Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Буковец - прекрасно място за живеене

обновеният площад в село Буковец, община Бяла Слатина
Снимка: личен архив
В белослатинското село Буковец живеят само 115 жители, но с голямо желание за живот и стремеж  към развитие. Исторически източници сочат, че село Буковец е заварено от османските завоеватели с днешното си име и на сегашното си място. Районът на селото е богат на неизследвани археологически паметници и селища. По-системно с проучване на района на селото се е занимавал Богдан Николов от историческия музей във Враца. В местността "Калето" са открити останки на укрепено праисторическо селище. На повърхността на това селище има следи от антично укрепление и при оран местните хора често намират монети и парчета от глинени съдове. Кметски наместник на селото е Петя Ангелова, тя живее с проблемите, радостите и трудностите на своите съселяни. Основната ѝ цел е да се съхрани здравето и живота на хората в пандемичната обстановка. Тя е трети мандат на този пост, като през първите четири години е била кметски наместник:

"Втория мандат бях избрана за кмет и сега отново съм кметски наместник. Снаха съм тук, имам висше образование магистратура "Финанси и кредит"... Проблемите са много... Хората станаха част от моето семейство, познавам всички и всички проблеми имат своето решение. В момента целта е опазване здравето на хората от COVID... При нас нещата се случват, преди три мандата община Бяла Слатина беше с лошо финансово състояние... Сега с 3 млн. повече бюджет има тази година общината - 28 млн. лв. и това значи, че ще има пари за всички населени места. Миналата година асфалтирахме една улица, сега предстои за 27 хил. лв. асфалтиране, направихме площад за 45 хил лв. Това говори, че финансирането достига и до малките населени места... Два пъти седмично се сметоизвозват контейнерите, над 150 осветителни тела сме сложили, имаме светещ трибагреник на сградата на кметството... Буковец е прекрасно място за живеене."


НЧОсновен проблем е, че няма млади хора в селото, казва Петя Ангелова:


"Причината поради която не се връщат е, че не можем да им предложим работа. Имаме стопанство, имаме арендатори, имаме двама младежи на 6-месечна заетост назначени, две лица като помощник-асистенти почасово работят... Ремонтирахме покрива на читалището на стойност 7 хил. лв, направихме детска площадка...Това, което ще се случи - ще асфалтираме две улици 330 кв. м. и ремонт на ритуална зала с цялостен ремонт на покрива... Това е за тази година, което е заложено."
 
В селото част от къщите са закупени от чужденци:


"Има англичани, индийци, холандци, от Австралия, от Южна Африка. Някои живеят тук постоянно, други идват само през лятото. Ремонтират си къщите, живеят спокойно и не създават проблеми... Един като дойде, след това си предават информацията и така си купуват къща... Те много помагат на селото и даряват на селото, дигиталният часовник е закупен от тях, гордеят се, че са част от нашето село."

Село Буковец подкрепя културата и фолклора. В началото на месец септември се провежда голямо културно събитие, на което идват самодейни състави от цялата страна - разказва км наместник Петя Ангелова:


"Организираме празник, фестивал "Тъпан бие, хоро се вие, песен се пее, Буковец се весели, българското да съхрани". Целта е да се популяризира българския фолклор. Идват много самодейци, тогава кипи от хора, просто е прекрасно."


фолклорен фестивал в Буковец, община Бяла СлатинаСело Буковец се намира на 25 км от общинския център Бяла Слатина и има  удобен автобусен транспорт. В селото имат обновен лекарски кабинет. В момента нямат лекар, но този проблем  в най-скоро време ще се реши. Отбелязват се всички празници съвместно с читалището.


"За мен е гордост, че съм кмет на село Буковец, не мога да си представя живота без тези хора, надявам се и хората да са доволни..", казва Петя Ангелова.


Надка Стаменова е на 73 години, родена е тук, харесват ѝ промените , които се случват в селото през последните години:


"Задружно си живеем, над 150 лампи имаме, светло е като ден... Въздухът е чист, площадът ни е нов, хубаво ти е, на празници се събираме."
 

