Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се работи по архивни документи

Представиха проекта за видинската синагога

Снимка: Радио ВИДИН

Община Видин официално обяви старта на проекта "Реставрация и адаптация на Синагога - Видин в туристически обект "Културен център "Жул Паскин". Средствата са осигурени по Eвропейска програма. Безвъзмездната финансова помощ е в размер на 8 275 300 лв., от които 7 034 005.00 лв. –  европейско финансиране и 1 241 295.00 лв. – национално финансиране, както и финансиране чрез финансов инструмент – договор за инвестиционен кредит в размер на 1 500 000 лв.

Видинската синагога е втората по големина в страна след тази в София. От еврейската общност в града разказват, че са я наричали "белия лебед на Дунав", защото се е виждала от реката, разказват от еврейската общност в града. Сградата няма да се ползва като молитвен дом, а ще е културен център. Реалните дейности по ремонта на синагогата ще започнат през пролетта. Кметът на Видин Цветан Ценков изрази надежда, че ремонтирана синагога ще привлече туристи от Израел, които са около 300 хиляди души на година.

"Надявам се със старта на строителството напролет,  да започнат да идват и първите туристи. ...При последната ми среща с посланика на Израел, господин Елрон, си говорихме, че още със старта на строителството, вече ще можем спокойно да каним част от тези туристи, които посещават България. Досега те не са посещавали Видин, защото сами знаете, че няма как да се гордее, нито "Шалом", нито Община Видин, с един порутен паметник на културата. Смятам, че Видин трябва да се превърне в един от емблематичните в културно отношение градове, със своите бъдещи фестивали и с новия си туристически продукт, който аз се надявам, въпреки тази ковид ситуация, в която всички ние попаднахме, и която не зависи от нас, разбира се, Видин да се похвали в бъдеще, като една от бъдещите Балкански дестинации", сподели още кметът на Видин Цветан Ценков

От 1950 г. синагогата губи основната си функция като молитвен храм и е била използвана за склад, което е влошило изключително много нейното състояние. На 9 март 2017 г. собственикът на синагогата - Организация на евреите в България "Шалом", на общо събрание взима решение да дари сградата на община Видин. 
Ръководител на проекта е арх. Ангел Недялков. Той обясни как ще протече ремонта:

"Ще дойдат колегите, ще получат изходните данни от нас, ще започнат проектирането. След като завърши проектирането, Община Видин ще има ангажимента да одобри инвестиционния проект. След като бъде одобрен и бъде издадено разрешението за строеж, ще настъпят, съответно, строително-монтажните дейности, които ще продължат 540 дни. Срокът за проектиране е 60 дни", обясни арх. Ангел Недялков.

В района на синагогата са направени и археологически проучвания на дълбочина, на която е било позволено, но не е открито нищо, коментира още архитект Недялков.

"Самата синагога се намира в пределите на късноантичната римска крепост Бонония. Това е един район, който е национално защитен и всяко нещо което се извършва, като строително мероприятие трябва да има превантивни действия на археолози, тоест да бъде направено проучване в първи слой - да речем до 2,5 - 3 метра, докъдето се предполага, че ще стигнат строително-монтажните дейности, за да може да се види, дали няма артефакти, и ако има такива, да бъдат предприети съответните мерки за тяхната защита. Ние направихме това предварително проучване за синагогата до дълбочина около 2,5 метра, докъдето ще стигат, евентуално, строително-монтажните дейности и не беше открито абсолютно нищо. Там отдолу има артефакти, то това се знае и те са от римско време и са изключително важни, но те са на 7-8 метра дълбочина. Нашата цел е да реставрираме синагогата, а не да откриваме римските терми", разясни арх. Ангел Недялков и уточни, че като визия синагогата ще бъде със светла фасада, както е била в миналото:

"Синагогата ще бъде възстановена в светъл цвят, такава каквато е била построена през 1892 година. Фасадата е била бежово светла, покривът е бил керемиди, червени керамични керемиди и е имало четири купола, които са били покрити с алуминиева ламарина."

За съжаление от някогашното обзавеждане и витражи не останало нищо, но за сметка на това има пълно архитектурно заснемане, което се намира в архива, коментира архитектът:

"Мога да ви кажа, че не е запазено нищо, с изключение на това, което не е могло да бъде поругано и счупено. Поругано е, защото от 1950 година тази сграда, тя не е охранявана. Чисто и просто, не са полагани никакви грижи за нея. Тези витражи полека-лека бяха изпочупени. Една от основните красоти на тази сграда са били витражите, защото всичко, правено по поречието на река Дунав, е доставено във Виена, в Унгария, в Трансилвания, и е било от изключително високо качество, което аз не знам дали сега ще може да бъде постигнато. Нямаме нищо запазено и всичко трябва да бъде възстановявано по документацията, която ще бъде търсена в архива." 

Представителите на Организацияат на евреите в България "Шалом" са доволни, че най- после започват реални действия по реставрацията на сградата, коментира Нора Лозанова.

"Ние сме обнадеждени, че може да се случи. Надяваме се, че поне това, което е така символа, говорехме за витражите и за колоните вътре ще бъдат запазени, поне колкото е възможно."

Видинската синагога е построена с дарения, по подобие на тази в Будапеща. След години чакане най-после "белия лебед на Дунав," отново ще се събуди за живот. А какво всъщност ще се случи, ще разберем след две години.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05