“А тая дъщеря Авраамова, която сатаната е свързал, ето вече
осемнайсет години, не биваше ли да се освободи в съботния ден? (Лк.13:16)“
"Евангелското четиво от предната Неделя ни наставлява да се пазим от сребролюбието. Днешното ни дава пример как завистта и лицемерието изопачават Закона и стават причина да бъде отхвърлен Христос. Милосърдието на Спасителя се сблъсква с жестокосърдечието на книжниците и фарисеите. Иисус, въплътената любов и милост, през дните на Своя земен живот в потвърждение на Божествената Си мисия и достойнство извършил много и различни чудеса: болни изцелявал, прокажени очиствал, мъртви възкресявал, бесове изгонвал. В един съботен ден, определен от Бог за почивка, който иудеите ревниво пазели, Спасителят влязъл в синагогата и поучавал народа. Там видял "една жена с немощен дух от 18 години; тя беше прегърбена и не можеше никак да се изправи". Била в такова окаяно положение, което не могло да не събуди състрадание и жалост. Само вярата я крепяла в страданието и я свързвала с живота. Тази вяра я довежда в синагогата и я изправя пред Лекаря на душите и телата. "Като я видя, Иисус и рече: жено, освобождаваш се от недъга си! И сложи ръцете Си върху нея и тя веднага се изправи и славеше Бога". Великият Целител, Който дойде "да вземе върху Си нашите немощи и да понесе нашите болести", със силата на Своето Божествено повеление я освобождава от страшния недъг и страдание – изцелява душата и тялото и.
Да се въздържаме от завистта, защото тя изяжда душата по думите на св. Йоан Златоуст. "Както ръждата изпояжда желязото, така завистта – душата в която живее. Завистта е скръб за благополучието на ближния. Затова онзи, който е завистлив, той не страда никога от недостиг на скърби и печали... Когато му сторят добро, завистливият още повече се ядосва. Той се наскърбява повече от силата на благодетеля, отколкото усеща благодарност за направената му добрина. Премъдър е бил оня, който е забранил даже да се яде хляб "у завистлив човек" (Прит. 23:6) Тук под хляб се разбира всяко общуване в живота. Както се грижим да поставяме лесно възпламенимо вещество далеч от огъня, така, по възможност, не трябва да влизаме в дружески разговор със завистливите, а да отстраняваме себе си от стрелите на завистта."
И така да не ставаме като фарисеите и книжниците, които формално спазват Закона, а да помним и се ръководим от думите на св. Антоний: „Чистотата, непрестанният и неизменен мир, пълното милосърдие и другите прекрасни добродетели, които се увенчават с благоволение - това са Божиите заповеди.”
В рубриката "Съвременна Библия" - безопасно ли е да живеем без надежда? Една от най-развитите страни в света, Япония, е в шок. Само за октомври жертвите от самоубийство са повече от жертвите на Ковид-19 за цялата година досега. Това означава, че панепидемията не е от Ковид-19, а от безнадеждност. И докато за вируса има ваксина, то какъв лек има срещу безнадеждност? Бог не е оставил земята без надежда. Проблемът е начинът на приемането и. Надеждата се приема чрез вяра. Като нямаш вяра, не можеш да приемеш нужните дози надежда. Така с всяка изминала година от личния ви живот дефицитът на надежда ще расте пропорционално. За да не се случи това ще трябва да предприемете действия. Какви?
Слушайте ни всяка неделя сутрин след новините в 8:00 ч. и в ранното утро на понеделник от 01:00 ч. през нощта.
Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..
"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..
Неделята, която отбелязваме днес е Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..