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19