Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При какви условия работодателите могат да наемат ученици

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 12 юни отбелязахме Световния ден срещу детския труд, който се бори за премахване на най-тежките форми на детски труд. Във връзка с него и по повод на това, че лятото наближава и учениците ще започнат работа за летните месеци, започват да стоят въпросите: Какво могат да работят непълнолетните лица и какво се изисква от работодателите, за да ги наемат, попитахме Димитър Петров, директор на Дирекция "Инспекция по труда" Монтана:


"След като вече приближава летният сезон, както винаги учениците, излизайки във ваканция, някои от тях желаят да се потрудят малко и в тази връзка от нас като Инспекция по труда се изисква да дадем някои разяснения, защото в крайна сметка контролираме законосъобразността на полагането на труда. Законът не категоризира децата като ученици, а като ненавършили 18 години, защото има ученици, които са навършили 18 години и такива, които не са навършили. Навършилите 18 години - за тях няма никаква разлика от останалите работници и могат да бъдат наети на общо основание при всички възможности, които позволява Кодексът на труда. Лицата, ненавършили 18 години, имат така наречения разрешителен режим за наемане на работа, тоест Инспекцията по труда - по седалище на фирмата, която иска да наеме децата, издава предварително разрешение по искане от работодателя, след което работодателят може да наеме лицето на работа. Работата за която могат да бъдат наети или както се поставя въпросът, каква работа е недопустима за учениците, най-общо бих казал, че недопустима работа е тази, която би се отразила негативно на физическото и психическо развитие на младия човек. Срокът, за който може да бъде наето детето или младия човек - няма регламентиран в законодателството срок - може да бъде постоянен, може да бъде срочен. Нашето разрешение важи до прекратяване на договора, при следващо наемане, ако не е навършили лицето 18 години, отново трябва да има разрешение… Бих обърнал внимание на всички работодатели, че е недопустимо работа на непълнолетното лице без трудов договор, което всъщност се отнася до всички работници. Още по-голям внимание да обърнат, че работодателите не могат да наемат лице без предварително разрешение на Инспекцията по труда, тъй като това деяние е криминализирано  и когато установим такъв случай, се препредава на прокуратурата за разследване като престъпление".


Попитахме и видинските ученици биха ли работили през лятото и с какво смятат, че работата може да им бъде полезна:


"Зависи от обстоятелствата и какви ангажименти имам през лятото. Ще си подсигурявам сама доходите и няма да разчитам единствено на родителите си и това е един начин да се чувстваме по-самостоятелни… Бих. Допълнителни доходи, които сам съм си изкарал и знам как да харча... Не. Защото обичам да работя на село... Да, защо не. Някакви допълнителни доходи. Все някакъв опит, няма значение за каква работа е... Зависи от това дали имам други планове - бих работила през лятото, да. Като занимание, не като парична стойност".


От Инспекцията по труда обясниха още, че са на разположение да дават консултации, както по телефона, така и по всички други канали за комуникация.


Чуйте повече от звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Враца ще отбележи Международния ден на детската книга

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга , който е посветен на един от най-важните моменти в живота на всяко дете - откритията, които правим чрез четенето. Отбелязва се от 1967 г. и съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен , написал най-популярните приказки на всички времена.  Книгите за деца не..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Без телефони в училище: ОУ "Иван Вазов" във Видин дава пример

Пълна забрана на мобилните телефони в училище  е предложена от Министерството на образованието и науката. Основната цел на тази мярка е да се намали времето, което учениците прекарват пред екраните, и да се ограничат негативните последици от него като нарастваща зависимост, разсеяност, намалена концентрация, социална изолация и повишена..

публикувано на 31.03.25 в 14:00
Паметникът на Жул Паскин във Видин

Навършват се 140 години от рождението на великия художник Жул Паскин

На 31 март се навършват 140 години от рождението на Юлиус Мордекай Пинкас или известен повече с псевдоним като  Жул Паскин - един от най-значимите художници на началото на 20-ти век. Роден във Видин през 1885 година, в семейството на еврейски търговци, Паскин оставя незабравима следа в света на изкуствата със своето експресивно и социално..

публикувано на 31.03.25 в 11:00

В "Музикална зона“: Maywood – дуетът на нежността

  Днес ще си направим едно музикално пътешествие със сестрите Али и Едит де Врис, по-известни като Maywood!  До 1976 двете имат кариера като солистки, пеят и в различни групи, а после решават да се обединят в дует, първоначално под името "LadyPop's", което през 1978 променят на "Maywood". То идва от съчетанието на техните сценични..

публикувано на 31.03.25 в 09:00

"Неделник" от 30 март 2025 година

Приятно слушане. Темите: През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов . Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Ще разберем как във видинското село..

публикувано на 30.03.25 в 14:07

Бодро да се изкачваме по духовните стълби

Неделята, в която се намираме днес е Четвърта на Великия пост , посветена на един отец на Църквата, който както тогава през своя земен живот, така и днес подклажда силата на вярата, надеждата и любовта в сърцата на хората в Христа Иисуса нашия Господ, а именно -  свети Йоан Лествичник . "Духовната стълба на свети Иоан именно е способна..

публикувано на 30.03.25 в 08:00

Солта- вдъхновение за портретите на Денис Алиев

Има един млад човек от Северозапада, за когото солта е не просто подправка в кулинарията, а нещо много повече - изразно средство в портретното изкуство, което създава. Денис Алиев е художник, но вместо с четка и бои, рисува с готварска сол.  Талантливият творец е роден в Долни Дъбник, но живее и работи в София. Преди 10-ина години случайно..

публикувано на 28.03.25 в 17:03