Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филиалът на Русенския университет във Видин навършва 4 години

Автор:
Снимка: Полина Тодорова









Русенският университет "Ангел Кънчев" е основан на 12 ноември 1945 година, като тогавашната му форма е Висш институт по машиностроене, механизация и електрификация на селското стопанство. Впоследствие е преименуван на Висше техническо училище "Ангел Кънчев" и преобразуван в университет на 21 юли 1995 г. Русенският университет има филиали в Силистра, Разград и Видин. 

Филиалът във Видин днес навършва официални 4 години, като всъщност практически съществува от 5, но първият випуск е приет в така наречения Обучителен център. С инициатива от областната и общинската администрация във Видин, с подкрепата на народните представители и бизнеса от региона и след интензивна кореспонденция с Министерството на образованието и науката, на 3 май 2017 година Министерският съвет издава Постановление и официално Филиалът е факт. Как се стигна до създаването на филиала, какви бяха трудностите, кой съдейства, как се справят видинските студенти и за обучението в онлайн среда - попитахме професор д-р инж. Пламен Кангалов, заместник ректора по учебната работа на Русенски университет "Ангел Кънчев" и директор на Филиал Видин.

"Идеята за създаване на Филиал на Русенския университет във Видин е от 2012 година. Има решение на Академичния съвет и са определени професионалните направления, в които, евентуално, ще се обучават студенти... 2016 година подписахме един Меморандум между управителите на областите по поречието на Дунав за активна работа по създаване на филиала. Огромна помощ получихме от областната и общинската администрация във Видин, също така всички народни представители подкрепиха тази идея, бизнеса в региона. Имаше една година, може би, интензивна кореспонденция както с Министерството на образованието - съгласуване, съответно Акредитационна процедура и като резултат на 3 май 2017 година с постановление на Министерски съвет тази структура - Филиал Видин на Русенския университет - стана факт... Ние започнахме работата във Видин с един Обучителен център и миналата година дипломирахме първия випуск, тази година ще дипломираме първият официален випуск, който е приет във Филиал Видин".


Какво привлича видинчани да следват там попитахме абсолвентът Владислав Борисов.

"Аз съм работещ човек, в момента съм на възраст, която не ми позволява да ходя, да пътувам, това за мен може да бъде един старт в кариерата или да се развивам допълнително в службата си... Може би това трябваше да бъде един от основните критерии на Видин - да се направи Филиал в града ни - нещо, което да подпомогне бъдещото поколение, младите хора във Видин, да могат да се реализират в сфера, в която те искат да работят. Аз съм "За" да има такъв филиал в града ни и то това е много добре за развитието ни. Даже в момента има програма, с която стимулират точно нуждите на самия град - точно тези професии, точно тези специалности, които се предлагат в момента, може би са най-търсените за града ни". 

През 2018  Националната агенция за оценяване и акредитация дава институционална акредитация на Русенски университет на основание на обща оценка по критериите 9.44. Срокът на акредитацията е 6 години, а капацитет на висшето училище е 19 555 студенти и докторанти.

Чуйте повече в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ученици от Видин се отличиха с есе за народните будители

Елена-Стефани Асенова, от 12-и клас в СУ „Свети свети Кирил и Методий” във Видин, се класира на второ място  в конкурса за есе на тема „Народните будители и техните поуки“ , организиран от Народно читалище „Цвят 1870“. От общо 318 получени произведения, 23 са от областния град. Участници има от цялата страна, както и от българските училища в..

публикувано на 05.11.24 в 16:15

Родител: Единственото хубаво нещо, което остава след нас, са децата

От 4 ноември стартира "Седмица на бащата 2024". Инициативата е част от Националната кампания "Да бъдеш баща" на Асоциация "Родители" и се отбелязва за 11-и пореден път.  " Седмица на бащата е наша, чисто българска инициатива. С нея отдаваме заслужено внимание на бащите и им предоставяме десетки възможности да прекарат наистина ценно,..

публикувано на 05.11.24 в 15:05

Център "Свободата да съм" във Видин организира Ден на отворените врати

Ден на отворените врати в Центъра за творческо и личностно развитие "Свободата да съм" във Видин ще се проведе тази събота, 9 ноември.  Инициативата ще започне в 10:00 часа с музикално приключение за децата. Програмата продължава с работилници по дърворезба, шевици, картички, които ще продължат до следобед. Лекция за водата, пшеницата, резитбата и..

публикувано на 05.11.24 в 15:00

Видински ученици и преподаватели се хранят в учебен ресторант

  В ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин работят учебна кухня и учебен ресторант. Учениците  приготвят обедно меню по време на  часовете по практика. Всеки от учебното заведение, който  иска да хапне топла храна, може да направи заявка, да плати и да се нахрани в ресторанта. Присъствам на час по практика с десетокласници, които приготвят..

публикувано на 05.11.24 в 14:00

Видинчани дават идеи за градинката пред мола в града

Градинката с форма на триъгълник пред мола във Видин вече е почти готова. Насадени са теменужки, мини рози и вечнозелени растения, има и райграс. В центъра на цветното пространство, като основен елемент остава паметникът на загиналите воини във Втората световна война. На някои места оградата липсва и това дава възможност да се влиза и да се стъпва..

публикувано на 05.11.24 в 13:00

На Балканите или по-далеч - къде избират да почиват българите?

Последните данни на Националния статистически институт сочат, че през септември българите са направили почти 860 хиляди пътувания в чужбина - това е с над 5% повече спрямо миналата година. Гърция и Турция водят класацията. Само в Гърция са направили над 248 хиляди посещения, а в Турция - 236 хиляди. Следват Сърбия, Румъния и Германия...

публикувано на 04.11.24 в 15:30
 Минчо Николов, доктор по психология, проведе обучение във Видин.

Психолог: Приказкотерапията помага на децата да разбират емоциите си

В рубриката "Децата на фокус" ще обсъдим една тема, която става все по-интересна и полезна за децата - приказкотерапията . Ще говорим за това как тази терапия, която използва силата на приказките, може да помогне на децата да разберат и управляват емоциите си от най-ранна възраст. Връзката между четенето и емоционалното развитие е..

публикувано на 04.11.24 в 15:00