Училище "Христо Ботев" във видинското село Раковица, което е със статут на защитено, събира децата от няколко села. Първокласниците тази година ще са трима. Ще учат в слята паралелка с четвърти клас. С нетърпение очакват да отворят букварите:
"Искам да съм умна. Да се науча да чета, да пиша, да рисувам, да смятам."
На началния учител Мариела Митрова се налага едновременно да преподава в първи и четвърти клас:
"Една много сложна задача. Четвърти клас имат външно оценяване, а с първи клас имаме ограмотяване. Справяме се с общи усилия и даваме всичко от себе си за да вървят напред."
Училището в Раковица е построено преди 90 години и някога класните стаи били пълни. Сега вратите продължават да са отворени, но за 20 деца, казва директорът Борислав Тодоров:
"За съжаление просто селата тук обезлюдяха. Има предимно възрастно население. Учениците се обучават в слети паралелки, тъй като има и паралелки с пое едно-две деца. Просто няма как да бъде по отделно. Не е икономически рентабилно да се издържа бюджета."
За седмокласниците тази година ще е последната в училището. Рени се надяват се да са присъствено в час, не дистанционно:
"Радвам се, че съм на училище. С нетърпение очаквах да свърши лятната ваканция, защото исках да съм с учителите си и с моя любим клас. Искам да науча много неща, защото искам да съм гордост за моето семейство и за учителите."
Преподавателите признават, че да се работи с децата е нужно много търпение.
"От миналата година съм в училището. Иначе преди това съм бил от 82-ра до 86-а година в училището. Около 30 години живях в град Рим и от миналата година съм се прибрал заедно с госпожа Албена. Тя от Англия, аз от Италия да учим тези деца, аз казвам нашите деца. Трябва да им се обърне внимание, и то внимание качествено"- казва преподавателят по математика Светослав Стайков.
Благодарение на учителите, децата успяват да се справят със задачите.
"На занималнята от два до седем решаваме задачи и затова математиката на мен ми е лесна. Преди ми беше много трудна, таблицата почти не я знаех. Сега имам четворки, петици. Ще гледам тази година да завърша поне с петица"- обяснява Денис.
Преподавателят по английски език и музика Албена Василева приема предизвикателството да работи в едно такова малко и отдалечено от областния център училище:
"Огромни наистина са предизвикателства да се работи в едно, да го наречем селско училище, по много показатели, по липсата на добра база, по липсата на достатъчен брой ученици. Нашата цел е не просто да ги научим да учат, не просто да им предадем знания, но и умения да се справят с живота, да бъдат уважителни към всички хора. Все повече и по-често да ценят и да използват, и да знаят значението на думи като благодаря, заповядайте, моля, извинявайте. Не просто да научат таблицата, да научат буквите, да могат да четат и да смятат, а всички тези умения, които наистина ще им потрябват в живота, макар и сега да не го осъзнават."
Основното училище "Христо Ботев" е единственото в цялата община Макреш. Ще го има, докато в Раковица и околните села успяват да съберат десет деца , които да го посещават.
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..
Родители от Грамада обявиха за "Учител на годината" Красимир Петков. Той преподава в СУ "Христо Ботев", целодневна организация на учебния ден и провежда занималня в сборна група деца от 1 до 4 клас: "Директорката пусна анонимна анкета и родителите избраха точно мен. Може би, защото съм от Грамада и съм местен. Вече четвърта година..
Родителството винаги е предизвикателство, но когато радостта дойде в троен размер, животът се променя още по-драстично. За да разберем дали това е така, ще надникнем в живота на едно семейство от Северозапада, в което всичко се случва тройно - от усмивките до трудностите. Борислава Циброва от Козлодуй е млада майка на три..
Концерти, театрални и рисувателни работилници, хоротеки и представления са включени в програмата на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни“. Фестивалът ще продължи до 26 юли. Тази година локациите са различни "Баба Вида", Библиопощата, Културен център "Жул Паскин" и жп гарата. В парк "Владикина бахча" а ктрисата Ирина Флорова ще..
С модерна визия е пространството пред търговския център във Видин. Обновяването на зелената площ в градинката започна преди година, а н аскоро бе подменен тротоарът, боядисана оградата, на мястото на старите дървета бяха засадени 17 мини дръвчета- декоративни кълбовидни шестили. Промените предизвикаха много отзиви - и положителни, и..
Много са преданията и легендите, свързани с историята на Черепишкия манастир - едно от най-посещаваните от туристи и поклонници места в община Мездра. Според една от легендите има голяма, пълна със злато пещера в скалния масив срещу манастира. Входът ѝ бил под водите на река Искър и затова в нея можело да се влезе само чрез гмуркане. Преди много..
Здравето е най-важното нещо и хората трябва да се грижат за него. Това каза в "Час при зъболекаря" младият актьор Николай Николов от Белоградчик и обясни, че денталното здраве също не трябва да се пренебрегва, а напротив - на зъболекар трябва да се ходи през няколко месеца. 25-годишният талант сподели и за някои от първите си посещения в..