"Всяка една дейност включително и дистанционната работа има своите плюсове и минуси. Компаниите, които са напред технологично много, по- лесно се справиха със ситуацията... Част от икономиките, визирам българската, не е пригодена да реагира... Трябва да се прави разлика от надомна работа и дистанционна работа... Законодателството ни не е предвидило такава опция за дистанционна работа и това се решава на ниво работодател... Всъщност много хора видяха, че не е толкова страшно да се работи дистанционно... Дейностите трябва да бъдат оформени нормативно, но на този етап вероятно няма да стане..."- поясни Михаил Кръстев от платформата "КонсерваторЪ".
Според психолога Гергана Тодорова, за хората, които не живеят сами, а имат семейство, дистанционната работа се приема по- леко, за разлика от самотно живеещите:
"Хората които работят и ще работят дистанционно са много. Тази форма се налага...Дори и извън офиса те са продуктивни... Важното е да отбележим, че тези хора, които имат семейство у дома, работят по - добре за разлика от самотно живеещите... Все пак липсва социалната среда... Търсили са ме за консултации в такива ситуации."- каза Гергана Тодорова
Енея Георгиева студентка в УНСС, която работи за сайта Economic.bg също смята, че дистанционната работа има две лица. От гледна точка на работата й като журналист, дистанционната връзка не е добра:
"Дигиталният прогрес, който постигнахме през март ни показа, че можем да преизпълним целите си години напред. Но такава ситуация крие и рискове, които сме склонни да пренебрегнем заради опиянението в новото... По- добре да се ходи на събития, защото тогава информацията е по- точна. Контактът в офиса също е важен."
IT специалистът Николай Недялков работи в голяма компания и вече шест месеца е в родния си град, като работи дистанционно. За него това не е проблем, още повече, че това е заложено и в трудовата му характеристика:
"Според мен това е бъдещето. Точно този начин на работа. При нас е изграден този принцип още от преди пандемията и имахме готовност да реагираме...Екипът ни се справи, но това е и въпрос на лична мотивация...Ние трябва да можем да си вършим прецизно работата от всяко едно място...Не мисля, че трябва това да се случи законодателно. Това се постига с договрка с преките ръководители."- каза Николай Недялков.
Доц. д-р Теодора Лазарова е преподавател и експерт по управление на човешките ресурси, лидерство и бизнес психология във Висшето училище по застраховане и финанси. Тя също коментира въпроса за бъдещето на дистанционната работа:
"Сигурност има. Компаниите бяха изправени пред предизвикателството да дигитализират режима си на робота. Най- лесно бе на тези които работят в IT сферата...Трябва да има баланс между лично време и работа...За в бъдеще смятам, че дори големи компании, които имаха съпротива към работата от дистанция, вече видяха и позитивите от това. Освен позитиви има и негативи. И това е социализацията. На нас ни е необходимо да контактуваме, за да изградим екипите и да работим по- добре."- обясни доц. д-р Теодора Лазарова.
Според видинчани дистанционната работа е в състояние да помогне по време на подобни кризи, но е необходимо хората да се върнат на работните си места.
Всичко по темата чуйте в звуковия файл.
От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..
Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..
Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..
Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..
Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав. Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..
Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците. Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС. Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..