Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Справят ли се с коронакризата бизнесът и работещите в Северозапада

Снимка: Радио Видин

Кризата, причинена от коронавируса постави редица въпросителни и затруднения пред обществото и работещите хора, които осигуряват прехраната на семействата си и продължават да внасят своите осигурителни вноски. Туристическия бранш пострада сериозно, засегната бе и търговията. Много работещи дори останаха без препитание и по този начин семействата им останаха без приходи. Представители на частния сектор бяха принудени дори да затворят бизнеса си. Как се справят на прага на зимния сезон работещите в Северозапада? Преди дни общинският съветник от Вършец Жоро Найденов написа в социалната мрежа Фейсбук, цитирам: "Скъпи съграждани, от няколко дни виждам нещо, което ме притеснява и ме накара да напиша този пост. Виждам, че хората в града са изключително напрегнати и притеснени. Наемателите и персонала на магазини и заведения са обезсърчени и отчаяни. Собствениците на търговските обекти, които си работят в тях, също се чудят как да продължат, като няма клиенти, няма оборот, няма работа. За по- големите бизнесмени незнам, нямам наблюдение, но мисля, че при тях е още по- зле. Дано чувството ми ме лъже. Дано не съм прав. Дано излишно се вживявам в чужди проблеми." Потърсихме авторът на коментара Жоро Найденов, общински съветник и администратор на Фейсбук групата "Аз обичам Вършец":

"Моята работа е да контактувам с местните хора- бизнес, обикновени хора работници и всякакви мои съграждани. За съжаление забелязвам, че преди да дойде зимата нещата отиват на много зле в социална и финансова позиция, защото за бизнесът във Вършец, колкото и "голям" да е той, тази зима ще бъде много трудна, тъй като още от днес виждам как хората се замислят как ще оцелеят през следващия месец. Клиентите са местни хора, които за съжаление не са финансово стабилни, почиващите ги няма никакви- каквото беше, беше до края на август. Малко и през септември хотелите бяха пълни, но като цяло за мен градът е толкова обеднял, че не виждам зимата как ще оцелеят."- каза общинският съветник от Вършец Жоро Найденов, според когото изходът от ситуацията е помощ от държавата.

Какво казват представителите на частния бизнес от Северозападна България? Ще успеят ли да запазят бизнеса си и работните места на своя персонал в условията на извънредната ситуация, при която живеем през 2020 година- разговаряхме с Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Във фирмата нещата вървяха и вървят добре. Не съм усетил кризата, защото фирмата работи за немския пазар и там, независимо от всичките усложнения, които на моменти бяха даже и по- сериозни от тези в България, продължиха да работят. Не съм прибягвал до съкращения и няма съкращения във фирмата, продължаваме да работим." Защо работещите в Северозападна България отново са изправени пред поредното изпитание, този път търсейки работа в условията на коронакризата- това попитахме още Пламен Каменов, собственик на шивашко предприятие във Видин.

"Цялостната система е малко объркана и след време това ще се усети, защото административният апарат в цялата страна е изключително тежък  и изисква невероятен ресурс всеки месец. Трябва да се отиде към съкращения, но доколкото виждам никой няма желание да отиде към електронното правителство, което би освободило много зает контингент от администрацията."- поясни Пламен Каменов.

Потърсихме мнение и от Красимир Кирилов, председател на видинската търговско- промишлена палата. Според него във Видин нещата са малко по- различни:

"С нашите членове не сме коментирали нещо подобно, разбира се в случая става въпрос за Вършец, който е туристическо населено място, изключително зависещо от посетителите и туристите. Нещата в това отношение са относителни на различните места. В производството също от всички, с които сме говорили, няма такъв, който да е уволнил или освободил хора, което означава, че кризата не е засегнала чак до такава степен поне град като Видин."- подчерта Красимир Кирилов.

Попитахме видинчани работят ли и как се справят със семейните си бюджети в условията на криза и в анкета:

"Работещите, които са на бюджет са добре, а частния бизнес- то тук няма частен бизнес по принцип в нашия край. Тук малки имаме една предимство, което може би не е малко. Ние сме в такъв район, в който хората имат села или вилни места и по някакъв начин се задоволяват- лозенце, ракийка, винце, кокошчица, сиренце и може би това спасява донякъде положението."- коментираха видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стабилни ли са приходите ни и за какво харчим повече?

Ръстът на доходите в България отново изпреварва този на разходите през първото тримесечие на годината, сочат данни от Националния статистически институт. Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие е 3271 лв. и нараства с 15.2% спрямо същия период на 2024 година, изчисляват от националната статистика. В..

публикувано на 21.05.25 в 10:45

Защо се бави пътят Видин-Ботевград: заради политическата криза, не е приоритет или проектът е саботиран

Строителството на пътя Видин-Ботевград или не е приоритет за настоящото правителство, или наблюдаваме политически саботаж. Така обясни забавянето на инфраструктурния проект народният представител от "Продължаваме промяната - Демократична България" Андрей Цеков , който е бивш регионален министър: "От години основната болка на Видин е..

публикувано на 20.05.25 в 12:32

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38