Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли готовност видинска област за нова вълна на пандемията?

Снимка: Радио Видин

Преди дни, под председателството на областния управител Огнян Асенов, се проведе заседание на Областния временен кризисен щаб за оценка на риска в област Видин. Заседанието се проведе след като министъра на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, разпореди на директорите на Регионалните здравни инспекции да уведомят областните управители за приетия Национален оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, както и да се обсъдят мерките, които влизат в сила при покачване на броя на заразените, по повод очаквана нова вълна на заразени с вируса. Каква е ситуацията във видинска област? На заседанието присъстваха директорът на РЗИ- Видин, директорът на ОД на МВР, директорът на ТД "Национална сигурност", началниците на ГПУ- Видин и ГПУ- Брегово, директорът на РДПБЗН- Видин, директорът на МБАЛ "Св. Петка"- Видин, заместник кметът на община Видин и представители на ЦСМП- Видин. От Регионалната здравна инспекция представиха акценти от приетия Национален оперативен план за справяне с пандемията от COVID-19, приет с Решение на Министерския съвет от 15 юли 2021 г. В плана е представен анализ на епидемичната обстановка, като за начална дата е определена 8 март 2020 година, когато е потвърден и първия случай на заразен в България. В резултат на събраната и систематизирана информация от всички здравни инспекции, НЗОК и областни болници, е направен анализ и оценка на рисковете - на база брой заразени, използваните налични ресурси към м. декември 2020 година, възможностите за подобряване при евентуално възникване на нова вълна от заразени. В тази връзка с Националния оперативен план са разписани определени дейности по отношение повишаване заболеваемостта. За целта е определен критерий брой заразени, при отчитане на 14 дневна заболеваемост на 100 000 души. В съответствие се определят и 4 нива на противоепидемични мерки. При всяко ниво има регламентирани дейности по отношение оценка на епидемичната ситуация и планиране на противоепидемичните мерки, единен протокол за диагностика и лечение при COVID -19, мерки за организация на спешната помощ, план за разкриване на COVID-19 легла по болници и координация на хоспитализациите, осигуряване с лекарства. Към 26 юли 2021 година, област Видин попада в първо ниво на заболеваемост, обясни д-р Светослава Мартинова, зам. директор на РЗИ Видин:

"В изпълнение на заповед на министъра на здравеопазването, беше свикан Областния кризисен щаб на 27 юли, на който директорът на РЗИ представи Националния оперативен план за справяне с пандемията с цел създаване на организация, отчитаща спецификите и потребностите на територията на област Видин. Представена бе информация за актуалната епидемична обстановка, според която общият брой потвърдени случаи на територията на областта от началото на пандемията е 3027 души. 14- дневна заболеваемост на територията на областта е 8,5 на 100 000 хиляди. Този показател за средната за страната е 17 на 100 000, тоест два пъти по- малка е заболеваемостта на територията на областта към днешна дата в сравнение със страната. По отношение на ваксинационния обхват общо поставените дози на територията на област Видин са 16 339. Броят на лицата със завършена имунизация е 8041, което е 9,9% от населението на областта."- уточни д-р Светослава Мартинова и допълни, че на проведеното заседание е било обсъдено и предложено засилване на контрола по спазването на визираните противоепидемични мерки, както и спазването на предписаната задължителна карантина на влизащите в страната от чужбина лица.

Видинчани споделиха, че все още не може да има повод за радост, предвид данните от Единния информационен портал за ситуацията в областта към момента. Голяма част от тях са скептично настроени и към процеса на ваксинация, показа анкета по темата:

"Ние и по- рано се радвахме, че във Видин няма, а накрая ни връхлетя. Аз съм се ваксинирала отдавна и имах проблеми, отключиха ми се всички болежки, но децата ми настояваха ... Не можем да бъдем сигурни в това нещо, защото това идва за един ден и си отива за един ден. Много е относително. Хората не вярват, но аз съм го прекарал в лека форма, а който не вярва проблемът си е негов ... Аз не вярвам, че няма случаи във Видин, открито го казвам, защото така мисля. Моят съпруг се ваксинира и нямаше някакви странични ефекти. Лично той мисли, че преди да дойде пандемията е изкарал болестта."- коментираха видинчани.

Има ли готовност Областния временен кризисен щаб за оценка на риска в област Видин за бърза и адекватна реакция при повишаване на случаите на заразени с коронавирус пациенти и какви са евентуалните стъпки в тази насока- разговаряхме с Областния управител на видинска област Огнян Асенов:

"Видинските граждани следва да бъдат спокойни към момента, тъй като ние сме на първо ниво. Данните, които имаме за заболеваемостта на първо ниво не дават основание за сериозни притеснения ... За съжаление общо поставените дози ваксини на територията на област Видин към момента са 16 598, а лицата със завършен ваксинационен цикъл са 8181. Това прави около 10% от цялото население на видинска област, което значи, че това е недостатъчно. По прогнозни данни се очаква още една вълна от развитието на COVID-19 кризата и бих искал да апелирам към гражданите на видинска област да бъдат малко по- активни по отношение на ваксинацията ... Нека всеки да се съобразява с противоепидемичните мерки и да спазва реда. Маските трябва да се носят, така както е обявено от Министерството на здравеопазването, а контролът се извършва от страна на РЗИ."- уточни Огнян Асенов, областен управител на област Видин.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56