Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видинско училище част от инициативата "Иновациите срещат училището"

клуб по роботика в ПГ "Проф д-р Асен Златаров"
Снимка: ПГ "Проф д-р Асен Златаров"



Професионалната гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" Видин  се включи в инициативата "Иновациите срещат училището". 70 ученици от  8-ми до 10-ти клас от специалности "Компютърна техника и технологии", "Приложен програмист", "Промишлена електроника" и "Електроенергетика" участваха в онлайн среща  с представители на  фирма за роботизация и автоматизация.


Целта беше децата да се докоснат до реалната практическа среда на инженерните специалности и да се стимулира аналитичното мислене у децата, каза Десислава Цокова, ръководител на клуба по "Роботика":


"Това е една инициатива на Професионалната асоциация по роботика и автоматизация, подхвана се идеята бизнесът да срещне училищата. Хората от бизнеса приеха тази идея много радушно и по този проект ще бъдат включени 52 училища... Срещата с русенската фирма беше много позитивна, защото показаха на учениците  защо е необходимо да се учи, технология, инженерни науки, как оптимизират тяхната система. Показаха на децата нещата от другата страна... Изводът е - все повече да преминаваме към практически неща."


Радослав Колев е 9. клас, специалност "Промишлена електроника", за него срещата е била необходима и важна:


"Хората от фирмата ни обясниха всичко с подробности, представиха ни машини и недостатъци на тези машини и как ги отстраняват. Задавахме въпроси по време на презентацията..Един от въпросите ми беше за един термин, който се използва, впечатли ме техния софтуер, тяхната програма е проста и по-лесно се схваща как се работи.."

 
клуб по роботика в ПГклуб по роботика вПГСпоред деветокласника Кристиян Георгиев  презентацията на промишлени роботи на българската фирма е била нова и непозната за него:

 
"Научих много от тяхната презентация, те представиха специална система, с която  регулират роботите. Попитах ги дали могат да правят роботи извън промишлеността..."
 

Кристиян Михайлов е създателят на инициативата "Иновациите срещат училището",  за своята идея той споделя:



"Идеята се породи след разговор с българска компания, която създава иновативен продукт в сферата на киноиндустрията. Спрях се на 52  училища и съответно на 52 компании, вече първите 5 училища се срещнаха с първите 6 компании, които говорят за професиите на бъдещето - инженерните специалности. Целта е да подпомогна кариерното развитие на учениците, да промотирам български компании, да  вдъхновя учениците да изберат професия техническа."
 
Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но миналата..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10

Платформа подкрепя малките семейни производители

Нова платформа дава възможност на малките и средни производители в България да покажат своите продукти и да се свържат директно с хора, които ценят истинската и качествена храна. Идеята е на трима приятели- Ива Христова, Владимир Лалов и програмиста Радослав Илиев.   Ива Христова е от Враца, а Владимир Лалов от Кнежа. И двамата са работили..

публикувано на 09.01.25 в 16:12

Как непълнолетни ще преминават границата след членството в Шенген?

След пълноправното членство на България в Шенген настъпиха значителни промени в контрола на границите и свободното движение на гражданите. В този контекст, много юристи алармират, че има сериозна опасност да се увеличи броят на непълнолетни деца, неправомерно изведени извън територията на страната ни. Декларациите със съгласие на родителите,..

публикувано на 09.01.25 в 15:59

В "Музикална зона" на 09 януари 2025 слушаме инструментални концерти на барокови композитори

Инструменталните концерти се появяват в епохата на барока и стават характерни за нея. Бароковите композитори са първите, установили структурата на инструменталния концерт. Утвърдените закономерности от този период стават основа за развитието на следващите направления. Насладете се на концертите за  тромпет, обой, флейта, цигулка, виолончело, арфа  и..

публикувано на 09.01.25 в 09:00

Земеделската общност с все повече предизвикателства

Кои бяха най-големите предизвикателства пред земеделската общност през изминалата година? На кои сектори повлияха последиците от климатичните промени? Наблюдава ли се промяна в структурата на земеделските стопанства и отглежданите култури? Младите фермери имат ли новаторски дух и как изглежда земеделието на бъдещето? В "Земята, която ни храни"..

публикувано на 08.01.25 в 18:40