Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Филиалът на Русенския университет във Видин навършва 4 години

Автор:
Снимка: Полина Тодорова









Русенският университет "Ангел Кънчев" е основан на 12 ноември 1945 година, като тогавашната му форма е Висш институт по машиностроене, механизация и електрификация на селското стопанство. Впоследствие е преименуван на Висше техническо училище "Ангел Кънчев" и преобразуван в университет на 21 юли 1995 г. Русенският университет има филиали в Силистра, Разград и Видин. 

Филиалът във Видин днес навършва официални 4 години, като всъщност практически съществува от 5, но първият випуск е приет в така наречения Обучителен център. С инициатива от областната и общинската администрация във Видин, с подкрепата на народните представители и бизнеса от региона и след интензивна кореспонденция с Министерството на образованието и науката, на 3 май 2017 година Министерският съвет издава Постановление и официално Филиалът е факт. Как се стигна до създаването на филиала, какви бяха трудностите, кой съдейства, как се справят видинските студенти и за обучението в онлайн среда - попитахме професор д-р инж. Пламен Кангалов, заместник ректора по учебната работа на Русенски университет "Ангел Кънчев" и директор на Филиал Видин.

"Идеята за създаване на Филиал на Русенския университет във Видин е от 2012 година. Има решение на Академичния съвет и са определени професионалните направления, в които, евентуално, ще се обучават студенти... 2016 година подписахме един Меморандум между управителите на областите по поречието на Дунав за активна работа по създаване на филиала. Огромна помощ получихме от областната и общинската администрация във Видин, също така всички народни представители подкрепиха тази идея, бизнеса в региона. Имаше една година, може би, интензивна кореспонденция както с Министерството на образованието - съгласуване, съответно Акредитационна процедура и като резултат на 3 май 2017 година с постановление на Министерски съвет тази структура - Филиал Видин на Русенския университет - стана факт... Ние започнахме работата във Видин с един Обучителен център и миналата година дипломирахме първия випуск, тази година ще дипломираме първият официален випуск, който е приет във Филиал Видин".


Какво привлича видинчани да следват там попитахме абсолвентът Владислав Борисов.

"Аз съм работещ човек, в момента съм на възраст, която не ми позволява да ходя, да пътувам, това за мен може да бъде един старт в кариерата или да се развивам допълнително в службата си... Може би това трябваше да бъде един от основните критерии на Видин - да се направи Филиал в града ни - нещо, което да подпомогне бъдещото поколение, младите хора във Видин, да могат да се реализират в сфера, в която те искат да работят. Аз съм "За" да има такъв филиал в града ни и то това е много добре за развитието ни. Даже в момента има програма, с която стимулират точно нуждите на самия град - точно тези професии, точно тези специалности, които се предлагат в момента, може би са най-търсените за града ни". 

През 2018  Националната агенция за оценяване и акредитация дава институционална акредитация на Русенски университет на основание на обща оценка по критериите 9.44. Срокът на акредитацията е 6 години, а капацитет на висшето училище е 19 555 студенти и докторанти.

Чуйте повече в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03