Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стайко Стайков: Бъдещето на земеделието е в науката, наложително е да имаме Земеделска камара

Снимка: Радио ВИДИН



Слаб е инвеститорският интерес към земеделската земя. Към момента слабо е и предлагането. Пандемията и разпокъсаността на земята са сред основните причини, смята председателят на Асоциацията на собствениците на земеделска земя у нас Стайко Стайков. 

"По принцип пандемията се отрази негативно, още при обявяване на пандемията повечето хора, особено по-възрастните, които искаха да продават, се наложи да спазват мерките, и само при форсмажорни обстоятелства, при неизбежност, те продаваха земя- много по-малко сделки се очаква до края на годината да се обявят... Там, където се случваха сделки, бяха по-малко....  Очакваме да се намери ваксина и да се заработи на по-нормални обороти...  Откакто се субсидира земята, от 2007 година, интересът към земята не е спирал дори и през 2009-та, когато имаш криза. Когато има криза, се инвестира в имоти- било то урбанизирани, или земеделска земя- по този начин човек може да се предпази от хиперинфлация или ако се случи нещо. Основно български са инвеститорите сега, защото много е трудно при тази разпокъсаност, която имаме- най-малкият среден парцел е в България, от всички европейски страни, ние да привлечем големи инвеститори. Защото, в крайна сметка, инвестицията в земеделието е дългосрочна- над 20 години понякога. Ние се борим за уедряване, но процесът на делби на земята продължава и ако не бъде спрян, средният парцел на земята ще става все по-малък... Реално процесът на комасация не протича в страната, спрял е по ред причини. Първо, на доброволен принцип е и е много трудно да накараме всички хора да желаят да се уедрят, има едно недоверие, други отсъстват от страната, останаха много трудни сделки, с много наследници... Процесът на уедряване ще е много бавен... В Северна България средният парцел е около 8 декара, в Южна- около 5 декара. В момента не е логично да влезе голям инвеститор, а и няма свободна земя... 

Заради благоприятния климат и добрата реколта тази година, цената на земеделската земя в Северозападна България е сравнително висока. 

"Цените вървят между 800 и 1300 лева за отделни полски райони. Ако има комасирани парцели и се мине на индивидуално договаряне, цените може да са и по-високи..." 

Комасацията и възстановяването на напояването биха повишили цената на земята и биха се превърнали във фактор за превръщането на земеделието в атрактивен отрасъл и за младите хора, смята Стайко Стайков. Според него, в земеделието има бъдеще, но трябва да се заложи на науката. Наложително е да има и Земеделска камара- както е в другите европейски държави- така ще имаме и по-солидната подкрепа от страна на Европейския съюз, ще можем да говорим и за модерно земеделие.

"Всички проблеми се обсъждат първо на ниво Камара, съответно ще се направи членство в Копа Коджека- най-голямата европейска организация на фермерите и кооперативите, там се правят предложения, които се внасят на ниво Европейски парламент. Без Копа Коджека ние няма как да повлияем, да кажем нашите проблеми и те да бъдат приети от сърце. Процесът трябва да върви, ние да сме част от Европа..."

Трябва ли да има данък върху земята, доколко субсидиите са водещи в процеса на земеползване и какво е отношението към запазване плодородието на почвата- чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Кула оцениха хубавите вина

Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..

публикувано на 31.01.25 в 17:15

Теди Кръчър прави всичко "За ваше собствено добро"

Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..

публикувано на 31.01.25 в 17:10

Елеонора Евдокимова и магията на веган сладкишите

Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..

публикувано на 31.01.25 в 16:30

"Едно" на 31 януари 2025 година

В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Отбелязваме деня на бижутера

Днес е  Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство.  За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали.  Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...

публикувано на 31.01.25 в 13:00

Ученици призоваха да бъде "съживен" Мемориалът на жертвите на комунизма във Видин (СНИМКИ)

Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..

публикувано на 30.01.25 в 16:52

Симфониета Видин с нови творчески проекти

Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство.  "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..

публикувано на 30.01.25 в 15:01