Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Белоградчик посреща празника си - Петровден с панаир

Традиционният Белоградчишки панаир ще бъде открит в събота. Така ще бъде дадено начало на програмата, с която града под скалите ще отбележи духовния си празник - Петровден. Името Петър, в превод от гръцки, означава камък, затова Светите апостоли Петър и Павел са избрани за патрони и покровители на града, а Петровден - за празник на Белоградчик. Панаирът ще се проведе от 26 до 29 юни в местността "Панаирището", съобщават от общинската администрация.


"Първият панаир в Белоградчик е организиран през 1906 година", обясни кметът Борис Николов: "Едно от важните неща в програмата за празника са няколко театъра за деца, но най-важното - започва фолклорният фестивал "От Тимок до Искър". Срокът за записване беше до 20 юни и вече имаме 20 състава, които са заявили участието си в него...


Във вторник е Петровден - празникът на нашия град, тогава имаме малко по-богата празнична програма с духови оркестри, връчване на награди и грамоти, концерти на почти всички наши самодейни състави и завършваме в 20 часа с Берковската духова музика. Всичко това ще бъде на "Панаирището". Ние проведохме една анкета сред населението, участваха около 300 човека и над 95% пожелаха отново панаира да го правим на "Панаирището". Така след 3-годишно прекъсване - правихме го на центъра на Белоградчик, се връщаме отново..."


"Раздвижването в туристическия бранш е факт, обяснява ситуацията в града кметът Борис Николов. Настоящата  година е по-добра за туризма. Нашите приходи са предимно от този сектор на икономиката, обясни той във връзка с последиците от пандемията. В Белоградчик са подготвили и богата лятна програма за привличане на туристите. За 6-ти път ще се проведе и традиционния вече летен фестивал "Опера на върховете"- над 200 билета вече са продадени, интересът е голям, допълни още Борис Николов.


"Инфраструктурата в посока от Видин и София към Белоградчик в общи линии е добра. За съжаление обаче не можем да получим подкрепа от АПИ за поддържане на пътя до Рабиша, имаме огромни проблеми, въпреки че това е държавен път. Не е решен и проблемът с изрязването на дърветата около пътищата. Пътувах до Салаш и там вече автомобилите трудно се разминават. Това пак е държавен път..."


Относно пандемията - трагично беше положението, много тежко финансово, както и за здравето на населението. Каквото трябваше да се направи от общинската администрация, ние го правехме...
Нашата болница във финансово отношение вече десетина години е в много тежко състояние. За съжаление вече 30 години няма политики в областта на здравеопазването. Това са едни бих казал социални болници, те не са болници, които биха на високо технологично ниво да извършват своите дейности. За мен няма логика да имаме защитени детски градини и училища в тези безлюдни райони, а да нямаме болници. Няма логика. Може детето да не може да иде на детска градина, но то трябва да бъде лекувано. За съжаление още няма решение на този въпрос. Не е задължително да бъде защитена болница, но тя трябва да е субсидирана от държавата..."   



Каква реконструкция се очаква да бъде извършена на пещера Магурата, в какви други атракции за туристите ще се инвестира и ще бъде ли решен проблемът със сметосъбирането. На тези и други въпроси отговарят кметът Борис Николов, Биляна Борисова от Центъра за обществена подкрепа и жители на Белоградчик. Подробности по темата и целите интервюта - в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47