Тодорина Колева е местна жителка, тя е на 72 години, работила е във Враца, предпочита да живее в родното си село, има добри комшии, радва се на спокойствие и тишина:


"Живея тук, спокойно ми е, градинката, животинките - козичка ,кокошки, котки, кученце, градинка доста голяма, ангажирана съм и с обществени занимания."

НЧ "Просвета 1930" в село Буковец се стреми да съхрани народните традиции и да приобщава младите хора, внуците и правнуците на живеещите в селото, казва председателят Иван Стоянов:


"Организираме празник, фестивал "Тъпан бие, хоро се вие, песен се пее, Буковец се весели, българското да съхрани". Целта е да се популяризира българския фолклор. На 4 септември е, идват около 400-500 човека . Пет години го правим това. Селото има дълги културни традиции и сега ги съхраняваме и приобщаваме всички жители на селото към духовния живот на селото"
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Програма учи децата на финансова грамотност

Днес засягаме т емата за парите или по-скоро финансовата грамотност сред подрастващите . По този повод представяме една дама, която заедно със своите сестри създава програмата "Монти, парите и ти" . Тя се казва Рени Захариева , а програмата която е техен общ проект, е породена от желанието да ограмотят своите и всички български деца в..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Архивен кадър: румънски колоездачи напускат град Генерал Тошево (Южна Добруджа), за да изминат последните 35 км от маршрута Дунав Ултра, който води до крайната му точка – Дуранкулак.

Веломаршрутът "Дунав Ултра" разширява своя списък със забележителности

Шест нови акцента попълниха "Списъка на 100-те забележителности на Дунав Ултра" . Сред тях са римските терми на антична Рациария, край днешното село Арчар, които са най-големите на територията на България.  Представителна селекция включва обекти с културно - историческо значение, природни феномени, интересни локации, флора и фауна, храна, традиции и..

публикувано на 02.04.25 в 14:00
Нели Стоянова и дъщеря ѝ Мишел

Нели Карамели кани малките читатели от Видин на магично приключение

Една фантастична история с участието на омагьосани дракони и ядосани джуджета, които преминават през куп приключения и забавни моменти, разказва в дебютния си роман Нели Стоянова, или Нели Карамели , както е творческият ѝ псевдоним. Младата авторка е родом от Видин, живее и твори в София. Филолог, преподавател и дългогодишен актьор-аниматор,..

публикувано на 02.04.25 в 13:00
Сигридур Каменова

От Исландия до България: Как любовта промени съдбата на Сигридур Каменова

Какво може да накара един човек да остави родната си страна и да започне нов живот на коренно различно място? За Сигридур Каменова , исландка, която вече 17 години живее в Монтана, отговорът е прост - любовта.  Сигридур  решава да последва сърцето си, за да бъде с човека, когото е избрала, да се установи в България и да се научи да обича новата..

публикувано на 01.04.25 в 15:07

Полицията проверява кметския наместник на Периловец след сигнали за побои

За няколко случая на насилие и побой съобщават местни жители на село Периловец, община Бойница.  80-годишният Евгени Митров разказва, че е бил бит преди няколко дни от кметския наместник Михаил Флоров. В селото живеят 10 души, а управникът е местен жител.  "Това се случи на 24 март, понеделник, в 9,30 часа. Излязох от дома и тръгнах за..

публикувано на 01.04.25 в 14:00
Цветелина Цветкова

Цветелина Цветкова: Радвайте се на този живот!

На 1 април отбелязваме  Деня на хумора и шегата . На този ден всеки има право да се пошегува със свои приятели и познати и това да не предизвиква възмущение, а напротив - смях.    Срещам ви с Цветелина Цветкова, която стана известна със своята хумористична книга "Лейди Гергана". Тя споделя, че огромна част в живота ѝ заема хуморът. А "Лейди..

публикувано на 01.04.25 в 13:00

Д-р Олга Папушева: Началото на здравата и красива усмивка започва с първото зъбче и грижата за него

Много често родителите водят детето за първи път на зъболекар едва когато се появи проблем и той е придружен от симптоматика. Тогава детето е уплашено, боли го и става сложно,  каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и поясни, че първата среща на детето със зъболекар трябва да е в периода от появата на първото..

публикувано на 31.03.25 в 17:16