"Подобри се до голяма степен активното публикуване на информацията. Особено след 2015 г., когато бяха направени промени в Закона за обществена информация. За първи път през тази година се направи опит чрез внасяне на законопроект в област, която не е свързана с достъпа до информация, да се промени Закона за достъп до обществена информация, като се даде право на всички институции да определят нормативите за разходите. Това ще създаде една какофония, от наша гледна точка, внесохме становище по този въпрос. Засега законопроектът не е влязъл в пленарна зала. Другото характерно за тази година е подобряване на активната прозрачност, но и упоритото нежелание на някои институции да предоставят информация по заявления. На второ място- да не се изпълняват съдебни решения."
По думите на Гергана Жулева правото на достъп до информация е условие за открито и отговорно управление, както и за участието на хората в процеса на взимане на решения.
Разнопосочни са мненията на гражданите за това имат ли проблем с правото на информация:
"Четейки пресата, разбирам, че доста хора срещат трудности в контакт с официалните институции. Мисля, че не се спазва законът за достъп до информация. Има доста вратички, които позволяват отказ по чисто формални съображения, без да се търси смисъла на исканата информация... Правото ни на достъп до информация е ценно и безценно даже. Като цяло, няма как да кажем, че срещаме трудности във всички институции, но има такива моменти... Понякога има отказ, но повечето случаи се получава информация."
За 18-и път днес Програма Достъп до Информация ще връчи годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Тази година над 40 номинирани се състезават в шест категории - четири награди "Златен ключ" за граждани, журналисти, НПО и институции, както и за две антинагради - "Катинар" и "Вързан ключ".
Идеята на ежегодните награди е да се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация; да се насърчават институциите да изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация и да бъдат прозрачни и отчетни пред обществото; да се посочат институциите, които нарушават правото на достъп до информация.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..