Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Георгиев, ПП "Има такъв народ": 10 години Северозападът беше забравен

Снимка: ПП "Има такъв народ"

Представители на новите формации на българската политическа потърсихме в "Посоките на делника". Към момента социологическите изследвания показват, че най-сериозна подкрепа сред "новаците" в политиката има партията на телевизионния водещ Слави Трифонов "Има такъв народ". Първият офис на новия проект бе открит във Враца.

"Преди 3 седмици участвах в предаването "Студио Хъ", в което ме провокира джипката на министър-председателя по отношение на това колко е помогнал на Северозапада и тъй като самият аз доста съм се борил и съм виждал как не се случват нещата, амбицирахме се първият офис да е във Враца, в Северозападна България. Просто да бъде символично", обясни областният координатор на "Има такъв народ" за Враца Георги Георгиев.


Въпреки всичко, в последно време се говори за интензивно икономическо развитие на Враца?

"Мога да припомня какви бяха преди 10 години плановете за развитие на Враца и на Северозапада. 2009 година внесохме проект за 10 млн. лева за ремонт и оборудване на врачанската болница и ГЕРБ го спряха, те го унищожиха. 2008 година беше одобрено в ОП "Транспорт" финансирането на строителството на пътя до Ботевград и подобрението на железопътната линия София-Видин. Цялата сума беше над 800 млн. лева. Това беше одобрено финансиране за Северозапада още преди 12 години. Сега, когато Северозападът е пред много тежко демографско и икономическо положение, започнаха да се насочват средства. 10 години беше забравен Северозападът."

Тези факти ли Ви провокираха да се присъедините към "Има такъв народ"?

"Не само те. Много са. Аз съм на 43 години и никога не съм си и помислял, че ще се занимавам с политическа партия, не съм членувал в друга партия. В един момент обаче видях, че нещата никак не вървят на добре. Поговорихме със съпругата ми и решихме, че трябва да опитаме поне заради бъдещето на децата ни."



Има упреци, че лидерът на партията Слави Трифонов влиза в ролята на "новия политически месия", какво го отличава от досегашните "спасители"?

"Досега не съм чул да казва, че иска да е спасител. Резултатите от референдума са идентифицирали някои от ключовите проблеми за функционирането на целия ни живот, на целия прехода. За последните 30 години няма нито един осъден политик, а в медиите има толкова много факти, за които и без да си юрист можеш да се запиташ "това не е ли престъпление", но на никой от тези политици, които показват, нищо не му се случва. Най-голямата промяна, която искаме и която беше заложена като въпрос в референдума, е промяна в съдебната система. Очевидно е, че съдебната система в момента е подчинена на изпълнителната власт и вместо да бъде нейният коректив, е нейна притурка. Относно Слави, аз страшно много уважавам хората, които работят в частния сектор и се борят да си изкарат хляба по честен и достоен начин, а не просто да бързат да усвояват обществени поръчки. Доколкото зная, Слави не е усвоявал никакви, всичко, което е постигнал, е благодарение на собствения му талант и бизнес нюх. За мен това е достойно за уважение."

В последните години ГЕРБ печели убедително изборите във Враца. Усещате ли настроения за промяна?

"Във Враца настроението за промяна го има. Хората са наясно как са концентрирани обществените поръчки, около кои две фирми са концентрирани те. Те са пряко или непряко свързани с ПП ГЕРБ. Това е известно. А и хората добре знаят какво се случваше в годините. Желанието за промяна го има, особено при младите. Длъжни сме да се борим и да бъдем оптимисти."

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00