На 2 април се отбелязва Световният ден на информираността за аутизма. Целта е да се повиши информираността на обществото по проблемите на децата, страдащи от нарушения в развитието.
Ана Сапунджиева е психолог и клиничен ръководител на Център за социална рехабилитация и интеграция с приоритет аутистичен център - София . Това е единствената социална услуга без заплащане срещу специализирана грижа и терапия. Хората, които търсят услугите на центъра са много, споделя тя:
"Има програми за деца в ранна възраст, за тинейджъри и за юношеска възраст. През последните години наблюдаваме позитивна тенденция, свързана с все по-активната помощ за деца и семейства в детските градини и училищата... Също и в специалните училища, които са центрове и семействата получават подкрепа. По този начин нашата работа става консултативна и се планира като интензивна и по-краткосрочна... Това, което правим - изготвяме заедно с родителите оценка на състоянието на детето... Правим своите заключения и се договаряме върху какво ще работим в следващия период....
Наблюдава се тревожна тенденция сред родителите на деца с аутизъм, които смятат, че децата им трябва постоянно да посещават различни специалисти и с това даже прекаляват, казва Ана Сапунджиева:
"Тревога има, че с разкриването на повече услуги и частни практики родителите стават едни придружители на детето от една терапия към друга... Стараем се да постигнем баланс, кое е актуално за детето... Ако в детска възраст нуждата е от специалисти, които да обяснят на родителите какъв е индивидуалният профил на тяхното дете... имат нужда от разбиране на индивидуалните им особености, после идва предизвикателството от социализация, което често е по механичен и травмиращ начин...След това предизвикателството - училището с ограмотяването му... Идва преходът към младежката възраст и да се мисли как ще се реализираш..."
Ралица Иванова е майка на 8 годишно дете с аутизъм, преминава през много препятствия и трудности, за да може да даде най-доброто за своето дете и да му помогне в емоционалното и психическо развитие:
"Първо най-трудно е осмислянето, че имаш различно дете... След като осъзнаеш проблема, идва следващата стъпка - ходене при различни специалисти... За съжаление, в България трябва да си добре финансово осигурен, за да вървиш в правилната посока... Повечето време децата прекарват в детската градина, ...Необходима е работа с логопед, с психолог, с ресурсен учител. Това е много трудно и всеки родител трябва сам да се справя със ситуацията..В нашата градина имаше добър логопед, заплащаше се допълнително, имаше и ресурсен учител, но това беше фиктивно... При моето дете започнахме работа с психолог, логопед и ерготерапевт на 3 години. Комплексно те му помогнаха да развие реч и разбиране...Това е първият напредък с говора... За мен е най-важно в близкото обкръжение да има разбиране по въпроса..."
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..
Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...
Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..