Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплатите във Видин с 916 лева по-малки от тези в София

Снимка: НСИ



Единствено в Благоевград се получават по-ниски заплати, отколкото във Видинска област, сочи официалната статистика

Средната работна заплата за областта е с 906 лева по-ниска от тази за София-столица - 916 лева срещу 1822 лева. 

Средното месечно възнаграждение в страната е 1337 лева,  показва анализът на данните на Националния статистически институт за второто тримесечие годината. 

Във Видин възнагражденията се увеличават с близо 5 на сто за периода, каза Цветан Цветков, началникът на отдел "Статистически изследвания"- Видин.

"Средната брутна работна заплата запазва тенденцията на плавно увеличение, като за нашата област към края на месец юни тя ее 935 лева, а средно за тримесечието е 916. Увеличението се дължи предимно на частния сектор - там заплатата е 783 лева. В обществения сектор се задържа равнището от 1090 лева. Най-висока заплата имаме в производството и разпределение на ел. енергия, в образованието, държавното управление и хуманно здравеопазване. Заетите лица в област Видин са 15076 човека - намаление с 247 души. В обществения сектор работят 6509, в частния - 8567. Намалението идва от частния - заетият персонал е с над 200 човека по-малко. Намалението е в почти всички икономически дейности. Заради сезонния характер на дейности като хотелиерство и ресторантьорство, има увеличение с 90 души".

Със заплата от 1280 леваВраца измества София област от второто място по размер на средната заплата. 1022 лева получават в Монтана.

Въпреки че възнагражденията нарастват с 1.5 % в страната спрямо първите три месеца от годината, видинчани не са изненади от предпоследното място на града. Определят анализа като "обезспокояващ, но познат" и признават, че средствата не им достигат.

"Нашият край е пренебрегван от години. Не съм сигурна за точна сума, но стандартът се увеличава постоянно, затова над 1000 лева са нужни ежемесечно... Останахме малко хора и всички зависим от частниците. Аз получавам над 700 лева, но нормалният живот започва с поне 1000-1100... 800 лева осигуряват адекватен живот... Ако "горе" нещата са добре, ще бъдем и ние "долу" осигурени... Минимум хиляда... Над хиляда лева, за да се живее сравнително нормално... Искаме да работим, но не се плаща добре... Не стига, че сме най-бедни, но и цените са скъпи... Поне 800 лева ми се струва прилична заплата, но пак не е като в другите градове..."

18 от 28 области са със средно възнаграждение над 1000 лева, като Кърджали се нарежда непосредствено зад тях с 999 лева.

Въпреки че тенденцията е към увеличение, трябва да се отбележи, че на места възнагражденията в големи компании, базирани в относително малки общини, изкривяват общата статистика за областта.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25