Днес се навършват 55 години от първия рейд на единствения плаващ музей в България - Национален музей "Параход Радецки". Корабът е реплика, но максимално наподобява оригиналният параход, от който Ботев и неговите четници слизат на козлодуйският бряг, каза за Радио ВИДИН Михаил Симов, ръководител на отдел "Възраждане" към Националния Исторически музей, под чиято шапка е и музейя - кораб:
"Оригиналният параход е унищожен още през 1914 г., след като изчерпва експлоатационният си ресурс е нарязан за скрап, с което тази историческа реликва е безвъзвратно унищожена. Но през 1966 година в корабостроителният завод в Русе слиза реплика на "Радецки". Като е взета за основа корпуса и механичната част, парната машина на един кораб, който също е построен в корабостроителницата, където е построен и оригиналният "Радецки"... Още изначално той е замислен да бъде едновременно действащо плавателно средство, което да извършва плавания по река Дунав. Нали вече не с комерсиална, а с чисто така цел, свързана с историческата памет и едновременно с това да бъде музей, посветен на Ботев и неговата чета. Тези си функции "Радецки" продължава да изпълнява и днес, макар че историята му през последните 55 г. е изпълнена с така доста трудни моменти. Недостиг на средства, организирани са множество кампании за набиране на финанси, да може да се подържа плавателното състояние на кораба и така добрия му външен вид. Преди година и половина за пореден път "Радецки" премина планов преглед и ремонт, този път той беше извършен в град Браила, Румъния и след него корабът отново получи лиценз за плаване, и в момента той може да извършва своите традиционни кратки плавания по Дунав. Освен това беше основно обновена и музейната експозиция, от която посетителите могат да научат така някои, надявам се, нови и интересни факти за похода на Ботевата чета, както и историята на самият кораб, за онзи австрийски параход, така и за съвременната реплика, която и днес може да бъде видяна и посетена."
Национален музей "Параход Радецки" също така плава днес за първи път с пътници след планов ремонт извършен в Румъния преди година и половина, разкрива Михаил Симов:
"През миналата година не се извършваха тези туристическите плавания по Дунав, тъй като нали, заради ограничителните мерки във връзка с ковид пандемията. Днес ще плава корабът за пръв път с пътници, откакто е ремонтиран, като част от тържествата - Ботевите дни в Козлодуй. Предвидена е и да се направи възстановка на историческото слизане на козлодуйският бряг. И всеки, който желае да посети кораба, може да го направи. Той работи без почивен ден, става въпрос за музейната експозиция... Самият кораб се намира на изградения специално за него пристан в Козлодуй, към който така има един много хубав парк, с места за отдих, беседки, пейки, барбекюта. Едно приятно място за почивка..."
Фокусираме се само върху една мелодия, изпълнена от Сачмо – Skokiaan , като разказваме нейната история. На африканска вълна оставаме и джаз басиста Сифо Гумеде - един от най-значителните джаз музиканти на Южна Африка за миналото столетие. На днешния шести февруари се навършват 75 г. от рождението на Натали Кол, която е първата..
В последно време все повече срещам примери за млади хора, които, след години живот в големите градове, намират пътя назад към корените си. Днешният случай е точно такъв - една млада двойка, която, след като прекарва известно време в столицата, решава да се върне в родния си край. Представяме ви Румяна Георгиева , на 23 години, от Белоградчик..
За строителни отпадъци в двора на бившето поделение, където през последните години се провежда Видинският панаир, сигнализираха слушатели. Стари тротоарни плочи и бетон изпълват пространството, където ежегодно през септември има въртележки и атракциони за малки и големи. Живеещи в района коментираха гледката така: "Есента ще правят панаира..
Видинският художник Богдан Александров стана лауреат на Националната награда на името на Владимир Димитров - Майстора . Сред носителите на тази награда са Златю Бояджиев, Илия Петров, Светлин Русев, Анета Дръгушану. Наградата на името на Майстора му бе връчена на 1 февруари 2025 година, когато се навършиха 143 години от рождението на големия..
Днес ви срещаме с видинчанката, която наскоро спечели титлата "Мисис България" 2024 година. Красавицата се казва Боряна Миткова и е българката с най-много титли за красота. Боряна е на 30 години, родом от Видин. Семейна е от 13 години, има малко момченце на две години. Мъжът ѝ също е от крайдунавския град, но от около 7 години живеят в София...
Дванайсетокласничката Ясмина Витанова от ПГ „Проф. д-р Асен Златаров” във Видин се класира на първо място със своята бизнес идея „Система за сигурност -DRON PATRUL X“ в провелия се втори етап на училищния кръг от националното състезание „Най-добра бизнес идея“ . На второ място се нареди Симона Георгиева от същия клас. Нейната бизнес идея..
Започна набирането на литературни и художествени произведения за дванадесетия Алманах "Под лъчите на слънцето" , издаван от Конфедерация на българските писатели, клон Враца. Сборникът включва проза, поезия, картини. В миналогодишното издание участваха 70 творци от цяла България, казва един от редакторите и съставителите му Глория Костадинова -..